Hlavní navigace

Pohodlné čtení na počítači s aplikací MartView

Učíte se často na počítači nebo na něm čtete elektronické knihy? Pak vyzkoušejte speciální čtečku MartView, která vám čtení zpříjemní a nabídne mnoho funkcí pro vaše pohodlí. Stránky budete moci obracet jako v knize.
Roman Polášek 28. 12. 2012

Sdílet

Trávíte-li spoustu času četbou na počítači, jistě hledáte vhodnou aplikaci, která vám prohlížení co nejvíce usnadní a zároveň bude mít snadno ovladatelné a minimalistické rozhraní, které nebude při čtení rušit. Právě takovou aplikací je MartView, která může sloužit jako alternativa pro prohlížení pdf souborů.

MartView je originální aplikace, která si klade za cíl poskytnout vám co největší pohodlí při čtení. Používat ji můžete zdarma. Jedinou nevýhodou je přítomnost pouze anglického a čínského rozhraní. Vzhledem k tomu, že je však většina ovládacích prvků v grafické podobě, jistě si poradíte i bez znalosti cizích jazyků.

Ovládání

Na první pohled může působit rozhraní aplikace velmi košatě, ovšem vězte, že během čtení nijak neruší. Všechny panely jsou totiž při nečinnosti skryty. Ovládání je navíc natolik intuitivní, že si na něj velmi rychle zvyknete a po krátkém zkoumání jistě pochopíte význam všech ovládacích prvků.

Hlavní ovládací prvky aplikace

Hlavní ovládací prvky aplikace

Hlavní ovládací prvky aplikace

Při horním okraji naleznete hlavní panel, který obsahuje nástroje pro práci s aplikací a knihovnou. Můžete na něm zvolit jeden ze tří způsobů zobrazení otevřeného dokumentu. Nabízí se možnost otáčení stránek nebo horizontálního a vertikálního posouvání. Stránky pak můžete měnit buď kliknutím a tažením myší či rotací kolečkem. Je jen na vás, který způsob vám bude více vyhovovat. Výchozí způsob zobrazení si můžete upravit v nastavení.

Stránky lze otáčet jako ve skutečné knize

Stránky lze otáčet jako ve skutečné knize

Stránky lze otáčet jako ve skutečné knize

Panel dále obsahuje tlačítka pro zobrazení náhledů stránek či obsahu, pokud jej dokument má. Tyto funkce slouží především pro rychlou navigaci a nalezení konkrétní stránky, ať už podle náhledu či nadpisu v obsahu.

Pro podrobnější navigaci v otevřeném dokumentu pak slouží druhý panel, který se v závislosti na rozložení nalézá buď při dolním okraji nebo při straně. Obsahuje hlavně posuvník a také pole pro vložení čísla stránky pro rychlý přesun v rámci souboru.

Aplikace pracuje v celoobrazovkovém režimu a přizpůsobuje šířku a výšku stránky aktuálnímu rozložení. Velikost zobrazení však nemusí být vždy dostatečná. Pokud potřebujete stránku přiblížit, stačí zároveň stisknout levé i pravé tlačítko myši. Tím se stránka zvětší. Stejnou zkratkou pak můžete pohled oddálit. Pokud by vám však tato automatická funkce nevyhovovala, stačí stisknout pravé tlačítko myši a kolečkem změnit úroveň zvětšení na požadovanou úroveň.

Stahování knih

Abyste měli dostatek kvalitního čtiva, obsahuje aplikace také databázi elektronických knih, které si můžete zdarma stáhnout. Jedná se o dokumenty, které nahráli ostatní uživatelé, a mezi kterými lze najít především časopisy. Přístup ke stahování naleznete opět v horním panelu. Soubory jsou tříděny do mnoha kategorií a filtrovat je můžete rovněž podle jazyka, ve kterém jsou napsány. Jednoduše je pak lze stáhnout. Integrovaný správce stahování vše zařídí a po dokončení můžete knihu ihned otevřít.

Nabídka knih ke stažení je velmi pestrá

Nabídka knih ke stažení je velmi pestrá

Nabídka knih ke stažení je velmi pestrá

Stahování elektronických knih

Stahování elektronických knih

Stahování elektronických knih

Sami můžete do sbírky rovněž přispět, protože z pdf souboru nebo obrázkových souborů můžete vytvořit vlastní knihu a tu nahrát do databáze. Podporovány jsou buď pdf soubory, nebo výchozí formát aplikace mart. Do něj nabízí aplikace také konverzi při otevírání, protože nativní formát slibuje větší rychlost prohlížení. Během používání jsem však výrazný rozdíl nezaznamenal.

Podporované  soubory můžete převést do nativního formátu aplikace pro vyšší rychlost prohlížení

Podporované soubory můžete převést do nativního formátu aplikace pro vyšší rychlost prohlížení

Podporované soubory můžete převést do nativního formátu aplikace pro vyšší rychlost prohlížení

Stažené soubory se pak ukládají do knihovny. V ní lze knihy organizovat do složek, abyste mohli i ve větším množství udržet pořádek. Obsah knihovny a také adresářová struktura pak odpovídá přesně obsahu složky, ze které knihovna čerpá. Její umístění si můžete změnit v nastavení.

Stažené soubory jsou uloženy v knihovně

Stažené soubory jsou uloženy v knihovně

Stažené soubory jsou uloženy v knihovně

Pokud nastavení prozkoumáte podrobněji, objevíte ještě jednu užitečnou funkci. Tou je ochrana knihovny heslem. Ať vložíte do knihovny cokoliv, dostanete se k jejímu obsahu jen po zadání hesla. Pokud však otevřete stažené soubory přímo z disku v jiné aplikaci, tak ochrana pochopitelně nefunguje.

Přizpůsobeno dotykům

Aplikace MartView přináší vskutku pohodlné ovládání. Letmé prohlížení či dlouhé čtení je díky propracovanému rozhraní velmi příjemné. Rozhraní je skryto a v případě potřeby nabízí ihned vše, co může uživatel potřebovat. Je přizpůsobeno pro ovládání na dotykové obrazovce, ovšem i s myší či klávesovými zkratkami je dobře ovladatelné.

Kromě možnosti prohlížení pdf a epub souborů MartView nabízí možnost stažení elektronických knih z rozsáhlé databáze, kterou vytvořili sami uživatelé. Určitě tak nebudete mít nouzi o zajímavé čtivo. Ať už počítač používáte ke čtení elektronických knih či studijních materiálů, doporučujeme aplikaci vyzkoušet. Poznejte jednoduchost a pohodlí, které vám nabízí.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty