Hlavní navigace

Opera vydala první betu pro Android s WebKitem

Martin Tábor

Poměrně zajímavé zprávy, které do světa vypustila norská společnost Opera Software ASA před pár týdny, rozhodně nebyly jen planými řečmi. Na Google Play se aktuálně objevila první beta zcela nového prohlíčeže, který již staví pouze na jádře WebKit.

Sdílet

Zemětřesení. Tak by šel určitě nazvat nynější krok vývojářů ze společnosti Opera, kteří se rozhodli vsadit na doposud konkurenční renderovací jádro WebKit, používané např. v prohlížečích Google Chrome nebo Safari. Dosavadní, a nutno říci též poměrně vyspělé, vlastní jádro Presto tak pravděpodobně definitivně zamíří na propadliště dějin. Při nainstalování a prvním spuštění nové mobilní aplikace „Opera Beta“ možná napadnou uživatele dva pojmy. Prvním je rychlost a druhým ergonomie. I když se jedná o vůbec první veřejné sestavení, není po chvíli používání vůbec nemožné zvolat i „Ono to funguje!“.

<p>&#160;</p>

Opera Beta 14.0.1025.52315 pro Android

Opera má aktuálně na Google Play tři aplikace, z nichž jedna je „původní“ Opera Mini, zaměřená především na úsporu přenášených dat, dále Opera Mobile, která je již plnohodnotnějším prohlížečem, a nově pak právě Opera Beta, která předešlé dvě zřejmě zcela nahradí. Jak již bylo řečeno, nejnovější mobilní Opera nepřináší pouze nové vykreslovací jádro, ale i změnu uživatelského prostředí a nové funkce.

Nové propagační video

Mezi ty základní patří tzv. Režim Off-Road, který šetří „linku“ a snaží se uložit co nejvíce dat pro použití off-line. Další obrazovkou jsou Návrhy, které poskytují nejaktuálnější informace z různých oblastí zájmu, a Rychlý přístup. Novinka má v mobilním světě jistě obrovský potenciál a bude tak zajímavé sledovat, jestli se v tuhé konkurenci umístí třeba ještě o něco lépe než dosavadní aplikace od Opery. Každopádně, mobilní Operou přechod na WebKit  zřejmě nekončí a norští programátoři jej v dlouhodobějším horizontu slibují i na desktopu.

Zdroj: engadget.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty