Hlavní navigace

Opera už pojedenácté

Oblíbený prohlížeč Opera přichází už s číslovkou 11. Poslední verze přinesly zásadní změny v rychlosti, ale i vzhledu a představily funkce jako Opera Unite nebo Turbo. Co je nového v nejčerstvější verzi?
Josef Vavřina 19. 12. 2010

Sdílet

Vývojáři Opery nasadili zběsilé tempo a vydávají nové verze velmi rychle po sobě. Možná mají vzor v konkurenčním Chrome, možná se snaží budovat si náskok v tvrdém konkurenčním boji mezi internetovými prohlížeči. Uživatelé Opery se pak dělí na ty, kteří tyto změny vítají a těší se na každou novou funkci a na ty kteří se snaží zůstat u starších verzí, protože jsou na ně navyklí a změny se jim příliš nelíbí. Opera 10 přinesla velké množství změn, které se netýkaly pouze vzhledu, ale i rychlosti zobrazení stránek, možnost sdílení v podobě funkce Unite atd. S jedenáctou verzí přichází na první pohled hlavně zlepšení již stávající výbavy, ale nově jsou také pro Operu dostupná rozšíření, která prozatím oproti konkurenci chyběla. Změn je ale více, ty nejdůležitější prozradíme v tomto článku.

<p>Na první pohled se tolik změn neudálo - jen v adresním řádku</p>

Na první pohled se tolik změn neudálo – jen v adresním řádku

Opera 11 po spuštění. Najdete rozdíly oproti starší verzi?

Konečně podpora rozšíření

Opera se vždy mohla pochlubit bohatou funkčností, kterou nabízela ihned po instalaci, bez nutnosti stahování dalších rozšíření. Konkurenci tak základní nabídkou válcovala, ta to ale dokázala dohnat v podobě stahovatelných rozšíření. Tato rozšíření sice mají kolísavou kvalitu a někdy mají i přímo dopad na funkčnost či rychlost domovského prohlížeče, ale představují významné plus pro konkurenční prohlížeče, které si můžete do jisté míry poskládat podle svého, zatímco Opera byla stále stejná, když se nepočítá omezená možnost widgetů. To už ale neplatí a Opera také podporuje plnohodnotná rozšíření. Chtělo by se říci konečně.

<p>Konečně rozšíření</p>

Konečně rozšíření

Rozšíření je jednoduché získat

Vybrat si tak můžete mezi více než dvěma sty rozšířeními, které více či méně obohatí Operu na funkčnosti. Nejoblíbenější budou samozřejmě klasiky jako je například blokování reklamy, stahování videa z YouTube nebo všemožné překladače. Instalace i správa rozšíření je velmi jednoduchá, jednotlivým add-onům můžete také například určit jejich chování na zabezpečených stránkách nebo listech otevřených v režimu soukromí. Bohužel ale například blokování reklam po instalaci nefunguje a je nutné změnit nastavení pomocí opera:config, což rozhodně není nic pohodlného. Opera je sice spojována spíše se znalejšími uživateli, ale toto chování je docela zvláštní. U jiných rozšíření jsem ale na podobné nepříjemnosti nenarazil.

Jednoduchá správa rozšíření

Novinek je ale více

Podpora rozšíření je sice nejzásadnější změna oproti dřívějším verzím, nicméně by byla velká chyba si myslet, že jediná. Na první pohled je vidět novinka v adresním řádku. Na jeho levém okraji se objevila informace o zabezpečení prohlížené webové stránky. Pokud komunikace probíhá šifrovaně, vybarví se tento okraj do zlata s textem „Zabezpečené“. V opačném případě je na šedém pozadí nápis „Web“. Po kliknutí na tento okraj si můžete také pročíst informace o zabezpečení stránky a případně nebezpečnou stránku zde nahlásit. Po vzoru Chrome adresní řádek také začal skrývat označení protokolu http.

<p>Vylepšený adresní řádek, zaměřený více na zabezpečení</p>

Vylepšený adresní řádek, zaměřený více na zabezpečení

Novinky v adresním řádku

Jako další drobnost, která ale zpříjemní práci s prohlížečem je našeptávání při vyhledávání. Klasické známé našeptávání od Google tak nyní funguje i ve vyhledávacím poli, ale i v adresním řádku po zadání písmena G, které je „operáckou“ zkratkou pro vyhledávání na Google.

Možná se vám občas stává to, že máte otevřeno takové množství záložek, že už přestává práce s nimi být přehledná a rychlá. Opera přichází s řešením tohoto občasného problému, umí totiž velmi jednoduše sdružit libovolné stránky pod jednu záložku. Tato funkce je zde nazvána Tab stacking, do češtiny asi nejčastěji překládáno jako stohování záložek. Stačí jednoduše požadovanou záložku přetáhnout na jinou a tyto záložky se spojí v jednu, na způsob složek v iPhonu.

<p>Stohování záložek ušetří místo</p>

Stohování záložek ušetří místo

Stohování záložek nejen ušetří místo, ale i zpřehlední práci s více záložkami

Častým argumentem pro používání Opery jsou mimojiné i propracovaná gesta, která urychlí práci s prohlížečem. Pro uživatele, kterým se nechtělo se učit význam jednotlivých gest, přišla Opera s nápovědou. Stačí kdykoliv stisknout a podržet pravé tlačítko myši a zobrazí se kruh, který napoví kterým směrem pohnout myší, aby prohlížeč zareagoval. Tato funkce by mohla pomoci začít používat gesta myši i těm, kteří o této možnosti neveděli nebo ji nepoužívali.

Nápověda pro gesty myši

Závěr

Opera v jedenácté verzi nabízí další funkce k již tak bohaté nabídce. Konečně mají také její uživatelé možnost rozšířit si tuto nabídku o stažené add-ony. Další novinky nejsou již tak výrazné, ale určitě zpříjemňují práci s prohlížečem.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty