Hlavní navigace

Otestovali jsme nový Avast 2015 - zabezpečí domácí síť a ochrání při surfování na internetu

Po roce přichází na trh nová verze bezpečnostních aplikací Avast. Mezi novinky patří analýza zabezpečení sítě, bezpečné připojení k DNS serveru a kontrola webů používajících protokol HTTPS.
Roman Polášek 22. 10. 2014

Sdílet

Bezpečnostní aplikace Avast patří mezi absolutní světovou špičku v oblasti ochrany systému před viry a jiným škodlivým softwarem. Nabízena je bezplatná verze s označením Free Antivirus a placené produkty Pro, Internet Security a Premier. Podívejme se na novinky a také jednotlivá vylepšení, která přináší nová verze 2015.

<p>Hlavní menu aplikace Avast Free Antivirus</p>

Hlavní menu aplikace Avast Free Antivirus

Hlavní menu aplikace Avast Free Antivirus

Rozpačitá instalace

Instalační proces je stejný jako v minulé verzi a může vás nepříjemně překvapit, pokud jej nepozorně proklikáte. Ve výchozím nastavení instaluje Google Chrome a panel nástrojů Google do jiných prohlížečů. Rovněž je každý uživatel při instalaci informován o tom, že aplikace sbírá data o jeho činnosti na počítači a může je poskytovat třetím stranám, což může být pro některé uživatele nežádoucí. Naopak lze instalaci pochválit za možnost instalovat jen ty části programu, které chcete opravdu používat.

<p>Při instalaci si dejte pozor. Ve výchozím nastavení se s aplikací instaluje i Google Chrome a související doplněk do Internet Exploreru</p>

Při instalaci si dejte pozor. Ve výchozím nastavení se s aplikací instaluje i Google Chrome a související doplněk do Internet Exploreru

Ve výchozím nastavení se s aplikací instaluje i Google Chrome a související doplněk do Internet Exploreru | Před instalací jsou uživatelé rovněž upozorněni na to, že aplikace bude sbírat data o jejich činnosti

Zabezpečení domácí sítě

Hlavní novinkou, která je přítomna i v bezplatné verzi, je velmi užitečné vyhodnocení zabezpečení vaší domácí sítě. Jejím cílem je najít veškerá slabá místa, kudy by bylo možné proniknout do vaší sítě zvenčí. V momentě, kdy je stále více zařízení připojováno k internetu, získává tato funkce na důležitosti.

Funkce dokáže proskenovat domácí síť a najít například výchozí nastavení hesel u routerů nebo nezabezpečená připojení. Zároveň poskytuje přehled o všech zařízeních, která jsou připojena do vaší domácí sítě, takže lehce odhalíte neznámá zařízení.

Funkci kontroly zabezpečení domácí sítě lze spustit jedním kliknutím. Jejím výsledkem je seznam veškerých hrozeb, u kterých je zobrazen také návod, který vám pomůže s jejich odstraněním.

<p>Avast Free Antivirus nově dokáže analyzovat uroveň zabezpečení domácí sítě</p>

Avast Free Antivirus nově dokáže analyzovat uroveň zabezpečení domácí sítě

Avast Free Antivirus nově dokáže analyzovat úroveň zabezpečení domácí sítě

Zabezpečení DNS

Jedním z největších rizik při prohlížení internetu je možnost přesměrování na podvodnou stránku místo skutečné. Právě tohoto způsobu zneužívají útočníci, pokud chtějí získat například přístupové údaje do internetového bankovnictví.

Právě tuto možnost podvodného přesměrování eliminuje nová funkce zabezpečení DNS. Zajišťuje šifrovaný přenos dat mezi vaším počítačem a zabezpečeným DNS serverem, takže výsledná IP adresa nemůže být změněna na podvodnou. Bohužel tato funkce není dostupná v bezplatné verzi.

HTTPS skenování

Stále více webů přechází za zabezpečený protokol HTTPS a s tím souvisí i zvýšený počet hrozeb, které z nich mohou přijít. Proto nový Avast 2015 přináší podporu kontroly i těchto stránek ve webovém štítu. Navíc je tato funkce dostupná i v bezplatné verzi.

Celkový test Smart Scan

Aby byla pro uživatele práce s produkty Avast co nejjednodušší, jsou nyní vybaveny funkcí Smart Scan. Jedním kliknutím můžete spustit antivirový test, kontrolu aktualizací nainstalovaných programů i analýzu zabezpečení sítě. Po dokončení vám budou v přehledném rozhraní zobrazeny veškeré výsledky. Nemusíte tak každou funkci spouštět zvlášť. Nyní je vše mnohem jednodušší.

<p>Celkový test provede kompletní analýzu zabezpečení vašeho počítače</p>

Celkový test provede kompletní analýzu zabezpečení vašeho počítače

Celkový test provede kompletní analýzu zabezpečení vašeho počítače

Další vylepšení

Pokud používáte minulou verzi aplikace Avast, jistě si všimnete upraveného uživatelského rozhraní. Řada funkcí by nyní měla být dostupnější a rovněž byl omezen a zjednodušen systém upozornění, takže by uživatel neměl být tolik rušen výstrahami programu.

<p>Ihned po instalaci je spuštěn rychlý test spouštěných aplikací</p>

Ihned po instalaci je spuštěn rychlý test spouštěných aplikací

Ihned po instalaci je spuštěn rychlý test spouštěných aplikací

Vylepšení se dočkal také modul pro aktualizaci nainstalovaných aplikací. Novou funkcí je předběžné stahování nových verzí. Uživatel je pak upozorněn až v momentě, kdy je instalační soubor stažen a připraven k aktualizaci. Aby bylo stahování rychlejší, nový Avast nabízí stahování z jeho vlastních serverů, které by měly umožňovat vyšší rychlost stahování.

<p>Avast Free Antivirus vám pomůže najít i zastaralé programy</p>

Avast Free Antivirus vám pomůže najít i zastaralé programy

Avast Free Antivirus vám pomůže najít zastaralé programy

Podstatného vylepšení doznala i funkce SafeZone, která umožňuje bezpečný přístup do internetového bankovnictví nebo zabezpečené nakupování v internetových obchodech. Uživatelé si mohou vytvořit seznam webů, které se budou automaticky otevírat v zabezpečeném prohlížeči SafeZone. Uživatelé jej mohou navíc spustit přímo pomocí zástupce nebo pomocí zásuvného modulu v ostatních prohlížečích. Tato funkce je však dostupná jen v placených verzích.

Jestliže je váš internetový prohlížeč zaplněn nežádoucími doplňky, jistě vás potěší také nové vlastnosti funkce pro čištění prohlížečů. Avast 2015 dokáže najít a zobrazit všechny negativně hodnocené doplňky, které jsou doporučeny k odinstalaci. Podporován je Internet Explorer, Mozilla Firefox a také Google Chrome.

<p>Ideální výsledek analýzy doplňků webových prohlížečů</p>

Ideální výsledek analýzy doplňků webových prohlížečů

Ideální výsledek analýzy doplňků webových prohlížečů

Ještě lepší ochrana vašich dat

Nová verze aplikací Avast ukazuje, že stále existují směry, kudy lze zlepšovat ochranu dat uživatelů. Právě špatné zabezpečení sítě nebo podvodné přesměrování na napodobeniny webových stránek mohou být cesty, kudy může dojít k narušení bezpečí vašich dat či přímo financí. Díky novým produktům Avast 2015 tak budete lépe chráněni před těmito hrozbami.

Koupit Avast 2015

Pokud důvěřujete Avastu a nestačí vám funkce bezplatné verze, můžete si prostřednictvím e-shopu sw.cz zakoupit verze Pro, Internet SecurityPremier za výhodné ceny.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty