Hlavní navigace

Po pěti letech vyšel 7-Zip v nové verzi 15.12. Máme zahodit WinRAR?

Igor Pavlov vyvíjí komprimační nástroj 7-Zip již od roku 1999, kdy byla úspora místa potřebnější než dnes. To vůbec neznamená, že by archivátory již nebyly aktuální a účinná komprese je cenným dědictvím dřevních dob digitálních médií.
Martin Tábor 27. 11. 2015

Sdílet

Z oficiální webové stránky 7-Zip.org je nyní možné stáhnout novou stabilní verzi 15.12. Vyšla na den přesně po verzi 9.20 z 18. 11. 2010 a dostupná je v 32 i 64 bitech pro Windows, ale i Linux, resp. (POSIX kompatibilní) unixové systémy. V průběhu posledních let samozřejmě nebyl vývoj 7-Zipu zcela u ledu, ale všechny vydané aktualizace byly označeny jako beta. Na ladění tak bylo času snad více než dost a jestliže se autor konečně rozhodl prohlásit verzi 15.12 za stabilní, pravděpodobně to má své důvody.

Stabilní 7-Zip 15.12 z 19. listopadu 2015

Uživatelské rozhraní 7-Zipu zůstává prakticky stejné (příjemně konzervativní), ale na pozadí je vylepšení víc než dost. Archivační utilita se za pět let výrazně zrychlila, zlepšil se samotný komprimační algoritmus 7z a program dokáže nově vytvářet i kontrolní součty a rozbalit obrazy virtuálních počítačů (vmdk, vdi), systémů ext2, ext3, ext4 a také zánovní konkurenční formát RAR5. Právě WinRAR je pro 7-Zip vlastně jediným vážným konkurentem, avšak jeden základní rozdíl mezi nimi je – 7-Zip je oproti prvnímu archivátoru open-source a zcela zdarma. Když tak zapomenete na nativní podporu Windows pro již přežitý ZIP, výše zmíněná utilita je tím, co byste rozhodně neměli na svém PC postrádat.

Zdroj: 7-Zip.org

Autor článku