Hlavní navigace

Nový MS Edge 16: o kolik je lepší a co umí nového?

S posledním velkým updatem Windows 10 tradičně dorazila i nová verze prohlížeče Microsoft Edge. Ten je oproti konkurenci svázán s konkretní verzí operačního systému, takže se až na bezpečnostní záplaty cca půl roku nijak nemění.
Martin Tábor

Sdílet

Prohlížeč Edge se má stát novým standardem při prohlížení webu, jako tomu bylo i v případě Internet Exploreru. V posledních letech tedy alespoň ve firemním prostředí, kde IE11 zrátka a dobře stále kraluje. Edge oproti němu zvládá nejnovější technologie, avšak většina domácích uživatelů stejně dává přednost Chromu či Firefoxu. Aktuální statistice však možná hraje do karet, že Windows 10 zatím rozhodně není plně rozšířen a na mnoha počítačích stále tepe Windows 7 či 8.1. V případě mobilních systémů Android a iOS je zatím Edge dostupný jen pár týdnů, a to v Preview verzi.

MS Edge 15.15063 – Creators Update

Oproti tomu, desktopový Edge vyšel vlastně již v páté verzi a zlepšuje se tak nejrychleji v historii webových prohlížečů s logem Microsoftu. Pokud vám náhodou ušlo, jak je to se starým Internet Explorerem, tak ten je ve Windows 10 stále, ale jedenáctá verze je navěky poslední a již dostává jen záplaty.

Srovnání prohlížečů v HTML5 Testu

Ze screenshotů naopak vidíte porovnání prohlížeče z Creators Update a současného Fall Creators Update. V testu podpory HTML5 technologií si Edge polepšil jen trochu, ale přece k posunu došlo.

MS Edge 16.16299 – Fall Creators Update

Možná zajímavější je pak benchmark Speedometer, který se zaměřuje na rychlost odezvy webu při interakci s uživatelem, tj. rychlost reakce po kliknutí myší apod.

Benchmark Speedometer 1.0

Edge 16 je oproti půl roku staré verzi i o něco výkonnější, což je rozhodně dobře. V posledním testování prohlížečů se Edge ve Speedometru umístil výrazně lépe než Firefox, ale aktuálně vychází oba prohlížeče nastejno. Chrome však drží stále velký náskok. Ostatně, zajímavé bude i další velké porovnání browserů, na které se určitě chystáme.

Nové funkce

Některá vylepšení asi není nutné komentovat a bohatě postačí ilustrace na obrázku níže. Některé jiné si naopak alespoň na jeden či dva odstavce rozebereme podrobněji.

Novinky v prohlížeči Edge 16

Pokud chcete vědět více, můžete se podívat na kompletní changelog.

Vylepšení ve čtení e-knih a PDF

Edge se stává poměrně schopným nástrojem ke čtení PDF souborů, ale i elektronických knih v otevřeném formátu Epub. Nenahrazuje tak pouze integrovanou čtečku PDF z Windows 8, ale i diskově náročnější Adobe Reader či nástroje pro e-booky jako je např. open source Calibre.

Edge 16 dovede literaturu i nahlas předčítat
 

Zajímavou novinkou je pak schopnost hlasitého čtení textu. V souborech si stejně tak jednoduše můžete dělat vlastní poznámky či vkládat záložky. Edge tak jde trochu vlastní cestou a rozhodně se z něho stává použitelný prohlížeč se zajímavými vestavěnými funkcemi. Pomalu přibývají i rozšíření, ale pravdou je, že třeba Chrome jich má nespočet a díky nim si jej můžete vlastním potřebám přizpůsobit mnohem více.

Zdroj: microsoft.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty