Hlavní navigace

Opera 33: nová ikona aplikace i lepší úspora dat

Nejnovější verze prohlížeče Opera přichází se slibovanou "novou identitou", z níž se však nakonec vyklubala jen pozměněná ikona. Přibaleno je i Turbo 2, které nicméně dokáže velmi výrazně šetřit data.
Martin Tábor 2. 11. 2015

Sdílet

Opera 33 je další drobný posun v životě norského prohlížeče. V oblasti designu a rebrandingu se firma tentokrát rozhodla nasadit nové logo, které je větší, plastičtější a hlavně dobře ilustruje jednotlivé vývojové větve aplikace. Logo pro verzi „developer“, „beta“ i „final“ jasně ukazuje, o jaké vývojové stádium se jedná. Nelze než konstatovat, že designéři ze severu možná zvládli vytvořit nejnápaditější logo webového browseru.

Nová ikonka ilustruje vývojové stupně

Když zůstaneme u vzhledu, další novinka se již týká pouze systému OS X. Opera 33 zde dostala průhledný rámeček, čímž se přiblížila k ostatním aplikacím v systému. Příznivci GNU/Linuxu se zase mohou radovat z nativní podpory videokodeku H.264 a zvuku v MP3. Oba formáty jsou dnes využívány v rámci technologií HTML5. Neméně důležitou inovací je spuštění akcelerátoru Turbo 2, který by měl nabídnout ještě větší úsporu dat, a to díky podpoře protokolu SPDY a komprimaci obrázků do formátu WebP.

Opera 33 – zapnuté Turbo 2

Právě Turbo bylo jednou z unikátních funkcí Opery, i když třeba Chrome pro Android s něčím podobným nedávno také přišel. V jednoduchosti jde o to, že weby nejdříve načtou servery společnosti Opera, provedou komprimaci a prohlížeč již načítá menší objem dat (což se hodí při FUP limitu). Opera oproti tomu nabízí i aplikaci Max, která prožene Turbem veškerou datovou komunikaci v Androidu. Vývojáří ještě optimalizovali paměťovou náročnost jádra Blink, takže Opera 33 má být svižnější. Výsledky své práce dokonce zaslali zpět do projektu Chromium, takže je možné, že z nich bude těžit i příští verze Google Chrome.

Zdroj: opera.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty