Hlavní navigace

Nový "Linux" ve verzi 3.8.x

Tzv. Kernel (neboli linuxové jádro) je rozhodně základní kámen všech linuxových distribucí a zároveň i řady dalších odvozených systémů. Právě jádro určuje např. to, jaký hardware bude "Linux" podporovat, a proto je nová verze vždy důležitou událostí.
Martin Tábor 2. 3. 2013

Sdílet

„Linux“ a „Kernel“ jsou v podstatě synonyma, jelikož samotný Linux v podstatě nic jiného není. Právě jádro OS je to, na čem Linus Torvalds pracoval a kompletní operační systém vznikl až po tom, co si Linusovo jádro „přivlastnil“ projekt svobodného software GNU pod vedením Richarda Stallmana. Aktuálně mají zdrojové kódy Linuxu okolo 80 MB a téměř každý tak pozná, že se jedná o projekt, který je již jedním člověkem zcela nepojmutelný. Linuxové jádro je v současné době pod patronátem mnoha společností, z nichž jedním z hlavních správců je The Linux Foundation.

Nový vzhled portálu Kernel.org

„Pravou“ verzi Linuxu určuje spíše číslice za prví tečkou, přičemž na posledním místě roste hodnota přirozeně rychleji, a to v důsledku opravných vydání. První číslice se naopak zatím navýšila pouze třikrát, přičemž jde o zcela výjimečnou situaci, jež se neřídí pevnými pravidly. Verze 3.8.x s sebou tedy přináší např. vylepšení výkonu nejpoužívanějšího souborového systému Ext4 a jistá vylepšení v inovativním „Btrfs“. Aby vývojáři tentokrát skutečně „tématicky neodbočili“, je součástí jádra 3.8 i zcela nový souborový systém F2FS, speciálně určený pro NAND čipy SSD disků. Novinky jsou tedy poměrně lákavé a na závěr lze dodat, že tímto vydáním přestal Linux podporovat architeturu i386.

Zdroj: kernel.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty