Hlavní navigace

Opera 14 pro Android je venku

Martin Tábor

Po měsících testování se vývojáři norské Opery rozhodli vydat finální Operu 14 pro Android. Nové je téměř vše, a to včetně vykreslovacího jádra, jímž se nově stal WebKit (Blink) z projektu Chromium.

Sdílet

Prohlížeč Opera pro Android je v podstatě zcela nová aplikace, která by však měla více než dobře navázat na výbornou pověst mobilních browserů norské softwarové firmy. Mobilní Opera je navíc první „vikinský“ browser, který je postaven na open source renderovacím jádře WebKit. Ten donedávna představoval konkurenci, jelikož Opera stavěla na vlastním jádře Presto.

<p>&#160;</p>

Opera 14 pro Android

Důležité je pak zmínit to, že současná Opera 14 je postavena na Chromiu 26, a tedy skutečně obsahuje WebKit. V budoucnu však Opera plánuje integraci jádra Blink, což  je osamostatněná větev WebKitu, kterou bude nadále vyvíjet pouze Google. WebKit totiž spoluvytváří a používá řada známých firem a je základem např. i pro prohlížeč Apple Safari. Chrome bude v budoucnu používat Blink, od něhož si Opera zřejmě slibuje více. Popravdě řečeno, Google do WebKitu přispíval asi největší měrou.

<p>&#160;</p>

Opera 14 pro Android – „Návrhy“

Na řadu by nyní měla přijít desktopová varianta Opery, která by mohla obdržet již přímo zmíněný Blink. Co se týče samotné mobilní aplikace, detailněji jsme popisovali první betu a od té doby se, pochopitelně až na lepší stabilitu a rychlost, snad nic zásadního nezměnilo. Novinku lze každopádně hodnotit více než pozitivně a je vidět, že Opera se ani v tuhé konkurenci nehodná v blízké budoucnosti vzdát. Nový prohlížeč spojuje díky funkci „Off-road“ starší aplikace Opera Mobile a Mini a v podstatě se stal opět jedním z nejlepších browserů na dané platformě. Přechod na WebKit (Blink) navíc v podstatě nepřinesl nic jiného než lepší kompatibilitou a perspektivu do budoucna.

Zdroj: opera.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty