Hlavní navigace

Opera Unite - Jednoduché sdílení

S novou verzí prohlížeče Opera byla přidána již dříve avizovaná funkce Unite. Stala se tématem mnoha diskusí, někdo ji zavrhoval, jiný se nemohl dočkat jejího příchodu. V tomto článku se na tuto velmi zajímavou funkci podíváme.
Josef Vavřina

Sdílet

Nedávno jste si u nás mohli přečíst článek věnující se nové Opeře jako celku. Nyní vyzkoušíme novinku nazvanou Unite, která byla do prohlížeče implementována až ve verzi 10.1. V diskusích byla tato funkce terčem posměšných poznámek, mnoho lidí se zaměřilo na funkci jakéhosi pseudo webserveru a za něj Unite zkritizovali a často je ani nezajímaly další zajímavé možnosti, které Unite nabízí. Pojďme se na ně tedy podívat. Nejprve je samozřejmě nutné si vytvořit účet, který je ve tvaru nazevpocitace.nazevuctu.o­peraunite.com, pak jste již přeneseni na vaší domácí stránku.

<p>Po vytvoření účtu jste přesměrováni na vaší domácí stránku</p>

Po vytvoření účtu jste přesměrováni na vaší domácí stránku

Home uživatele zatím bez spuštěných aplikací. V levém panelu je výběr možných aplikací, další můžete přidat

Bez přátel, s kterými budete sdílet své soubory, by byla podobná aplikace k ničemu. Postupně si přidáváte aplikace a soubory do nich, které budete sdílet. Přátelé, nebo kdokoliv kdo zadá adresu vaší stránky, pak vidí seznam vašich aplikací a může mít do nich přístup, pokud zná heslo. Heslo se vygeneruje po přidání aplikace nebo si ho určíte sami.

<p>Seznam aplikací vašeho přítele vidíte v následující podobě. Každý uživatel si může přidat i uvítání pro návštěvíky</p>

Seznam aplikací vašeho přítele vidíte v následující podobě. Každý uživatel si může přidat i uvítání pro návštěvíky

Seznam aplikací vašich přátel vidíte v této podobě. Pro přístup do nich potřebujete znát heslo

Sdílení souborů a fotografií

Základním stavebním kamenem je samozřejmě sdílení souborů. Jednoduše vyberete složky, které nabídnete přátelům k nahlédnutí, případně i ke stažení jednotlivých souborů. Adresářová struktura se pak zobrazí vašim návštěvníkům. Některé, například jednoduché textové, soubory budou moci otevřít a prohlédnout přímo v prohlížeči, jiné budou nuceni stáhnout.

O sdílení fotografií lze říci v podstatě to samé. Určitě znáte několik webových stránek, kde se fotografie sdílí a budete tu jako doma. Fotografie přátel se zobrazují v klasických malých náhledech.

Sdílení hudby

Aplikace Media Player dovoluje sdílet vaše hudební soubory. Součástí je velmi jednoduchý přehrávač, který dovoluje poslech hudby přímo v prohlížeči. V počátku jsem měl sice malé problémy, kdy aplikace nefungovala správně a odmítala zobrazit stránku s přehrávačem, ale to byl nejspíš jen chvilkový problém. Nevýhodou tohoto řešení je občasné zasekávání přehrávání, pokud je složka příliš obsáhlá, což je ale dílem i rychlosti připojení „serveru“ i vašeho PC. Propracovanější by mohl být i samotný přehrávač, který umí zobrazit informace o skladbě i s obalem alba, náhodné přehrávání, opakování, ale to je vše. Nenabízí ovládání hlasitosti, které může někdy chybět. Jinak mě ale aplikace Media Player zaujala a věřím, že zaujme i vás.

<p>Přehrávač Media Player a část playlistu. Media Player je zajímavým řešením pro přehrávání sdílené hudby</p>

Přehrávač Media Player a část playlistu. Media Player je zajímavým řešením pro přehrávání sdílené hudby

Přehrávač Media Player nabízí jednoduché přehrávání hudby z PC vašich přátel

Na toto místo se asi hodí trocha pochybnosti o legálnosti sdílení hudby s přáteli. Autorský zákon se na toto dívá asi jednoznačně a nabízet k poslechu a ke stažení hudbu, ke které nevlastníte autorská práva, není legální. Na druhou stranu asi by vám nemělo být zabraňováno poslechnout si svojí hudbu na jiném počítači, takže pokud se připojíte na dálku ke svému „serveru“, tak zákon neporušujete. Alespoň tak to vidím já, pokud někdo ze čtenářů je znalec autorského zákona, mohl by v komentářích pod článkem situaci vysvětlit.

Lednice s poznámkami

Vtipně je zde vyřešeno psaní poznámek. Ty totiž píšete na papírky, které pak umisťujete na virtuální ledničku, kde si je mohou přečíst vaši přátelé. Přátelé mohou také na vaší ledničku přidat vlastní vzkazy a poznámky. Pokud nebudete tyto poznámky brát příliš vážně a čekat od nich množství funkcí a nastavení, zjistíte, že jsou použitelné nejen k zábavě.

<p>S přáteli si můžete nechávat vzkazy na virtuální lednici</p>

S přáteli si můžete nechávat vzkazy na virtuální lednici

S přáteli si můžete nechávat vzkazy na virtuální lednici

Messenger

Unite nabízí i možnost komunikace s přáteli v reálném čase. Možnosti chatování jsou sice poměrně omezené oproti zaběhnutým řešením, ale určitě se najde spousta uživatelů, kterým bude postačovat. Messenger je jen dalším krokem v budování sociální sítě z webu my.opera.com a Opera Unite. Bohužel Messenger mi odmítal přidat přátele z my.opera, nemohl jsem jej tedy vyzkoušet. Z reakcí jiných uživatelů je zřejmé, že některé problémy potkaly také.

Web Server

Tolik diskutovanou funkcí, na kterou se někteří kritici zaměřili, je možnost vytvoření velmi jednoduchého webového serveru. Opravdu od něj nečekejte žádné zázraky, nepodporuje totiž aktivní obsah stránek, správně na něm tedy chodí jen statické, které jsou přeci jen už nějaký ten rok použitelné jen velmi málo. Možná pomocí nějakých doplňků půjde doplnit podporu databáze nebo skriptování, ale v základu to není možné.

Další aplikace

V nabídce dalších aplikací je k výběru například několik her nebo několik dalších aplikací s podobným záměrem jako již zmíněné v článku. Vybrat si můžete různé aplikace k vytváření kolekcí souborů nebo i streamovací aplikaci, která zvládá i streamovat video. Samozřejmě vše je omezené tím, že se nejedná o plnohodnotný server. Oblíbená a dobře hodnocená mezi uživateli je například aplikace tabule, na kterou s přáteli můžete přispívat kresbami nebo nápisy.

<p>Tabule pro grafické vyjádření s přáteli</p>

Tabule pro grafické vyjádření s přáteli

Na tabuli se můžete s přáteli vyřádit. Bavit vás to bude ale asi jen chvilku

Opera Unite je velmi zajímavý projekt, nabízející možnost sdílení všeho možného s vašimi přáteli nebo i mezi svými počítači například na cestách s notebookem. Některé aplikace nejsou ještě zcela doladěné, ale to se dá pochopit u takto rozsáhlého balíku aplikací.  Když si zpětně pročítám celý článek, zjišťuji, že není příliš pozitivně naladěn a je v něm několik výtek. Přesto mě ale Unite zaujalo a určitě bude zajímavé sledovat, zda se Unite prosadí.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty