Hlavní navigace

Oracle odsunul Javu na druhou kolej. Nejrozšířenější programovací jazyk je ohrožen

Java byla a je klíčový produkt pro fungování většiny IT řešení. I když je z určitých segmentů vytlačována, leckdy jsou v ní naprogramovány serverové části firemního software a hraje tak důležitější roli než jakékoli webové rozhraní.
Martin Tábor 11. 7. 2016

Sdílet

Ještě před „pár“ lety jste se bez nainstalované Javy na PC téměř neobešli. Plugin byl potřeba v rámci prohlížeče, když jste se hlásili do internetového bankovnictví, ale v Javě běžela i určitá část desktopových programů (např. jAlbum). Důvodů je vícero, ale když pomineme vlastnosti programovacího jazyka, hlavní výhodou je multiplatformita – javový program spustíte prakticky na jakémkoli OS a v jakémkoli prohlížeči. Časy se však mění a např. prohlížečové doplňky typu Flash a Java upadají nejen v zapomnění, ale přímo v nemilost. Vždy byly hlavním zdrojem bezpečnostních problémů a uživatelská přívětivost také není ideální. S příchodem smartphonů Java (ME) zmizela z mobilů, s příchodem HTML5 z prohlížečů a i na desktopu má svou konkurenci.

Java – vývojové prostředí Netbeans IDE 8.1

Některé hlasy teď upozorňují, že pro Oracle není vývoj Javy prvořadý a nedávno řadu zkušených programátorů přesunul na jiné projekty. Vývoj Javy EE pro podnikové aplikace a informační systémy prý v podstatě zamrzl, což může znamenat obrovské riziko. Jednak jde o bezpečnost, ale i o to, že velké firmy (i banky) budují desetiletí své systémy právě na Javě a konec jejího vývoje by znamenal slepou uličku. Java nicméně už jednou změnila majitele ze Sunu na Oracle. Na druhou stranu, jazyk používá i Google pro Android aplikace a právě z toho důvodu Oracle nedávno vysoudil slušnou kompenzaci. Java tedy vůbec nemusí být nelukrativní.

Zdroj: arstechnica.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty