Hlavní navigace

Objevte nový Maxthon s 10 GB úložištěm v cloudu

Internetový prohlížeč Maxthon přináší ve verzi 4 propojení s cloudem. Budete moci synchronizovat své záložky, oblíbené stránky i nastavení programu. Je využití cloudu opravdu tak revoluční nebo jen marketingovým trikem?
Roman Polášek 14. 12. 2012

Sdílet

Použití cloudu je dnes velmi moderní a řada aplikací toho využívá. Příkladem může být i nový Maxthon, který nese toto moderní slovíčko přímo v názvu, který celý zní Maxthon Cloud Browser. Ve skutečnosti jde však stále o Maxthon, jen v nové verzi 4.

Jak název napovídá, hlavní novinky tohoto internetového prohlížeče se nesou právě ve znamení spolupráce s cloudovým úložištěm. Podívejme se tedy blíže na možnosti, které cloud poskytuje, a zda jsou opravdu tak unikátní, jak se na první pohled může zdát.

Jak získat přístup ke cloudu

Po instalaci a spuštění aplikace se před vámi objeví nové rozhraní prohlížeče. To je třeba pochválit za jednoduchý vzhled, který dobře koresponduje právě s novým systémem Windows 8. Rozložení většiny ovládacích prvků je standardní a vzhledem k přítomnosti češtiny nebudete mít problém se v aplikaci vyznat.

Rozhraní prohlížeče Maxthon Cloud Browser

Rozhraní prohlížeče Maxthon Cloud Browser

Rozhraní prohlížeče Maxthon Cloud Browser

Velmi zvláštně zpracovaná tradiční trojice tlačítek v pravém horním rohu okna

Velmi zvláštně zpracovaná tradiční trojice tlačítek v pravém horním rohu okna

Velmi zvláštně zpracovaná tradiční trojice tlačítek v pravém horním rohu okna

Na první pohled však vůbec nezjistíte, že prohlížeč disponuje cloudovým úložištěm. K funkcím cloudu se dostanete až při podrobnějším zkoumání a jakmile jej budete chtít poprvé použít, budete vyzváni k přihlášení. Velmi jednoduchá cesta vede přes modul Stahování, který otevřete modrou ikonkou v levém menu, a následným přepnutím do záložky Můj Cloud.

Modul Stahování, který poskytuje přehled o souborech uložených v cloudu

Modul Stahování, který poskytuje přehled o souborech uložených v cloudu

Modul Stahování, který poskytuje přehled o souborech uložených v cloudu

K tomu, abyste mohli cloud používat, potřebujete pochopitelně vlastní účet. Ten lze velmi jednoduše a zdarma vytvořit, pokud jej ještě nemáte. Aplikace vám tuto možnost nabídne. Po zdárné registraci a přihlášení pak můžete začít ihned využívat funkce, které vám spojení s cloudem nabízí.

K využívání služeb cloudu se musíte přihlásit pod bezplatným účtem

K využívání služeb cloudu se musíte přihlásit pod bezplatným účtem

K využívání služeb cloudu se musíte přihlásit pod bezplatným účtem

Možnosti využití cloudu

Pod cloudem si můžete představit vzdálené úložiště na internetu, ve kterém máte vyhrazený prostor pro svou potřebu. Maxthon vám poskytuje rovnou 10 GB, což je vskutku velká porce, kterou zřejmě využije jen málokdo. Záleží pak jen na samotné aplikaci, jaká data vám do cloudu umožní ukládat.

Výhoda tohoto přístupu je jasná. Tím, že jsou data dostupná prostřednictvím internetu, nejsou nijak závislá na vašem počítači a můžete k nim získat přístup odkudkoliv. Jak z počítače, tak i tabletu a mobilního telefonu.

Maxthon umožňuje ukládat do cloudu veškerá data spojená s používáním internetového prohlížeče. Do cloudu lze uložit oblíbené stránky, nastavení programu včetně blokování reklam, stránky pro rychlý přístup, data adresního řádku, rozšíření, záložky a také data vyplňovaná do formulářů. Všechny tyto položky pak mohou být synchronizovány, a pokud se přihlásíte do Maxthonu na jiném zařízení, okamžitě máte veškeré zmíněné součásti k dispozici.

Pochopitelně si můžete sami určit, co vše se bude synchronizovat. Kliknete-li na ikonu svého avatara v levém horním rohu aplikace, otevřete okno s osobními informacemi, kde naleznete i možnost nastavení synchronizace.

Můžete si podrobně nastavit, které položky budou synchronizovány

Můžete si podrobně nastavit, které položky budou synchronizovány

Můžete si podrobně nastavit, které položky budou synchronizovány

Ukládání souborů do cloudu

Možná si říkáte, že uvedenými možnostmi jen těžce využijete zmiňovaných 10 GB prostoru. K dispozici je však ještě jedna funkce pro využití cloudu. Tou je ukládání stahovaných souborů. Jakýkoliv stažený soubor můžete prostřednictvím modulu Stahování rovnou odeslat do cloudu. Tuto akci lze provést jak při začátku stahování, tak i po dokončení. Do cloudu si tak můžete uložit opravdu cokoliv. Výhoda tohoto způsobu spočítá ve snadném přístupu k těmto souborům. Budete-li je potřebovat na jiném zařízení, můžete je prostřednictvím Maxthonu stáhnout ze svého cloudu, namísto z původního umístění na internetu. Otázkou však zůstává, zda tuto funkci uživatelé opravdu potřebují. S ohledem vazby na Maxthon a také existenci jiných (a lepších) datových úložišť tato funkce zřejmě nebude tím největším hitem.

Soubor je možné stáhnout jak na disk, tak i do cloudového úložiště

Soubor je možné stáhnout jak na disk, tak i do cloudového úložiště

Soubor je možné stáhnout jak na disk, tak i do cloudového úložiště

Do cloudu můžete uložit také libovolný obrázek z webu

Do cloudu můžete uložit také libovolný obrázek z webu

Do cloudu můžete uložit také libovolný obrázek z webu

Výborné funkce, ovšem bez revoluce

Maxthon určitě patří mezi ty nejlepší internetové prohlížeče. Jeho nabídka funkcí a možností nastavení je opravdu výborná. Ve vysoce konkurenčním prostředí to má ovšem těžké. Maxthon si sice můžete do názvu dát Cloud Browser, ovšem nazývá tím pouze to, co jiné prohlížeče uměly již dříve. Synchronizace nastavení, záložek a oblíbených už dnes není revolucí, protože jiné prohlížeče tyto možnosti už dříve přinesly. Novou a originální funkcí je ukládání stahovaných souborů do cloudu, ovšem tu využije jen málo uživatelů.

Maxthon lze pochválit za povedené rozhraní a škálu nástrojů a funkcí, které poskytují dohromady snad vše, co můžete během surfování na internetu potřebovat. Nové propojení s cloudem uživatelé jistě rádi uvítají a posouvá tento prohlížeč opět o úroveň výše. Zda však tato změna pomůže k vyššímu podílu na trhu lze jen těžce odhadnout. Každopádně Maxthon Cloud Browser stojí za vyzkoušení. Třeba v něm objevíte funkce, kterými váš prohlížeč nedisponuje, a přitom byste je rádi používali.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty