Hlavní navigace

Opera 19: staronová lišta záložek a vlastní tapety

Po vydání Opery 15 toho zatím moc nového nepřišlo. Doposud se vývojáři zkrátka snažili znovu implementovat alespoň ty nejzákladnější funkce, jež program díky výrazné modifikaci ztratil. Výjimkou je snad právě vydaná Opera 19.
Martin Tábor

Sdílet

Jak sami norští vývojáři píší, Opera v poslední době prodělává tak rychlý vývoj, jako snad nikdy předtím. Ovšem, ne vše je tak skvělé, jako se na první dojem může zdát. Za rychlým uvolňováním nových major verzí stojí fakt, že obvykle nepřinášejí žádné přelomové novinky, ale snaží se pouze Operu dostat funkčně tam, kde byla před uvolněním přelomového vydání s číslem 15. Opera totiž od té doby zcela staví na open source projektu Chromium (jádro Blink od Googlu), a tak jde vlastně o nový prohlížeč bez jakékoli kontinuity. Ty tam jsou zatím ojedinělé funkce jako seskupování otevřených karet apod. Jistým – a zřejmě hlavním – benefitem je ovšem lepší kompatibilita s weby a skvělá perspektiva v oblasti implementace nejpokročilejších technologií.

Opera 19 s aktivovanou lištou záložek

Co se týče aktuálního vydání, Opera 19 alespoň částečně vrátila „zastaralé“ záložky, které jinak stále nabízí snad všechny aktuální browsery. Vývojáři je do Opery vrátily pomocí tzv. „Lišty záložek“, kterou je ovšem nutno aktivovat v „Nastavení“. Připnout tak jde jakýkoli web, a to nezávisle na obrazovce „Rychlý přístup“. To vše má ale opět svá „ale“. Opera zatím nenabízí žádného pokročilého správce záložek, a tak vše začíná a končí právě u zmiňovaného panelu. Koncepce se tedy tříští mezi obrazovku s rychlým přístupem a novou lištu. Další novinkou je možnost, vybrati si jakýkoli vlatní obrázek na pozadí prohlížeče a uživatelé Opery 19 již mohou vybírat z cca 700 doplňků, poskytující některé funkce navíc. Zda toho již Opera nabízí v součtu dostatek, musí každý posoudit sám.

Zdroj: opera.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty