Hlavní navigace

Objevte rozšířenou realitu pomocí iPadu

Využijte kameru ve svém tabletu či mobilním telefonu a prozkoumejte lépe své okolí. Snadno naleznete restaurace, památky, zajímavosti nebo třeba rozpoznáte letadla či hvězdy na obloze.
Roman Polášek

Sdílet

Rozšířená realita dříve existovala pouze v našich představách či ve sci-fi filmech. Ovšem díky technice je dnes již k dispozici v tabletech i chytrých mobilních telefonech. Rozšířenou realitou je označován obraz skutečnosti, který je doplněn dalšími prvky. Těmi mohou být texty, obrázky nebo rovnou 3D modely.

Jak rozšířená realita funguje?

Princip rozšířené reality není z pohledu dnešních možností až tak složitý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Základem je kamera snímající obraz skutečnosti. Pak jsou třeba speciální senzory polohy (GPS, kompas a další), díky kterým je možné určit nejen přesnou polohu zařízení, ale také jeho natočení a náklon. Na základě těchto informací pak může aplikace do obrazu snímaného kamerou vložit zmiňované digitální prvky. Díky výkonu a také přesnosti dnešní techniky je možné tyto úkony provádět v reálném čase. Ve spojení s mobilním internetem a rozsáhlými databázemi dat lze vytvářet aplikace, které dříve existovaly jen v našich snech. Podívejte se na 3 aplikace, které rozšířenou realitu používají, a které si můžete vyzkoušet.

Wikitude Augmented Reality Browser

Objevte s aplikací Wikitude vše kolem vás. Wikitude v sobě integruje data hned z několika různých aplikací a dokáže vám je nabídnout rychle a přehledně prostřednictvím kamery umístěné v iPadu či jiném zařízení. Stačí mít k dispozici internetové připojení a pouhým namířením do vybraného směru ihned ve svém okolí objevíte zajímavá místa k navštívení, polohu svých přátel z Facebooku či hotelů a restaurací.

Kromě zmíněného Facebooku dokáže aplikace pracovat s daty na Wikipedii, Twitteru, YouTube, Flickru nebo TripAdvisoru, což je celosvětově oblíbený portál cestovatelů. Z hlavní strany aplikace stačí vybrat určitou službu a už můžete pracovat s jejími daty. K dispozici je jak pohled přes kameru, tak i výpis míst v seznamu. Pochopitelně nechybí ani zobrazení míst na mapě, takže k vybranému místu velmi snadno najdete cestu. Dokonce se můžete k místu nechat i navigovat díky provázanosti s aplikací Mapy. Aplikace je tedy ideální ke zkoumání dosud neznámých míst, ale i známého okolí, protože informace z internetu mohou poskytnout více, než člověk sám o místě již ví. Samotná aplikace i dostupné informace v ní jsou přitom zdarma.

Poznejte všechna zajímavá místa ve svém okolí díky Wikitude

Poznejte všechna zajímavá místa ve svém okolí díky Wikitude

Poznejte všechna zajímavá místa ve svém okolí díky Wikitude

Součástí aplikace jsou i jednoduché hry využívající princip rozšířené reality. Ve virtuálním světě okolo sebe můžete pomocí kamery vyhledávat a zabíjet mouchy či praskat poletující bubliny.

Mezi funkce Wikitude patří i hry využívající princip rozšířené reality

Mezi funkce Wikitude patří i hry využívající princip rozšířené reality

Mezi funkce Wikitude patří i hry využívající princip rozšířené reality

StarTracker HD

Pokud hledáte aplikaci, kterou ostatní ohromíte, tak StarTracker je jednou z nich. Na principu rozšířené reality zobrazuje na displeji polohu hvězd a dalších objektů ve vesmíru. Stačí natočit zařízení vzhůru k obloze a už můžete vidět nejznámější souhvězdí či planety, které byste bez popisu jen těžko pouhým okem poznali. Možné je také vyhledávání. Stačí tedy vybrat planetu, souhvězdí či jiný objekt v dalekém vesmíru a aplikace bude navigovat váš pohled na něj.

StarTracker nabízí jednoduchou cestou ke zkoumání hvězdné oblohy

StarTracker nabízí jednoduchou cestou ke zkoumání hvězdné oblohy

StarTracker nabízí jednoduchou cestu ke zkoumání hvězdné oblohy

Aplikace nabízí rovněž bohaté možnosti pro zobrazení vesmírných těles. Snadno lze například vypnout nežádoucí malé objekty. Protože je aplikace určena pro použití v noci, obsahuje i speciální noční režim. V souvislosti s tímto faktem lze namítnout, že aplikace nenabízí skutečnou rozšířenou realitu, jelikož nepoužívá kameru. V noci ovšem její použití ztrácí poněkud smysl.

Výborný dojem z aplikace pak podtrhuje i skvěle vypadající grafika, která nabízí působivé efekty zářících hvězd. Bohužel takto kvalitní aplikace není zdarma. Její cena je však vzhledem k nabízené kvalitě velmi nízká.

Lehce naleznete nejen souhvězdí, ale i planety a další objekty

Lehce naleznete nejen souhvězdí, ale i planety a další objekty

Lehce naleznete nejen souhvězdí, ale i planety a další objekty

Plane Finder AR

Zajímá vás, jaká letadla létají nad vaším domem? Rádi je pozorujete, ale chtěli byste o nich vědět více? Pak vás jistě zaujme aplikace Plane Finder AR, která opět na principu rozšířené reality a databáze probíhajících letů dokáže zobrazit informace o letadlech, která se ocitnou v hledáčku kamery.

K dispozici je bezplatná verze, na které si můžete hledání letadel vyzkoušet. Kromě označení a vzdálenosti letadla od vaší polohy se však více nedozvíte. Dalí informace poskytne pouze placená verze, díky které se dozvíte číslo letu, výšku letadla, aktuální rychlost a rovněž i místo počátku a cíle jeho letové dráhy. Kromě těchto informací je k dispozici i malá mapa v levém horním rohu aplikace, na které jsou vidět nejbližší letadla.

Aplikace je určena nejen fanouškům letectví, ale i všem lidem, kteří chtějí tyto zajímavé informace o letadlech získat.

Zjistěte podrobné informace o letadlech nad vaší hlavou

Zjistěte podrobné informace o letadlech nad vaší hlavou

Zjistěte podrobné informace o letadlech nad vaší hlavou

Vaše oblíbené aplikace?

A jaké aplikace pro rozšířenou realitu používáte vy? Objevili jste nějakou, která by mohla být nejen zajímavá, ale i přínosná pro uživatele? Pro vaše zkušenosti, tipy a názory je připravena diskuze pod článkem.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty