Hlavní navigace

Prohlížeč Vivaldi 1.0: příznivci původní Opery jásají

Téměř po nekonečném čekání vyšla finální "reinkarnace" staré Opery. Je to prohlížeč Vivaldi, který staví na Opeře 12 - poslední major verzi před přechodem prohlížeče na Chromium a osekáním naprosté většiny funkcí.
Martin Tábor 7. 4. 2016

Sdílet

Čím se liší většina dnešních prohlížečů a původní Opera? Především množstvím nastavení a vestavěných nástrojů. Opera byla vlastně aplikací, která integrovala několik programů dohromady – k dispozici jste měli poznámky, mailového klienta atd. Zmiňovat ukládání relací nebo připínání panelů do skupin snad ani nemá cenu. Dnešním trendem je však zjednodušování (masifikace), které vede k chudému rozhraní prohlížeče a většina funkcí je přenechána webovým službám.

Vivaldi 1.0.435.40 – první spuštění

Ani Opera nakonec nebyla výjimkou – došlo k zeštíhlení jak samotné firmy, tak i prohlížeče, který byl jednoduše zahozen, a to vč. vlastního vykreslovacího jádra Presto. Zbytky vývojářů pak vzali open source kódy Chromia a přilepili k nim extrémně jednoduché uživatelské rozhraní. Myšlenka to byla bezesporu hodně velkorysá, nicméně připravila Operu asi i o část původní (již tak malé) uživatelské základny – ta zkrátka preferovala něco jiného.

Úvodní stránka – panely je možné zobrazit nejen v záhlaví
 

Jako bájný Fénix povstal původní koncept v podobě nového prohlížeče Vivaldi. Má jej na svědomí jeden z původních zakladatelů Opery, který stál v roce 1994 u kořenů norského browseru. Ten si jednoduše uvědomil, jaký segment uživatelů Opeře vždy fandil – pravdou je, že jejich relativně malý počet zřejmě koreloval se strukturou populace. Opera byla vždy pro ty „náročnější“ a Vivaldi bude snad i pro hodně náročné. Samozřejmě je i multiplatformní a rozumí si s Windows, OS X i Linuxem (balíčky DEB i RPM).

O prohlížeči Vivaldi

Po dlouhé době testování je tu první stabilní vydání a hned při spuštění vás cosi zarazí. Rozhraní je velmi konfigurovatelné - můžete si vybrat z řady barevných motivů, ale (a to především) i chování a umístění panelů stránek. Okno můžete rozdělit a zobrazit více webů vedle sebe. V nastavení je nastavitelný snad každý detail a pro zrychlení práce stačí vyvolat panel příkazů klávesou F2. Není třeba tajit, že Vivaldi také staví na Chromiu, což jeho kvality nijak nesnižuje – naopak, weby jsou dnes laděny pro Chrome, a tak budou fungovat, jak mají. Prohlížeči zatím chybí synchronizace a integrovaný e-mailový klient, což snad spraví další verze. Jestliže používáte doplňky, na výběr máte z celé baterie rozšíření pro Google Chrome.

Zdroj: vivaldi.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty