Hlavní navigace

Poznejte vnitřek svého PC

V článku se podíváme na program, který umožňuje přehledně zobrazovat nejrůznější informace o komponentách ve vašem počítači a jejich aktuálním stavu, jako je teplota, frekvence, rychlost nebo kapacita.
Martin Zachar 28. 4. 2010

Sdílet

Kdo nezná přímo společnost Piriform, možná zná alespoň některý z jejich produktů, mezi něž patří Defraggler, Recuva a CCleaner. Tyto produkty jsou používány uživateli po celém světě a patří mezi jedny z nejlepších freeware aplikací.

My se v tomto článku podíváme na další program z dílny této společnosti. Je jím Speccy. Jednoduchá aplikace pro zobrazení informací o vašem systému, hardwaru, periferních zařízeních a u některých z nich i o jejich teplotě, frekvenci nebo aktuální rychlosti.

 

Všeobecné informace o vašem počítači.

Proč mít obdobný program?

Někteří uživatelé se možná ptají, na co mít takový program. I taková aplikace musí přece brát informace ze systému, tak proč se nepodívat rovnou do příslušného okýnka ve Windows. Odpověď je snadná. Mnohé informace sice můžete najít například ve správci zařízení nebo i jenom ve vlastnostech vašeho počítače, avšak Speccy vám prozradí daleko více informací a údajů, než byste tímto zdlouhavým způsobem našli.

Navíc vám poskytuje přehledné a uživatelsky přátelské prostředí, ve kterém si jednoduše kliknete na komponentu, o které se chcete dozvědět víc.

A proč byste takové informace vůbec měli potřebovat? V první řadě se vám může hodit teplota komponent, abyste poznali, zda není něco v nepořádku. V druhé řadě můžete využít informací například při prodávání počítače nebo při kupování nových komponent pro zachování kompatibility. Nemusíte pak brát celý počítač k prodejci, ale pouze mu řeknete, co již v počítači máte.

 

Informace o procesoru.

Uživatelské rozhraní

Celý program je obalen tmavým pozadím. Na jeho levé straně můžete najít přehledné menu, které vás přenese do příslušné kategorie. K příslušné komponentě.

V pravé části okna pak vidíte přehled jednotlivých informací a údajů k dané komponentě či kategorii. Pokud to hardware a operační systém dovolují, můžete u některých informací vidět také jednoduše graficky znázorněnou teplotu, vytížení sběrnice nebo aktuální frekvenci.

 

Informace o pamětech RAM.

Kategorie

Nyní se podíváme na jednotlivé kategorie a jednoduše si popíšeme, jakou důležitou informaci ve které z nich můžete najít.

Summary a Operating system

První kategorie udává všeobecné informace, jejichž podrobnější varianty můžete najít v dalších, specificky zaměřených skupinách. Dozvíte se zde verzi vašeho Operačního systému, název procesoru s jeho aktuální teplotou, velikost nainstalovaných RAM pamětí a jejich verzi, název základní desky, monitoru a grafické karty (opět může obsahovat teplotu), velikost a název pevného disku (také s možnou teplotou), optické zařízení (CD-ROM, DVD-ROM, apod.) a nakonec audio zařízení.

Druhá kategorie obsahuje pouze verzi operačního systému spolu s datem nainstalování.

CPU

V této části můžete najít informace o vašem procesoru. Mimo název a aktuální frekvenci zde uvidíte také údaje o počtu jader, které obsahuje, a počtu vláken, které dokáže paralelně provádět. Dále použitou technologii nebo seznam instrukčních sad, se kterými dokáže operovat. Pod tím je uvedena velikost L1 a L2 pamětí Cache a vytížení jednotlivých jader procesoru.

V přehledné formě je zde také zobrazena rychlost sběrnice a její aktuální teplota jak pro obě jádra dohromady, tak také pro každé zvlášť.

RAM a Motherboard

Další kategorie dává informace o paměti RAM. Najdete zde typ paměti, její velikost a aktuální frekvenci s grafickým znázorněním. Dále počet slotů, které obsahuje vaše základní deska a jejich obsazení. U každého slotu najdete typ paměti a výrobce, který tuto paměť vyrobil.

Čtvrtá záložka podává údaje o základní desce, jako jsou její název, výrobce, chipset a také o verzi BIOSu a datu jeho instalace.

Graphics

Jak název napovídá, tato sekce vám řekne, jaký monitor či obrazovku máte ke svému počítači připojenou nebo jaké je její pracovní a aktuální rozlišení. Podá informace o její šířce a výšce, frekvenci, ale také o počtu bitů na pixel (například 32 Bpp značí přibližně 4.2 biliony možných barev v každém pixelu obrazovky).

Dále se zde dozvíte informace o grafické kartě. O typu GPU, maximální možné podporované verzi DirectX, Shader modelu a OpenGL verzi. K tomu také údaje o její teplotě a aktuální verzi ovladače. Nakonec ještě velikost fyzické a virtuální paměti.

Informace o obrazovce a grafické kartě.

Hard Drives a Optical Drives

První kategorie podává informace o pevných discích v počítači a jejich oddílech. Dozvíte se aktuální teplotu, kapacitu a využití oddílů a velikost vyrovnávací paměti Cache. K tomu veškeré možné S.M.A.R.T informace.

Další záložka vám řekne, jaké zařízení pro čtení optických (či virtuálních) disků máte v počítači.

Audio, Peripherals a Network

Poslední tři kategorie obsahují údaje o audio zařízení, periférních zařízeních, případně slotu, ke kterému jsou připojeny a o síťových komponentách, které vám dovolují se připojit na internet ať už bezdrátově nebo pomocí kabelu.

 

Závěr

Aplikace je vhodná jak pro zkušené odborníky, tak také pro začínající uživatele, kteří se chtějí dozvědět víc o svém počítači. Umožňuje přehledným systémem zobrazit nejrůznější důležité informace o jednotlivých komponentách a jejich aktuálním stavu. Také je k dispozici v přenosné verzi. Navíc je aplikace zcela zdarma.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty