Hlavní navigace

Oshi Cleaner: šikula na úklid počítače

Jednoduchý, ale šikovný. Toto souvětí dobře vystihuje vlastnosti freeware aplikace pro čištění systému Oshi Cleaner. Program nevyžaduje instalaci a nabízí přehledné uživatelské rozhraní. Článek vás seznámí s jeho vlastnostmi a funkcemi podrobněji,
Petr Tumajer 22. 2. 2013

Sdílet

Operační systém Windows vytváří různé dočasné soubory, a pokud nejsou odstraněny, tak zbytečně zabírají místo na disku. Po čase můžete zaznamenat citelné zpomalení nebo jiné problémy. Různé problémy může způsobit také velké množství instalovaných aplikací nebo jejich nedokonalé odinstalování a z nich vyplývající chyby v registru.

Na Stahuj.cz je k dispozici široká nabídka produktů pro úklid počítače (odstranění dočasných souborů, odinstalování programů, opravu registrů). Vedle osvědčených produktů typu CCleaner jsou k dispozici i méně známé produkty (například Xleaner). Nyní se na Stahuj.cz objevuje zajímavá aplikace pro čištění počítače, která je distribuována pod názvem Oshi Cleaner. Jak tento program v poměrně široké konkurenci obstojí a jaké funkce a vlastnosti nabízí?

Aplikace Oshi Cleaner je k dispozici zdarma. Program je určen pro operační systém Windows XP/Vista/7 a nevyžaduje instalaci. Je distribuován ve formě jediného souboru (cleaner.exe), který stačí, stáhnout a potom je možné aplikaci přímo spustit. Program se vyznačuje přehledným a snadno ovladatelným uživatelským rozhraním.

Uživatelské rozhraní a funkce programu

Okno aplikace je rozděleno do dvou hlavních částí. Levý panel poskytuje přístup k jednotlivým funkcím programu: rychlé čištění systému (Quick Clean), čištění disku (Disk), oprava registru (Registry) a práce s instalovanými programy (Programs). Pravý panel je kontextově citlivý a jeho obsah se mění dle zvolené funkce.

Okno programu po spuštění.

Okno programu po spuštění.


 Okno programu po spuštění

Po spuštění je automaticky aktivována položka Quick Clean, která umožňuje rychlé čištění systému. V pravé části okna je zobrazeno jediné tlačítko pro spuštění úklidu (Clean) a ve spodní části je odkaz na jednoduchou online nápovědu. Stiskem tlačítka Clean spustíte automatické čištění, které odstraní soubory z koše, prozatímní soubory operačního systému (adresář Temp), zprávy (Windows log) a opraví chybné vstupy v registru.

Čištění disku

Nástroj pro čištění disku umožňuje odstraněné dočasných souborů typu Temporary Files, Windows Log Files a souborů z koše (Recycle Bin). Nejprve je nutné použít tlačítko Scan a po vyhledání souborů můžete procházet jednotlivé složky a vybírat adresáře pro čištění. Odstranění soborů ve vybraných adresářích je realizováno tlačítkem Clean.

Nástroj pro čištění disku.

Nástroj pro čištění disku.


Nástroj pro čištění disku

Oprava registru

Registry jsou důležitou součástí operačního systému a chybné vstupy jsou častou příčinou nestability. Nástroj pro opravu registrů je schopen odstranit chybné vstupy DLL knihoven a nepoužitých přípon souborů. Opět je nejprve nutné použít tlačítko Scan, které vyhledá a zobrazí chyby. Jednotlivé chybné vstupy můžete označovat a odstranit tlačítkem Clean.

Nástroj pro opravu registrů.

Nástroj pro opravu registrů.


Nástroj pro opravu registrů

Práce s instalovanými programy

Položka Programs obsahuje tři nástroje pro práci s nainstalovanými programy. Nástroj Startup představuje manažer programů spouštěných současně se startem systému. V pravém panelu je zobrazen seznam těchto aplikací a tlačítkem On/Off můžete vybrané aplikace zapínat nebo vypínat. Vypnutím nežádoucích aplikací můžete výrazně urychlit start systému. Tlačítko Remove odstraňuje program ze seznamu.

Manažer programů spouštěných současně se startem systému.

Manažer programů spouštěných současně se startem systému.


Manažer programů spouštěných se startem systému

Nástroj Uninstall umožňuje odebrání instalovaných programů ze systému. Pravý panel obsahuje seznam instalovaných aplikací a vybranou aplikaci můžete ze systému odinstalovat pomocí tlačítka Uninstall, které spouští vestavěný odinstalátor dané aplikace. Tlačítko Delete odstraňuje vybranou aplikaci ze seznamu.

Odinstalátor aplikací.

Odinstalátor aplikací.


Odinstalátor aplikací

Poslední nástroj (System Restore) poskytuje přístup k seznamu bodů obnovy, které vytváří operační systém a některé aplikace. Zde můžete vybrané body odstranit tlačítkem Delete a tím uvolnit místo na disku.

Nástroj pro odstranění bodů obnovy.

Nástroj pro odstranění bodů obnovy.


Nástroj pro odstranění bodů obnovy


Závěr a hodnocení

Aplikace Oshi Cleaner je schopna odvést dobrou práci při čištění disku a opravách registrů. K dalším kladným vlastnostem patří jednoduché použití. Program nevyžaduje instalaci a jeho uživatelské rozhraní umožňuje pohodlné a intuitivní ovládání.

Na druhou stranu mě poněkud zklamala funkce pro odinstalování aplikací ze systému, která se spoléhá pouze na vestavěný odinstalátor dané aplikace. Určitý hendikep (především v porovnání s výše uvedenými aplikacemi CCleaner a Xleaner) představuje také absence konfiguračních voleb, nástrojů pro defragmentaci disku a dalších pokročilejších nástrojů pro optimalizaci systému. Také zde není řešeno odstraňování historie a dočasných souborů internetových prohlížečů nebo jiných aplikací.

Kladně hodnotím snadný přístup k seznamu bodů obnovy s možností jejich bezpečného odstranění a manažer programů spouštěných se startem systému. Absence češtiny v uživateslkém rozhraní nepředtavuje vzhledme k přehlednému uživatelskému rozhraní žádný problém. Proto je program vhodný i pro méně zkušené uživatele, kteří v jeho prostředí snadno zvládnou základní čištění systému, konfiguraci programů spouštěných současně se stratem počítače nebo opravy registru.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty