Hlavní navigace

Nový zvukový formát Opus je na světě

Po dlouhé době vývoje byl konečně standardizován zvukový kodek Opus, který by mohl přinést revoluci do mnoha sfér IT technologií. Použitelný je totiž v mnoha aplikacích od VoIP až po streamování a archivaci hudby.
Martin Tábor 14. 9. 2012

Sdílet

Pod názvem Opus vyšel nový standard zvukového kodeku, který má skutečně velké ambice a do budoucna by mohl nahradit širokou škálu aktuálně používaných formátů. V naprosté většině případů je totiž schopen interpretovat zvuk v mnohem větší kvalitě a přitom je svojí architekturou navržen jako velmi univerzální kodek, vhodný pro mnoho sfér využití. Za novým kompresním standardem stojí kromě řady jiných společností i Skype, který jej pravděpodobně v dohledné době využije i ve svém stejnojmenném programu. Právě pro internetovou telefonii je Opus velmi vhodný a lze předpokládat, že v případě Skypu by přinesl razantní zvýšení již aktuálně velmi dobré kvality hovorů a zároveň by téměř definitivně eliminoval krátkodobé výpadky zvuku.

Srovnání „kvality“ Opusu s jinými formáty

Na jeho vývoji se podílely i zvučné firmy jako Google, Mozilla či Broadcom a formát je možné využívat zdarma. Ve většině případů navíc objektivně dosahuje při stejném datovém toku lepší kvality než MP3 či Vorbis a uplatnění tak dozajista najde v prostředí webu a mobilních zařízení. V současnoti je již součástí např. nového standardu WebRTC, který používají videohovory od Googlu a počítá se s ním i pro budoucí „webový“ Skype. Autoři dokonce tvrdí, že Opus má potenciál plně nahradit šest běžně používaných zvukových kodeků. Kdy nový formát plně nahradí dosavadní algoritmy ve Skypu není jasné, ale vývojáři nejznámějšího komunikačního programu na jeho implementaci zřejmě již pracují.

Zdroj: skype.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty