Hlavní navigace

Opožděná Java 8 od Oraclu je na světě

V případě Javy se asi nenajde dlouhodobější uživatel PC, jenž by se s jejím názvem někde nesetkal. I když má Java svůj vrchol možná za sebou, stále se jedná celosvětově o jeden z nejrozšířenějších programovacích jazyků.
Martin Tábor 24. 3. 2014

Sdílet

Javu představila v roce 1995 kdysi známá společnost Sun Microsystems, z jejíchž rukou se však před pár lety dostala do vlastnictví neméně známé firmy Oracle. Ve své podstatě nejde pouze o programovací jazyk, ale celou novou aplikační platformu, která se vyznačuje skvělou přenositelností mezi různými systémy od desktopových OS, přes mobilní telefony až po miniaturní čipové karty. Zřejmě právě kvůli této vlastnosti se z Javy stal brzy jeden z nejrozšířenějších softwarových produktů, jehož základy můžeme dosud nalézt téměř ve všech operačních systémech, spotřební elektronice, chytrých pračkách, ledničkách a na nejrůznějších jiných místech. Ještě donedávna byl velmi používán i tzv. Java Applet, který hojně využívaly např. finanční instituce pro přístup k webovému internetovému bankovnictví. Funkci Java Appletu však dnes čím dál více přebírají řešení na bázi HTML5.Jak již bylo zmíněno, Java je skvělým programovacím jazykem v případě, kdy např. počítáte s využíváním aplikace na různých softwarových i hardwarových platformách.

Java 8 – ilustrační obrázek

Jelikož však nic není dokonalé, obrovská multiplatformita si s sebou nese zákonitě i jisté nevýhody, zde třeba v podobě nutnosti nainstalovaného běhové prostředí JRE (Java Runtime Environment) nebo pomalejšímu spouštění javových aplikací. Kvůli přenositelnosti se totiž zdrojový kód nepřekládá do tzv. nativního kódu, ale jen do tzv. „bajtkódu“. Ten pak neumí spustit sám počítač, ale právě zmíněné JRE, které lze na nejrůznější systémy předinstalovat. Dalším, často zmiňovaným, problémem je pak i bezpečnost. Pakliže se v médiích objeví zpráva o úspěšném útoku hackerů, nejednou je tomu tak právě díky přítomnosti Javy na napadených PC. Java 8 měla vyjít již v roce 2013, avšak Oracle datum odložil údajně právě kvůli pracím na vyšším bezpečnostním standardu. Jinak Java 8 přináší několik nových možností pro programátory, z nichž lze zmínit např. jednodušší práci s časovými funkcemi. Poslední zásadní změna se týká i nedávno vydaného článku na Stahuj.cz. Ano, i přes deklarovanou multiplatformitu již Java 8 zkrátka pod Windows XP neběží.

Zdroj: oracle.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty