Hlavní navigace

Opera 12.10 s lepší podporou SPDY

Martin Tábor

Norská společnost Opera Software ASA přišla s novou verzí svého stejnojmenného prohlížeče, která tentokrát přináší např. podporu moderního protokolu SPDY. Kromě jiného pochopitelně opravuje mnoho starších chyb a nedostatků.

Sdílet

„Desetinná“ aktualizace Opery přichází od vydání verze 12.00 konečně s několika zásadnějšími novinkami. Při vývoji dvanácté verze se programátoři zaměřili především na celkovou „očistu“ aplikace a odstranili mnoho starších funkcí, které jsou statisticky málo využívány a zbytečně kladou zvýšené nároky na údržbu zdrojového kódu. Zároveň bylo znatelně modernizování i uživatelské rozhraní, přičemž aktuální Opera 12.10 přináší již opět spíše pouze technické změny „na pozadí“. Jednou z priorit vývojářů se tentokrát stalo zrychlení prohlížeče, s čímž souvisí i zavedení nového protokolu SPDY, s kterým spolupracují webové aplikace od Googlu (Gmail, Google Docs atd.) a několik dalších serverů jako Twitter. O tom, zda právě navštívený server nový protokol podporuje, se lze dozvědět i pomocí doplňku.

Opera 12.10 – ilustrační obrázek

Právě zde by měli uživatelé pocítit o něco svižnější načítání stránek. Zrychlení by však mělo být plošné. Prvkům GUI byly přidány drobné detaily, které však ocení pravděpodobně pouze uživatelé OS X a Windows 8 na displejích s velmi jemným rozlišením jako Retina. Dále lze zmínit např. lepší podporu CSS3, kde bylo u některých vlastností rozhodnuto odstranit tzv. prefixy, což je informace důležitá hlavně pro vývojáře webových stránek. Drobnému vylepšení neutekly ani doplňky, kterým Opera nově umožňuje vložení vlastních položek do kontextových nabídek. I z důvodu, že poslední verze přichází s opravami dřívějších chyb, je uživatelům tohoto alternativního prohlížeče doporučeno přejít na nejnovější verzi co nejdříve.

Zdroj: opera.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty