Hlavní navigace

Opera 50 nabízí rychlé VPN a blokuje těžbu kryptoměn

Martin Tábor

Poslední - padesátá - verze Opery přináší mnoho vylepšení a jedním z nich je i integrace doplňku NoCoin přímo do jádra prohlížeče. To zajistí, že stránky nebudou moci zneužít váš hardware k vlastnímu obohacení výrobou bitcoinů či jiných kryptoměn.

Sdílet

Opera 50 je další vydání poměrně nabité novinkami. Poslední slabší zemětřesení se odehrálo s příchodem verze 45, kterou její tvůrci ozdobili přídomkem „Opera Reborn“. Chtěli tak zdůraznit větší změny v uživatelském rozhraní jako nový postranní panel, tmavé téma, integraci messenger protokolů sociálních sítí apod. Jubilejní padesáté vydání přitom zavádí další očekávané a praktické novinky. Předně jde o změny a zrychlení funkce VPN, která umožňuje skrýt identitu, či alespoň vaše umístění pro většinu webových služeb, které tak nabídnou globální a nikoli lokální obsah.

Jak vypadá Opera 50

Pomocí VPN je rovněž možné používat služby, které jsou např. pro český trh běžně nedostupné. Opera dřívě používala VPN servery společnosti SurfEasy, kterou však koupil Symantec. Nyní přešla na servery vlastní, které jsou navíc na různých místech a mohou se použít ty fyzicky nejbližší. V nastavení však můžete při používání VPN vypnout a zapnout výjimku pro vyhledávací služby. Např. ke Googlu Opera ve výchozím nastavení nepřistupuje skrze VPN, což může být uživatelsky přívětívější kvůli volbě lokálního jazyka a poskytnutí „lokálně relevantních“ výsledků.

Opera – propagační video

Odkazy se však již přes VPN otevřou. Další zajímavostí je integrace funkce (či spíše známého doplňku) NoCoin. Nedávno dokonce proběhla aféra s webovými stránkami jednoho z kandidátů na českého prezidenta, jehož webová prezentace těžila virtuální mince. Firma, která stránky připravovala, se však omluvila s tím, že „infekci“ obsahovala jedna použitá knihovna třetí strany (čemuž lze i věřit). S tím, jak stoupá cena virtuálních měn, může být tento „neslušný“ způsob využití vašeho počítače čím dál oblíbenější. Z desktopových aplikací měl loni stejný problém i uTorrent.

Zdroj: opera.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty