Hlavní navigace

Pokročilé zachytávání obrazovky

Zachytávání obrazovky je velice užitečná věc, která mnohdy ulehčí práci mj. s vysvětlováním nějakého problému. Ne vždy se však spokojíme pouze s klávesou Print Screen a proto si ukážeme několik kvalitních programů, které nabízejí něco navíc.
Lukáš Voříšek

Sdílet

Screenshoty jsou skvělá věc, pokud potřebujete rychle zachytit aktuální dění na obrazovce, abyste někomu něco názorně ukázali. Naleznete je na každém rohu, např. u článků, na obalech her, filmů a v různých prezentacích. Se snímáním obrazovky se setkal téměř každý, kdo měl nějaké problémy s PC, nebo potřeboval nějakou praktickou ukázku. Klávesa Print Screen vám však pomůže jen s základním zachycením, uložení a úpravu obrázku za vás neudělá. Tento problém však řeší programy, se kterými se zachytávání obrazovky stane opět příjemnější a snazší.

FastStone Capture

Prvním, freeware programem (do verze 5.3) je na první pohled jednoduše vypadající FastStone Capture.  Nenechte se však zmást jeho velikostí a jednoduchým designem. Program nabízí mnohem víc než jen pouhé zachycení obrazovky, sejmutí jednotlivých oken a vybraných oblastí, ale obsahuje i prohlížeč obrázků, který nabízí jejich základní úpravy. Instalace je rychlá a bezproblémová, stejně jako jeho stažení (odkazy naleznete na konci článku).

Editor Faststone capture nabídne základní úpravy a možnost uložení do různých formátů obrázků.

Základní okno programu tvoří krátká lišta s osmi ikonkami. Prvních šest slouží k různým druhům zachycení a to: aktivního okna, vybraného okna nebo objektu, určité části obrazovky, ručně zvolené oblasti, celé obrazovky a také screenu scrollujících oken, využitelnou nejen pro zachycení celých webových stránek. Další tlačítko slouží k vybrání výstupu obrázku např. tiskárny, uložení do souboru, poslání do editoru atd., dále zde naleznete možnost vodoznaku, označení výchozím textem (datum,čas) a zobrazení myši na screenech (defaultně je myš na screenech neviditelná). Poslední slouží pro nastavení zkratek, skinů, výchozích složek a  dalších funkcí jako je start při zapnutí PC.

Jednoduchá lišta vám poskytne vše důležité na jednom místě a to ve velice přehledném kabátku.

FastStone Capture je výborným programem, se kterým rychle a efektivně dosáhnete požadovaných výsledků. Nečeká vás žádné otravné ořezávání, ani vkládání do dalších editorů a to vše zcela zdarma.

Stejně jako ostatní nedokázal zachytit sám sebe což se dalo očekávat.  Lokalizaci do češtiny nečekejte, ale prostředí je jednoduché i pro začátečníky. Program mohu vřele doporučit.

 Easy Capture

Dalším freeware pomocníkem je Easy Capture. Instalace a velikost, stejně jako náročnost programu na  hardwarové prostředky, opět nedělala problémy. Program nabídne trošku jiné prostředí než zmiňovaný FSC.  Místo, aby byla lišta pro screeny a editor zvlášť, naleznete je v Easy Capture spojené v jeden celek. Takto řešený program může někomu vyhovovat více, nebo méně, to však nic nemění na tom, že je to velice efektivní.

Easy Capture nabízí to co předchozí program, ale v jednom jediném celku.

Pokud by jste spojily lištu a editor u předchozího programu podoba by byla opravdu velká. Špatné to není ani s nabídkou druhů screenshotů, ve která sice je zachycení scrollovacích oken, ale  jeho funkčnost je téměř nulová.  Oblast "od ruky" také chybí, takže se s zachycením webových stránek, delších textů a obrazců jedním kliknutím můžete rozloučit.

To program částečně kompenzuje výborným editorem, ve kterém naleznete mnoho zajímavých efektů, filtrů a nástrojů pro úpravu obrázků.

Nevýhodou programu je především nefunkčnost screenu ze scrollovacích oken a anglická lokalizace. I přes to se jedná o velice zajímavý  a jednoduchý program.

WinSnap

Program WinSnap, by již na první pohled mohl odradit licencí. Od verze 2.0 není freeware a  cena cca 1000 Kč mu na kráse také nepřidá. Co nám tedy nabízí oproti svým freeware konkurentům?

 

Rozhraní programu je opravdu příjemné a jednoduché

Především se může pochlubit nejpřehlednějším a jako jediný českým rozhraním .  Je možné stáhnout i verzi pro flash disky a jiná přenosná zařízení. Dokud si však program nezakoupíte, bude vás po dobu 30 dnů otravovat hláškami při zapnutí a pak přestane fungovat nadobro. Pro tvorbu screenshotů plně poslouží a umí i pár zajímavých efektů. 

Velkým mínusem je absence jakéhokoli editoru, což se snaží kompenzovat možností importu do Malování. V programu bohužel nenajdete ani možnost zachycení scrollovacích oken. 

Jistě se nejedná o špatný software, ale pokud sháníte podobný program sáhněte po dalších zmiňovaných, nebo jeho starší freeware verzi.

Závěr

Každý ze zmiňovaných programů má své pro a proti, ale jak se ukázalo, to že je program placený neznamená vyšší kvalitu a lepší funkce. U FastStone Capture (patrně nejlepší ze zmiňovaných) a EasyCapture se dá mluvit o perfektním software a vytknout jim až na drobnosti není co. WinSnap ztrácí především tím, že je placený a absence editoru ho posunuje do nižší kategorie. Pokud máte v oblibě jiný program pro zachytávání obrazovky, určitě se o něm můžete zmínit v diskusi pod článkem.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty