Hlavní navigace

Opera Reborn: verze 45 přináší zcela nový vzhled i funkce

Martin Tábor

Vývojáři Opery musí být skutečně houževnatí. Skalní fanoušci, kteří s prohlížečem přežili období naprosté absence důležitých funkcí, již vědí, že se program opět prokousává do stádia zajímavé alternativy. Opera nově integruje např. Facebook.

Sdílet

Těžko říci, zda se u posledních verzí Opery již projevil čínský kapitál, který do prohlížeče noví majitelé investují, nebo jde jen o výsledek dlouhodobého vývoje. Musíme však připustit, že z Opery se opět stává zajímavá alternativa k mainstreamu, kterým je bezpochyby Chrome a možná také Edge a Firefox. Opera se zkrátka opět stává svou, obsahuje již mnohé z toho, o co přišla, a navíc poskytuje dokonalou kompatibilitu s webovými stránkami díky využití aktuálního jádra Blink z Chromia.

Opera Reborn 45

Uživatelské prostředí Opery 45 je hodně svěží a právě díky novým funkcím také dostala přezdívku Reborn. Jde o odkaz na původní Operu do verze 12, která vždy stavěla na integraci co největšího počtu funkcí do jednoho programu. Nepotřebovali jste tak BitTorrent, poštovního klienta apod. – stačil prohlížeč, a to bez doplňků. Opera Reborn přichází s novým vertikálním panelem, který lze ukotvit podél celého okna.

Opera Reborn 45

Z něho lze poté otevřít řadu užitečných nástrojů, mezi něž patří také Messenger od Facebooku, WhatsApp a Telegram. Pakliže se v Opeře ke službám přihlásíte, Opera vás již sama informuje o došlých zprávách a můžete jednoduše chatovat pomocí postranní lišty. Jde tedy o podobnou funkci, kterou před časem dostal i Firefox. Standard Social API, který přístup k sociálním sítím prohlížeči umožňoval, ale vývojáři nakonec opět odebrali. Pakliže chcete kromě sociálních sítí vyzkoušet např. i nový tmavý vzhled, Opera 45 je k dispozici.

Zdroj: opera.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty