Hlavní navigace

Opera Unite - z prohlížeče serverem

Opera vyrukovala na světlo světa s novou službou, kterou masivně prosazuje. Jednoduše řečeno z vašeho počítače udělá server a umožní vám nabízet vlastní webové služby bez nutnosti hostingu.
David Sillmen

Sdílet

Společnost Opera významně rozšířila svůj internetový prohlížeč Opera 10, když do něj zabudovala funkci Unite. Ta má uživatelům Opery zcela jednoduše nabízet vlastní webové služby, což je velice lákavá možnost. Takzvaný server v prohlížeči je dostupný po registraci a aktivaci Opera ID pod názvem „http://nazevpocitace.naze­vuctu.operaunite.com“. Přes tuto adresu se k vašemu počítači a stránkám, které z něj budete nabízet, může dostat každý s přístupem k internetu. Od Opery navíc dostanete balík webových komponentů, ve kterém nechybí aplikace pro sdílení souborů či fotek, media player a program zvaný Fridge, jehož prostřednictvím mohou návštěvníci zanechávat vzkazy.

Vytvoření dalších serverových služeb by nemělo být komplikovanější než tvorba obyčejných internetových stránek. Můžete si vytvořit vlastní serverové aplikace pomocí Javascript API, což dává invenci poměrně velký prostor, i když je třeba už něco v tomto směru umět. Pokud se ptáte, kde je v tom všem háček, odpověď je jednoduchá. Pro využití Unite musí být samozřejmě spuštěná Opera 10. Jakmile ji vypnete, je váš pseudoserver nedostupný, což samozřejmě znemožňuje i vypnutí počítače. Další nevýhodou by mohly být otázky spojené s bezpečností, přece jen – je tu teď aktivní spojení k prohlížeči i pro ostatní uživatele. První „Fridge-Spam“ na sebe jistě nedá příliš dlouho čekat.

Zdroj: TZ

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty