Hlavní navigace

Photofiltre - upravujte fotografie zdarma a rychle

Na úpravu fotografií a obrázků existuje velká spousta nejrůznějších nástrojů a softwaru. Plno z nich je však placených a ne zrovna malou částkou. Proto je dobré si na jednoduché editace obrázků pořídit něco, co je zdarma. Proč ne třeba Photofiltre?
Martin Zachar 22. 11. 2008

Sdílet

Pro obyčejného uživatele, který si jednou za čas chce upravit nějakou fotku nebo dokonce pro uživatele, kterému stačí několik základních operací s obrázky je tady povedený software Photofiltre. Tento svižný, intuitivní program mi na disku zabírá necelé 4 MB, z čehož jde vidět, že ani jeho hardwarová náročnost není nijak vysoká. Navíc je určen pro uživatele, kteří nemusí nijak rozumět upravování fotografií, ani termínům, jako je sytost, jas, kontrast nebo gama korekce.

 

 

Nyní si postupně rozebereme jednotlivé funkce, které tento nástroj obsahuje, podíváme se na výsledky po použití těchto funkcí a něco si k nim i řekneme.

 

Základní ovládání

Mezi základní ovládání patří otevírání obrázků, ukládání, či vytváření nových prázdných. Tohle všechno můžete najít v menu pod položkou soubor, nebo samozřejmě jako speciální ikonky. Vedle nich pak objevíte ještě další, které slouží k tisku a k načtení obrázku přímo ze skeneru, což je opravdu povedená funkce. Můžete si tady kliknout i na Nastavení velikosti obrázku či velikosti plátna. Jako další opravdu šikovnou volbu, kterou můžu doporučit k používání, je roztažení obrázku a plátna podle velikosti celého okna Photofiltre a nebo roztažení dle původní velikosti obrázku.

 

 

Obecný přehled a základní funkce

Mezi základní funkce, které jsou snad v každém foto editoru, nesmí rozhodně chybět rotace o určitý úhel, překlápění podle vodorovné či svislé osy nebo získání základních informací o obrázku. Tím chci říct, že tyto funkce zde najdete také, ale zřejmě nemá cenu se jimi zabývat, protože je každý zná.
Jako další bych zmínil automatické úpravy, které se budou hodit právě lidem, kteří se nechtějí nijak extra starat o detailní nastavování, jen si chtějí fotku trochu vylepšit. Pro tento případ jsou zde hned první dvě ikony v horní liště: Automatická úroveň gama korekce a Automatický kontrast. Tyto dvě tlačítka vám dokážou změnit fotku k lepšímu.

 

 

Hned vedle nich pak najdete tlačítka pro přidání a ubrání jasu, kontrastu, sytosti, gama korekce, vytvoření černobílé či zašlé fotografie, rozostření, zaostření, barevný přechod nebo barevný nádech a několik málo dalších. To jsou ale, řekl bych, spíše ty známější funkce, o kterých ví každý a je lepší si je vyzkoušet sám, ať člověk vidí, co která s fotkou udělá.

 

Výběr a úpravy

Vybírání oblastí pro další úpravy, kdo by to neznal třeba z Malování. Ale ve Photofiltre si můžete nastavit navíc ještě tvar vybírané oblasti. K výběru jsou zde obdélník, zaoblený obdélník, elipsa, kosočtverec, trojúhelník nebo laso, které vám umožňuje vybrat si oblast tažením myši - jako když kreslíte tužkou. Možnost invertování výběru beru jako samozřejmost. Oblast výběru si pak můžete rozšiřovat pomocí myši, kdy roztahujete jednotlivé strany, nebo si v menu najdete položku zmenšit/zvětšit výběr a ten zachovává poměr stran vybrané oblasti. Také je zde možnost vystředit výběr na střed vodorovně, svisle nebo obojí.
Pokud máte vybranou oblast, dají se s ní provádět nejrůznější akce. Jako hlavní sem určitě patří všechny ty, které se dají provádět na celém obrázku, ale pokud máte vybranou nějakou oblast, provádí se jen na ní. Jako další můžete vaši vybranou oblast posunout nebo otočit dle zvolených kritérií, k tomu slouží tlačítko Transformace. Photofiltre také umožňuje vykreslit okolo vybrané oblasti nějaký rámeček, kterému nastavujete barvu a tloušťku nebo zaplnit oblast jednou barvou nebo vzorem.

 

 

Další povedená akce je Automatické ořezání obrázku. Pokud část obrázku například označíte a smažete, můžete obrázek automaticky oříznout na novou velikost. Když něco na fotce smažete, pak se místo této části objeví pozadí, většinou bílá barva, takto si pak můžete fotku ořezat bez onoho pozadí, aniž byste nějak složitě nastavovali novou velikost plátna či rozměry obrázku.

 

Průhlednost

Některé formáty obrázků, jako je například PNG, podporují průhlednost. Byla by tedy škoda, kdyby se v tak mocném nástroji, jako je Photofiltre nedala nastavit. Zde si můžete jedním kliknutím kapátka vybrat barvu, kterou chcete dále zprůhlednit a Photofiltre udělá zbytek za vás. Jako doplňující možnost nastavení je pak Odchylka. To dovoluje samotnému programu, aby změnil na průhlednou barvu všechny, které mají od vámi vybrané barvy povolenou odchylku.

 

 

Korekce

Do této části menu patří všechny funkce typu jas, kontrast, gama korekce a další. Ale jsou tady ještě další, o kterých zatím nepadlo ani slovo. První z nich je funkce Dvojbarevně, která z vašeho krásně barevného obrázku udělá dvojbarevný obrázek. Barvy si můžete samozřejmě zvolit, ale abych pravdu řekl, tak nejlíp vypadají stejně předem nastavené barvy - černá a bílá.
Jako další funkci zde najdete Negativ. Ten udělá žádaný efekt a z obyčejného obrázku vám vygeneruje negativ, jaký byste dostali u fotografa.

 

 

A další jen tak zmíníme - "Tečkovaně" vám udělá z barevné fotky černobílou a všechno vytečkuje místo vykreslování. "Snížit počet barev" nahrazuje například 256 barev pro vykreslování obrázku takovým počtem, jaký zadáte. Pak je tam ještě "Nahrazení barvy", což mluví samo za sebe. Jednoduše si kapátkem nebo ze zobrazených možností vyberete jednu barvu a nahradíte ji jinou. Dále zde můžete najít Přidání světla, stínů, Zaměňování RGB kanálů nebo Barevný nádech.

 

Filtry

Tento oddíl slouží spíše pro vyhrání si s obrázky anebo nastavování nějakých speciálnějších efektů, které nevyužijete každý den, ale někdy se hodit můžou. A navíc vypadají opravdu dobře.
Nemá cenu vyjmenovávat všechny, proto bych radši nechal místo slov promluvit obrázky, na kterých můžete vidět určitě mnohem víc, než bych vám sám popsal.

 

  

 

Automatizace

Další z využitelných částí Photofiltre je miniaplikace na konverzi a jednoduché úpravy více obrázků najednou. Jde o to, že si vyberete několik obrázků, nastavíte si pro ně nové rozlišení, jméno, transformaci, filtr nebo mnoho dalších úprav. Photofiltre udělá všechno za vás a uloží upravené obrázky do vámi zvolené složky.

 

 

Text

Určitě užitečná možnost v jakémkoliv foto editoru je vpisování textu do obrázku. Přes jednoduchý formulář si můžete nastavit typ písma, velikost, tučnost, kurzívu, barvu a další. Nechybí ani možnost nastavení určité úrovně průhlednosti textu, obrysu nebo stínu.

 

 

Nastavení

Tahle část softwaru se mi zdála hodně zaostalá. Neříkám, že jsem v nastavení našel málo věcí, ale je to nepřehledné. V dnešní době se uplatňují záložky a ne combobox. Potěšila mě možnost nastavit si historii ukládání změn obrázku, což je využito poté pro tlačítko Zpět, kdy se zvrátí předešlá operace, zde si tedy nastavujete počet možných akcí Zpět. Když jsem se díval na zabírání paměti při jednotlivých úpravách, tak u větších obrázků (3264x2448) mi jednotlivá úprava vždy zabrala víc než 20 MB paměti, což rozhodně není málo. Úpravou pak myslím přidání jasu, kontrastu apod.

 

 

Další nevýhodou je nemožnost nastavování klávesových zkratek. V samotné aplikaci je jich přednastavena opravdu spousta, ale chybí tady možnost nastavit si klávesové zkratky na nějaké funkce, které používám často a které ještě klávesovou zkratku nastavenou nemají.

 

Závěr

Klady:

Pro široký okruh lidí
Freeware
Jednoduché ovládání
Velké možnosti úprav obrázků
Možnost konverze více souborů najednou
Velké množství filtrů
Průzkumník obrázků - zobrazí v dolní liště náhledy obrázků ze zvolené složky
Možnost uspořádání všech oken s obrázky vedle sebe

Zápory:

Nemožnost přidávání vlastních klávesových zkratek
Nepřehledné nastavení a malé možnosti nastavení programu
Velká paměťová náročnost pro vyšší historii úprav u větších fotek
Složité přidávání pokročilejších rámů
 

Jednoduchá freeware aplikace pro úpravu obrázků, která má rozhodně víc plusů než mínusů. Práce s ní je jednoduchá jak pro počítačového amatéra, tak i vhodná pro pokročilejší a náročnější uživatele. Bohužel není možnost zde přesně rozepisovat každou funkci tohoto programu, ale stažení a vyzkoušení nezabere moc času. Můžu tedy jen doporučit vyzkoušet si tento software na vlastním počítači.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty