Hlavní navigace

Poslanecká sněmovna PČR publikuje dokumenty v ODF

Martin Tábor

Na stránkách Poslanecké sněmovny se je možné dozvědět, že většina nově publikovaných textových dokumentů je v otevřeném formátu ODT. V rybníku českých státních institucí je to jev zcela ojedinělý.

Sdílet

I když bez velké mediální pozornosti, je tomu skutečně tak. Poslanecká sněmovna publikuje na webových stránkách drtivou většinu editovatelných dokumentů v některém z otevřených formátů standardu OpenDocument. To jednoduše znamená, že jsou plně kompatibilní např. s open source kancelářským balíkem LibreOffice nebo Apache OpenOffice. Druhým předkládaným formátem je pak pochopitelně PDF/A. PS PČR je přitom v tomto jednání skoro osamocená.

Nové dokumenty PS PČR jsou již v ODF a PDF

Je tomu tak přesto, že používání otevřených standardů OpenDocument již doporučilo zrušené Ministerstvo informatiky, MV ČR, ale i Evropská komise. Realita státních institucí v ČR vypadá i dnes tak, že z řady webových stránek si dokumenty stáhnete třeba jen ve starém binárním formátu DOC a zároveň úrady leckdy nejsou ochotny formáty ODF akceptovat, přičemž žádají (neoprávněně) některý z formátů Microsoftu. Kvůli špatné kompatibilitě a obtížné konverzi se přítom jako jediný schůdný „open source“ scénář jeví plošné zavedení standardu OpenDocument napříč celou státní správou.

Zdroj: psp.cz

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty