Hlavní navigace

Počítače Mac jsou stále více napadány malwarem

David Procházka

Ještě donedávna platilo, že drtivá většina útoků škodlivého kódu byla cílena na počítače s operačním systémem Windows. Nyní se stále častěji objevují útoky nejen na mobilní zařízení, ale také na počítače s Mac OS X.

Sdílet

Falešný pocit bezpečí po instalaci rádoby antiviru zažili nic netušící uživatelé Windows již nejednou. Programů, které se tváří jako antivir a čistící prostředek proti malware, přičemž jde o škodlivý kód, je pro Windows habaděj. Nyní tato vychytralá lest tvůrců škodlivého kódu postihla také uživatele Macu. Na internetu se totiž objevilo hned několik podvodných programů s touto funkčností. Nejnovější trojan podobného ražení se nazývá MacDefender. Jak vidno, již název vzbuzuje dojem, že jde o bezpečnostní software určených k ochraně počítače.

Vir se do počítače dostává ve chvíli, kdy si uživatel prohlíží obrázky na Googlu pomocí prohlížeče Safari. Trojan se pokusí vzbudit dojem, že se uživatelé dostali na nakaženou stránku a potřebují ihned nástroj pro léčení infekce. MacDefender je schopen obejít ochranu prohlížeče Safari, která automaticky přijímá důvěryhodný software.  MacDefender se pak spustí pokaždé, když se uživatel přihlásí, nebo restartuje počítač.  Vir se nepokouší sám šířit dále, hlavní účinek produktu je z uživatelů vytáhnout finanční hotovost za zakoupení plné verze programu (tedy v tomto případě je lépe využít slovíčko viru, nežli programu).

Zdroj: DT

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty