Hlavní navigace

Opera 15 je konečně na světě

Martin Tábor

Po dlouhé době čekání je zde konečně finální verze Opery 15. Přesto, že se jedná o vydání vskutku značně kontroverzní, může přechod na jádro Blink (Chromium) jistě určitý počet uživatelů přilákat, na což norská softwarová společnost zřejmě sází.

Sdílet

Skandinávská společnost Opera alespoň oficiálně dotáhla do konce patnáctou verzi svého stejnojmenného prohlížeče. Vývoj zabral skutečně dlouhý čas, avšak při zohlednění veškerých změn, které se s touto verzí pojí, asi není ani divu. Opera 15 staví na open source projektu Chromium (aktuálně verze 28) a místo dřívějšího vlastního jádra Presto dále i na WebKitu. Ten je známý nejen z konkurenčního Google Chrome, ale i z Apple Safari atd.

Opera 15.0.1147.130 Stable

V následujících verzích však můžeme očekávat novou samostatnou větev Blink, jímž Google nahradil současný WebKit kvůli sporům s dalšími společnostmi. Patnácté vydání s sebou nese skutečně obrovské množství novinek a v podstatě by šlo říci, že jde o zcela nový prohlížeč. Zcela změněno bylo totiž i uživatelské prostředí, které bohužel přišlo o mnoho někdejších pokročilých funkcí, jež měli skalní příznivci Opery jistě vice než rádi.

Propagační video společnosti Opera Software ASA

Na druhou stranu se zlepšila kompatibilita s webovými stránkami a možná i rychlost. Díky tomu, že prořídlé počty vývojářů společnosti Opera se již v budoucnu nebudou muset zabývat vývojem renderovacího jádra, lze však naštěstí spekulovat o tom, že pro novou Operu časem opět chybějící funkce vytvoří, a to třeba i v lepší kvalitě. Některé další novinky a funkce Opery 15 jsme zmínili již v rámci ukázkového vydání Opera Next. Zajímavostí je i to, že Opera díky Chromiu přejde na mnohem rychlejší vývojový cyklus, což je konkrétně pro severský prohlížeč více než netypické.

Zdroj: opera.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty