Hlavní navigace

Opera 12.10 Beta: lepší integrace s OS

Martin Tábor

Společnost Opera přišla s novou betou stejnojmenného prohlížeče verze 12.10, která by měla přinést několik drobnějších změn. Zlepšena byla např. integrace do prostředí OS X, přidána dotyková gesta pro Windows nebo setrvačné posouvání stránky.

Sdílet

Nová beta „desetinové“ verze přichází čtvrt roku po vydání Opery 12, která byla sama mnohokrát odložena, avšak nakonec na desktopy uživatelů přinesla např. hardwarovou akceleraci. Veškeré slibované novinky do ni však zařazeny nebyly, a některé z nich by se měly zřejmě objevit až v následující verzi 13, jež přijde po aktuálně chystaném vydání 12.10. Jeho novinky by šly shrnout do několika kategorií, přečemž jednou z nich je určitě lepší integrace do podporovaných operačních systémů od OS X, kde Opera zavádí podporu systémového sdílení, notifikačního centra či obrazovek retina, až po Windows, kde je již podpora v podstatě na optimální úrovni a přidána tak byla pouze dvě dotyková gesta, která metodou pinch-to-zoom umožňují oddalování a přiblížení. Ty lze využít jak na nejnovějších Windows 8 tak současných „sedmičkách“.

<p>&#160;</p>

Opera 12.10 Beta

Velké změny tak nastanou až po příchodu verze pro nové prostředí Windows8-style UI ? la Metro. Z dalších drobností lze zmínit implementaci barevného profilu ICC 4, který může v řadě případů zajistit lepší barevné podání obrázků na webu a podporu nového moderního webového protokolu SPDY, s nímž přišel Google ve svých cloudových službách a který umožňuje rychlejší načítání především složitých webových aplikací. Nový protokol musí podporovat kromě prohlížeče především konkrétní web, avšak v současnosti jej nabízí mimo Googlu např. i Twitter a brzy i Facebook. Další kapitolou jsou doplňky, které již půjde instalovat pouze skrze oficiální galerii, ale zároveň přibudou i nové možnosti v API, takže vývojáři budou moci nabídnout zajímavější funkce. Kromě jiného se pochopitelně kontinuálně pracuje i na CSS3 a HTML5.

Zdroj: opera.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty