Hlavní navigace

Podzimní aktualizace Windows 10: novinek je přeci jen dost

Střípky z nového Fluent Designu, propojení chytrých telefonů iOS i Android s desktopem, videostřižna, lepší ochrana proti malwaru či placený obsah. To jsou jen některé funkce z nově vydaného updatu 1709 - Fall Creators Update.
Martin Tábor 10. 12. 2017

Sdílet

Microsoft vydal tzv. Fall Creators Update, což je podzimní velká aktualizace stávajících Windows 10. Jde tedy opět o malou evoluci, která je však oproti dřívějším  tzv. Service Packům na funkce mnohem bohatší. Windows 10 se zkrátka vyvíjí neustále a je klidně možné, že u tohoto modelu Microsoft pár dalších let vydrží nebo jen z marketingových důvodů některou další aktualizaci jednoduše přečísluje na Windows 11 apod. Ale pojďme se podívat, jak vypadá současný upgrade.

Přehled vydaných upgradů Windows 10:

Fall Creators Update

Je pravdou, že vývojáři do finálního vydání některé z připravovaných funkcí nakonec neumístili a nechali si je až napřesrok. I tak jde ale o další viditelný posun kupředu, i když např. placené doplňky v některých aplikacích by si možná někteří uživatelé nechali i rádi ujít. Placené jsou např. některé pokročilé nástroje a efekty v nové Fotogalerii, nicméně rozhodně to neznamená, že by Microsoft nějak zahltil operační systém reklamami.

Instalace

Asi nejjednodušší i nejspolehlivější cestou je počkat, až vám Windows Update nabídne aktualizaci sám. Microsoft bude novou verzi opět vypouštět ve vlnách, a to v prví řadě pro novější počítače. Na další modely dojde ve chvíli, kdy bude otestována kompatibilita s hardwarem.

Windows 10 Media Creation Tool

Nechcete-li však čekat, v nabídce jsou opět již klasické nástroje. Prvním z nich je pomocník pro aktualizaci, kterým spustíte stažení ručně. Druhý je o něco pokročilejší utilita s názvem Windows 10 Media Creation Tool – jak název napovídá, můžete pomocí ní vytvořit i instalační flash disk, DVD nebo stáhnout obraz ISO. Vše je veskrze intuitivní.

Co je nového

Podzimní Creators Update 1709 rozhodně není revolucí a je zajímavé, že finální rozdíl vlastně není na první pohled tak markantní, jak by se podle někdejších testovacích sestavení mohlo zdát. Ale půl roku práce se zkrátka někde odrazit musí.

Windows 10 Fall Creators Update

Aktualizovaný OneDrive

Nepoužíváte-li Dropbox nebo Disk od Googlu, je OneDrive poměrně jasnou volbou. Zvláště, když je dostupný i na mobilních platformách a integrovaný např. v kancelářském balíku Office a defaultně i ve Windows 10. V podzimní aktualizaci se však OneDrive naučil praktickou věc – v průzkumníku již vidíte všechny soubory a složky, které máte v cloudu uložené, avšak ty nejsou rovnou staženy na lokální disk. K synchronizaci dojde ad-hoc až ve chvíli, kdy se soubor pokusíte otevřít. Tím se samozřejmě ušetří nemalá datová kapacita i místo a životnost současných SSD.

Fotogalerie s videostřižnou a placenými funkcemi

Rovněž věstavená aplikace Fotogalerie se dočkala upgradu. Zčásti by měla nahradit již postarší Movie Maker z bezplatného balíku Windows Essentials. Daším „vylepšením“ jsou však i automatické filtry pro fotografie, které si je třeba přikoupit přes Windows Store. Jak to vypadá, placených funkcí bude ve Windows 10 postupně přibývat a v tomto světle jde i chápeme, proč se Microsoft snaží nový systém uživatelům doslova (a často bezplatně) vnucovat. Vývoj směřuje k tomu, že Windows budou jednou služba, stejně jako Office 365.

 

Deset a jedna drobnost

Jak jsme již psali, řada funkcí se do podzimní aktualizace zatím nedostala nebo se z myšlenky stihlo realizovat pouze torzo. Snad se zadaří v prvním pololetí příštího roku – aktualizace mají vycházet dvakrát do roka, a to kolem března a září. Současný upgrade zvládá jakousi základní synchronizaci s Androidem, poskytuje přístup k seznamu kontaktů z hlavního panelu atd. Nadšenci mohou v rámci technologie Windows Subsystem for Linux nově instalovat kromě Ubuntu i Bash z Fedory a SUSE.

Zdroj: microsoft.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty