Hlavní navigace

PicPick - pomocné nástroje nejen pro grafiky

Roman Polášek

Aplikace PicPick umožňuje nejen pokročilé snímání obrazovky, ale nabízí i spoustu netradičních funkcí. Pro práci s plochou a obrázky poskytuje například pravítko, úhloměr, lupu či tabuli pro kreslení přímo na plochu.

Sdílet

Ať už pracujete s grafikou na libovolné úrovni, jistě občas potřebujete specifické nástroje, které váš oblíbený editor nenabízí. Těmi mohou být například měření vzdáleností na obrazovce, zjištění konkrétní barvy, nebo snímání obrazovky v různých režimech. Pak buď přichází na řadu improvizace, nebo instalování několika úzce zaměřených programů. Kolekcí takových nástrojů je i PicPick. Obsahuje užitečné funkce, které zřejmě nebudete používat každý den, avšak v pravou chvíli jistě přijdou vhod.

Nástroje PicPick

Aplikaci lze instalovat na systémy Windows a její součástí je balík celkem 28 jazyků, mezi kterými nechybí ani čeština. Program je označen jako freeware, ovšem s tím faktem, že jej lze používat zdarma jen pro nekomerční účely. Je tedy ideálním pomocníkem do každé domácnosti na pokročilé úpravy. Po instalaci k němu získáte přístup prostřednictvím ikony, která se schovává v oznamovací oblasti. Kliknutím levého či pravého tlačítka myši na ni se zobrazí seznam všech funkcí, které vám program nabízí. A že jich vůbec není málo.

<p>Menu se všemi nástroji programu</p>

Menu se všemi nástroji programu

Menu se všemi nástroji programu

Zachycení obrazovky

Primární funkcí programu je snímání obrazovky. Aplikace umožňuje zachycení hned v několika režimech. Snímat tak lze celou obrazovku, pouze aktivní okno, rolující okno, přesný výběr, či dokonce volný výběr na obrazovce. Při každém z těchto režimů probíhá snímání trochu odlišně, avšak výsledný sejmutý obraz se otevře v PicPick editoru. Ten až nápadně připomíná malování ve Windows 7 a umožňuje základní úpravy získaného obrázku. Pokud by Vám takové chování aplikace nevyhovovalo, můžete jej změnit v nastavení. Sejmutý obrázek nemusí skončit pouze v libovolném editoru, ale můžete si jej nechat zkopírovat do schránky, rovnou uložit, vytisknout, nahrát na web nebo ftp, či rovnou umístit na Facebook či Twitter.

<p>Nastavení zpracování sejmutého obrázku</p>

Nastavení zpracování sejmutého obrázku

Nastavení zpracování sejmutého obrázku

Sejmutí obrazovky probíhá pomocí menu, které získáte přes ikonu v oznamovací oblasti, nebo pomocí klávesových zkratek, které si můžete v nastavení upravit zde svých preferencí. Pokud tedy potřebujete často snímat obrazovku, můžete tento proces výrazně urychlit klávesovou zkratkou a automatickou akcí, která se s obrázkem provede ihned po sejmutí.

Snímání obrazovky je sice hlavní funkcí programu, ale zdaleka ne jedinou. Představme si tedy i ty menší, které často přijdou také vhod.

Kapátko a paleta barev

Nabídku nástrojů rozšiřují dvě velmi typické funkce – kapátko a barevná paleta. Zatímco kapátko umožňuje zjistit barvu libovolného bodu na obrazovce, paleta barev umožňuje namíchat barvu přesně podle vašich představ. Velmi pohodlné je u kapátka zvětšení, díky kterému trefíte pixel, který opravdu chcete.

<p>Klasická paleta barev</p>

Klasická paleta barev

Klasická paleta barev

Lupa

Vidíte špatně některé prvky na monitoru? Pak často pomůže lupa, která zvolenou oblast zvětší. Tímto způsobem funguje i lupa v nástrojích PicPick. Je však poměrně funkčně nevybavená a popravdě řečeno, integrovaná lupa ve Windows 7 nabízí mnohem více.

Pravítko a úhloměr

Potřebovali jste někdy měřit velikost prvků na obrazovce? Pak jistě víte, jak špatně se na to hledá vhodný nástroj. PicPick nabízí pro tyto účely jednoduché pravítko, které můžete libovolně posouvat po obrazovce. Může být také jinak natočeno a umožňuje měření v různých jednotkách. Opravdu velmi specifickým nástrojem je pak úhloměr, kterým můžete měřit velikost úhlu na obrazovce. Osobně si však nedovedu představit situaci, ve které bych tento nástroj dokázal využít.

<p>Pravítko</p>

Pravítko

<p>Úhloměr</p>

Úhloměr

Ukázka použití pravítka a úhloměru

Záměrný kříž

Funkcí určenou především webovým kodérům je pak záměrný kříž, který umožňuje vzájemné měření pozice dvou objektů. Kliknutím stačí vybrat počáteční pozici a kurzorem myši lze pak získat vertikální a horizontální vzdálenost k libovolnému pixelu na obrazovce.

Tabule

Potřebujete občas něco rychle nakreslit na obrazovku? Pak vám jistě přijde vhod nástroj, který udělá z vaší plochy tabuli, na kterou můžete podle libosti začít psát. A to nejen pomocí tužky, ale ke kreslení můžete využít například i šipky, nebo rovnou celé tvary. Pokud máte pro takovou funkci využití, jistě vám ušetří mnoho námahy.

Mnoho nástrojů pro občasné použití

Aplikace není určena pro každodenní použití. Obsahuje velmi specifické nástroje, které jsou potřeba jen velmi zřídka. Jsou mezi nimi však takové, které byste u mnohých programů hledali marně. Kromě menších podpůrných nástrojů je aplikace zaměřena především na snímání obrazovky a to zvládá skutečně dokonale. Pracujete-li s grafikou, jistě byste měli funkce programu vyzkoušet na vlastní kůži.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty