Hlavní navigace

Procházka lednovým buildem Windows 10

Nejnovější sestavení Windows 10 nese číslo 9926 a je ke stažení jako ISO. Mnohem důležitější jsou však početné novinky na straně GUI a možná i to, že jde o první počeštěnou verzi. Pojďme se podívat, jak Desítky vypadají.
Martin Tábor 30. 1. 2015

Sdílet

Dosavadní sestavení Technical Preview si víceméně udržovaly vzhled aktuálních Windows 8.1, a tak na nich na první pohled nebylo mnoho zajímavého. To se však s buildem 9926 změnilo a kromě opět vylepšené nabídky Start tak v rozpracovaném operačním systému nalezneme např. nový hlavní panel spolu s univerzálním vyhledávacím polem, centrum oznámení a v neposlední řadě i zcela nové ovládací panely.

Nové ikonky v Průzkumníku

Vzhled ikon

Designéři v Redmondu přes Vánoce zapracovali i na nových ikonách. Popravdě řečeno, ikony už v testovacích sestaveních několikrát svou tvář změnily a aktuální sestavení přináší opět nové. Microsoft ani zdaleka nestačil inovovat všechny ikonky a je jen otázkou, jestli si první z nich svůj současný design již udrži či ne. Jak se výtvárníkům dílo daří, musí vyhodnotit každý sám

Některé ikony buildu 9926 (zleva Tento počítač, Průzkumník, Plocha a Síť)
 

Nabídka Start

Jedna z nejvíce sledovaných záležitostí je bezpochyby opět změněná nabídka Start, kvůli níž si Microsoft v případě Osmiček tolik uškodil. Ta nová bude v určitých risech připomínat původní z Windows 7, avšak neztratí nic ze své moderní funkcionality. Ba naopak. Živé i jiné dlaždice budou koexistovat vedle „běžného“ seznamu nainstalovaných aplikací, přičemž vše bude propojeno důmyslným vyhledáváním.

Zvětšená nabídka Start ve Windows 10 připomíná současné Metro

Windows 10 již nebudou obsahovat dvě oddělená rozhraní, ale pouze Plochu, optimalizovanou i pro dotykové ovládání. Zároveň současné dotykové aplikace z Windows Store budou běžet v rámci klasického desktopového okna, takže vlastně není důvod, aby spouštěče „starých“ a „nových“ aplikací byly nějak odděleny. Naopak – Microsoft chce některé vestavěné aplikace Windows 10 již pouze v moderním „univerzálním“ provedení.

Cortana nebude ve zdejších končinách k dispozici

Nabídka Start bude tedy obsahovat jak dlaždice tzv. univerzálních aplikací, tak odkazy na ty standardní. Jak je vidět výše, vyhledat aplikace bude kromě mnoha dalších schopností patřit do výbavy hlasové asistentky Cortana, která však v české variantě nebude dostupná. Našinec se tedy zřejmě bude muset spokojit s klávesnicí či připnutím aplikace na viditelné místo.

Univerzální aplikace

Jako univerzální aplikace Microsoft v současnosti označuje programy schopné běžet jako na Windows 8.1, tak mobilních Windows Phone. V ekosystému Windows 10 však tento pojem nabyde mnohem širších měřítek. Již z marketingové podstaty je jasné, že v zájmu Microsoftu je co nejvíce propagovat novou platformu Windows Store, a tak její aplikace budou čím dál více upředňostňovány.

Nová podoba nastavení systému (Ovládací panely)
 

Windows 10 budou systémem pro mobil, tablet i klasické PC a nabídnou jednotné prostředí pro uživatele i vývojáře. Protože aplikace z Windows Store poběží i v klasickém okně, Microsoft v Desítkách sám nahradí některá starší okenní řešení. Dočkáme se tak vestavěného „univerzálního“ mailového klienta Outlook a možná i dalších věcí. V současném buildu byly např. již plně nahrazeny staré Ovládací panely.

I nový Windows Store je vlastně zpola desktopová aplikace

Nový hlavní panel, centrum oznámení a více ploch

Hlavní panel dostal v buildu 9926 modernější kabátek a kromě ikony nabídky Start obsahuje i pole vyhledávání. Nabídka, která se zobrazí po jeho aktivaci, ještě určitě dozná mnoha změn, a to i proto, že je vyhledávací pole vlastně zcela univerzální. Dokáže nalézt aplikace a soubory na disku, přistupovat na OneDrive, spolupracovat s Bingem a v některých verzích Windows 10 je spojeno dokonce s Cortanou.

Aktuální podoba Windows 10

Hodně viditelnou a zásadní novinkou je dále Centrum oznámení, které do Windows 10 vnáší prvky známé spíše z mobilních systémů. Pravdou je, že celý počítačový svět je stále mobilnější, a tak není důvod, proč např. uživateli konvertibilního zařízení či ultrabooku s dotykovým displejem nenabídnout pohodlný dotykový přístup k ovládání bezdrátových sítí apod. Centrum oznámení však bude uchovávat i seznam nastalých událostí. Zároveň můžeme očekávat i synchronizaci s dalšími mobilními zařízeními uživatele, a to možná na lepší úrovni, než je tomu v případě nejnovějších systémů od Applu (funkce Continuity).

Nová obrazovka pro organizování oken a ploch

Bílá ikonka vedle vyhledávacího políčka zase vede k přepínání aplikací a ploch. Desítky totiž vrátí do hry starý linuxový koncept vícero ploch. Na nové obrazovce tak budete při nedostatku místa moci pohodlně přidat další pracovní prostor, ale zároveň pohodlně, rychle a přehledně procházet všechna otevřená okna.

Závěr

Windows 10 v zásadě obsahují hlavně důkladná vylepšení současné funkcionality Windows 8.1 Update 1 a opět sbližují mobilní a desktopový svět. Finální vydání je ještě daleko, a tak v současném Technical Preview chybí mnoho dalších funkcí, jako je kupříkladu nový webový prohlížeč Spartan, o němž již také byla řeč. Kdo si však chce nejnovější sestavení již dnes vyzkoušet, může při průzkumu nových funkcí zužitkovat třeba i nového univerzálního průvodce „Začínáme“.

Windows 10 vás nenechají na holičkách

Odkazy pro stažení české verze:

Produktové číslo:
NKJFK-GPHP7-G8C3J-P6JXR-HQRJR

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty