Hlavní navigace

PeaZip - povedený freeware archivátor

Sháníte komprimační nástroj, který toho zvládne opravdu mnoho a nic nestojí? Nechce se vám zbytečně utrácet za podobné programy? Pak neváhejte a sáhněte po programu PeaZip, nabízejícím spoustu užitečných funkcí zcela zdarma.
Lukáš Voříšek 27. 9. 2009

Sdílet

S potřebou zmenšit, rozbalit, nebo zabalit více souborů do jednoho, se setkal snad každý uživatel počítače. Ne každý chce investovat do software jako je WinZip, nebo mu  nemusí vyhovovat ostatní freeware programy. V tomto článku si ukážeme jednoduchý freeware archivátor. PeaZip vám umožní vykonávat tyto činnosti zcela zdarma a česky. Navíc nabídne spoustu užitečných funkcí, širokou podporu formátů a portable verzi, kterou můžete mít stále při sobě. Díky tomu, že je PeaZip multiplatformní užijí si ho nejen uživatelé Windows, ale i Linuxu!

Stažení a instalace

Stažení a instalace PeaZipu se nijak neliší od ostatních programů. Instalační soubor naleznete na konci článku, nebo na stránkách výrobce. Po stažení a otevření souboru vás čeká jen pár kliknutí a vybrání typů souborů, pro které bude PeaZip výchozí aplikací. Dále je při instalaci nutné vybrat funkce programu nabízené po kliknutí pravým tlačítkem na soubor, jako je: přidat do archivu, rozbalit zde, odeslat do ... atd.  Po těchto krocích bude PeaZip integrovaný do systému. Tomuto nastavení doporučuji věnovat nějaký čas, ale s defaultním také nic nepokazíte.

 Základnímu nastavení je dobré věnovat alespoň malou chvilku. Přestože je instalace jednoduchá je zde spousta možností nastavení.

Po úspěšném nainstalování se můžeme pustit do práce s programem. Prostředí programu je jednoduché a připravené k okamžitému využívání. Mnozí si díky podobnosti s ostatními archivátory budou připadat doslova jako doma.

Nastavení lokalizace je možné až po instalaci programu. Na výběr je opravdu mnoho jazyků.

Češtinu je dodatečně nutné nastavit v menu "Options", kde naleznete položku "Localization" s širokým výběrem jazykových mutací. Pokud by se někteří i tak nemohli zorientovat, výrobce pro ně připravil stručný návod přímo v programu (Nápověda > Krátký tutoriál), nebo rozsáhlejší nápovědu na webu.

Prostředí a funkce

Přestože je PeaZip volně šiřitelný software, jedná o plnohodnotný komprimační nástroj. Samozřejmostí jsou základní úkony, jako je rozdělování a spojování souborů, rozbalení archivů, jejich testování, zabalení více souborů do jednoho, testování  výkonu pc a následná ochrana archivů heslem. Tím však funkce PeaZipu zdaleka nekončí.

Při tvorbě archivů je mnoho možností nastavení.

Komprimátor obsahuje povedený nástroj pro generování hesel a takzvaných keyfiles, díky těm budou vaše data v bezpečí. Tento všeuměl dokáže bezpečně mazat soubory, porovnávat je, provádět kontrolní součet hash souborů a umožňuje integraci do Průzkumníku Windows.

Při běhu si program zaznamenává historii procesů a oblíbená místa na disku je možné označit záložkami.

PeaZip je sám o sobě také povedený prohlížeč souborů. Při procházení obsahu vašeho počítače si program zaznamenává historii (Naposledy použité) a vy si můžete místa na vašem disku přidat do záložek (jako při brouzdání webem). Díky tomu máte okamžitý přístup k vašim často používaným souborům a můžete začít tam, kde jste minule skončili.

Uživatelské rozhraní (včetně ikon a barevného schéma), si můžete upravit jen a jen podle sebe. Na výběr je, ze tří základních témat, ale díky  jednoduchému editoru vzhledu si je lze dále upravovat, dokud nebude vše OK. Pokud chcete mít program stále připravený, můžete si ho ukrýt do oznamovací oblasti, kde bude vyčkávat, než ho budete opět potřebovat.

Na výběr je přístup ke spoustě užitečných systémových nástrojů.

Přímo z programu, je také možné zapnout některé systémové nástroje a utility, na které program odkazuje (jsou součástí operačního systému). Za zmínku stojí převod pevných disků na formát NTFS, defragmentace disku, vyjmutí externí jednotky, ovládací panely, správce úloh a další.

 

Podporovaných souborů je opravdu spousta.

PeaZip umí pracovat s těmito typy souborů:

Načíst dokáže: 7Z,ZIP,RAR,ISO,TAR,ACE, Java (JAR, EAR, WAR), Linux (DEB, PET/PUP, RPM, SLP), PEA a mnoho dalších.
Uložit dokáže: 7Z, ZIP, 7Z-sfx, ARC, BZ2, GZ, PAQ/LPAQ/ZPAQ, PEA, QUAD/BALZ, split, TAR, UPX.

 Závěr

Freeware archivátor PeaZip zvládá vše, co by měl komprimační program zvládat a přidává spoustu užitečných vychytávek, díky kterým si ho mnozí oblíbí. Další plusem je pak přenosná verze a podpora českého jazyka, díky které se v programu budete orientovat během několika chvil. Velkou konkurenci má v podobě  freewaru 7-Zip a placených WinRar, WinZip atd. Tento kvalitní přírůstek do rodiny programů určených ke kompresy doporučuji minimálně vyzkoušet.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty