Hlavní navigace

Prográmky pro lepší surfování

Trávíte na internetu moře času a štvou vás nejrůznější jeho neduhy, jako je nedostatek bezpečnosti či naopak přebytek reklam, potažmo pomalé načítání stránek? Máme pro vás řešení - stačí nainstalovat některých z povedených prográmků.
David Sillmen 18. 1. 2009

Sdílet

Na internetu trávíme stále větší množství času a setkáváme se tu s neustále rostoucím objemem informací, který pravděpodobně nikdy plně nepojmeme. To ovšem neznamená, že si práci s internetem nemůžeme zpříjemnit. Zejména potom obyčejné surfování může být překvapivě komfortnější, zajímavější i bezpečnější, když se rozhlédnete po několika prográmcích, jejichž cílem je právě zlepšení kvality potulování se vodami internetu. Abyste se nemuseli porozhlížet příliš dlouho, připravili jsme pro vás jakýsi odrazový můstek. Vybrali jsme několik programů a aplikací, které podle našeho názoru přispívají k vyšší kvalitě času stráveného pročítáním internetových stránek, sledováním videa či stahováním obsahu. K tomu všemu je třeba si připočíst, že ne vše je bezpečné, a tak se hodí i nějaký ten software, jenž vás bude chránit před útoky. Za většinu těchto malých aplikací nemusíte pro osobní použití platit, což z nich dělá prakticky povinnost pro každého internetového surfaře.

AdBlock Plus

Každý, kdo na internetu tráví nějaký ten čas, určitě dobře ví, že reklamy dokážou pořádně naštvat a v extrémních případech znechutit. Nejde ani tak o klasické bannery, které si na vás nerušeně poblikávají z okrajů stránek, i když i s nimi se to dá přehnat. Jde spíše o čím dál tím více se rozšiřující módu agresivních reklam, které pokryjí téměř celou webovou stránku a vypnout je představuje častokrát problém ? buď je onen křížek tak dovedně barevně skryt, že ho nenajdete, nebo se na inzerovanou stránku přepnete, i když na něj kliknete. A přestože má Firefox zabudovaný docela dobrý PopUp blocker, vyplatí se využít externího prográmku AdBlock Plus, jenž funguje od 1.5 verze Firefoxu a je opravdu spolehlivý. Věnovat pár minut jeho instalaci se určitě vyplatí a dlouhodobě ušetříte mnohem více času a hlavně nervů.

 

 

AlegroSurf

Tento prográmek je skrytým klenotem. Umožní vám využít vaše internetové připojení skutečně na maximum. Jednak se z něj dozvíte, jaké různé vlivy na něj působí a jak ho využívají, jednak je můžete ovlivnit a přidělit jim kapacitu, případně nejrůznější filtry. Navíc, když se dostanete na nějakou internetovou stránku, která má třeba hodně linků, AllegroSurf hbitě zareaguje a tyto dostupné linky začne probírat a ukládat do mezipaměti. Jakmile na ně potom kliknete, načtou se okamžitě, jakoby byly už uloženy v počítači. Surfování se tak znatelně zrychlí. Kromě toho nabízí AlegroSurf další funkce, jako třeba blokování určitého obsahu či reklam.

 

 

BitComet

Pokud se rozhlížíte po kvalitním Bit-Torrent klientu, máme pro vás velmi zajímavé řešení, které se jmenuje jednoduše BitComet. Ne snad, že by oproti jiným klientům snášel modré z nebe, ale uživatelé ho hodnotí velmi kladně. Je naprogramován čistě, bez zbytečných příkras a přesně tak, aby tuto P2P síť využíval na maximum. Nechybí možnost přiřadit každému z dat prioritu či přesně ovlivnit rychlost uploadu a downloadu. Abyste vyblokovali uživatele, kteří sítě jen využívají ke stahování a sami nic nenabízejí, využijete takzvaný Rate-Control-System. Kromě toho si můžete otevřít chat a pobavit se s dalšími uživateli klientu BitComet, což se leckdy hodí.

 

 

ClipInc

Tenhle prográmek není v našich končinách příliš znám, to ale rozhodně nesnižuje jeho atraktivitu, ba spíše naopak. Jde totiž o opravdu znamenitý kousek, jenž vám umožní dostat se ke spoustě MP3 songů zcela zdarma a legálně, ačkoliv provozovatelé a tvůrci programu jsou leckdy za hranou zákona. Pokud to zjednodušíme, tak celý systém probíhá následovně: ClipInc je napojen na tisíce internetových rádií, která neustále sleduje a nahrává. Nahrávky potom dokáže automaticky rozsekat a rozdělit na jednotlivé songy, kterým umí přiřadit jméno i interpreta, tudíž není těžké v nich vyhledávat. Jsou to pochopitelně MP3 data, která si stáhnete samozřejmě bez otravného DRM a můžete poslouchat nejen na počítači, ale i na přehrávači.

 

 

FasterFox

Firefox je velmi oblíbeným internetovým prohlížečem, ovšem leckdy je mu vytýkána určitá lenost, respektive nízká rychlost při načítání stránek. Pokud vám to také vadí, nejlepší vyzkoušenou možností je instalace zásuvného modulu FasterFox. Práce s ním je veškerá žádná a po aplikaci už si pracuje automaticky na bázi Prefetching technologie, která využívá volných systémových prostředků, aby si stránky připravila dopředu. Již navštívené si navíc dokáže uložit. Pokud se ale chcete v rychlosti pohrabat, Fasterfox vám k tomu dá dostatek instrumentů. Díky měřiči času načítání stránky tak můžete optimalizovat do aleluja a přesně sledovat výsledky své práce. A vězte, že Firefox se pomocí tohoto plug-inu dá zrychlit opravdu významně! Obzvlášť u některých stránek, které mu dosud příliš nesvědčí, se to velmi hodí.

 

 

FireShot

Pokud nejste na internetu jen pasivní a rádi upravujete třeba obrázky či samotné stránky, určitě vás potěší další rozšíření pro prohlížeč Firefox. Takzvaný FireShot dokáže okamžitě z aktuálně prohlížené stránky udělat fotku a uvést ji do editačního nástroje, který vám dává řadu možností v tom, jak obrázek upravit. Kromě klasického zvětšování či zmenšování a komprimování potěší zejména šance stránku opatřit vlastními popisky a s nimi ji například někomu poslat. FireShot se ale při surfování hodí i zcela běžně, jelikož není nutné mít zároveň otevřený některý z grafických editorů.

 

 

HijackThis

Při surfování po internetu bohužel častokrát nabalíte nechtěné živly, aniž byste o nich věděli. Ty se pak projevují buď otevřeně nejrůznějšími reklamami a snahou přitáhnout (velmi agresivně) pozornost na jejich stránky (obvykle s ne příliš košer obsahem). Zasahují třeba do registrů, instalují plug-iny do prohlížečů bez povolení nebo vám nastaví domovskou stránku, kterou pak nemůžete změnit. Tohoto svinstva je na internetu stále více, a proto se hodí efektivní obrana. Jednu z nejlepších představuje prográmek HijackThis, jenž nejprve systém oskenuje a nabídne k likvidaci pravděpodobné vetřelce. Některé z nich pro vás ale mohou být užitečné (například Google Toolbar), jiné dokonce důležité. Proto se hodí schopnost programu většinu potenciálních vetřelců podrobně analyzovat. Na základě předložených informací je pak jednodušší se rozhodnout.

 


 

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty