Hlavní navigace

Nový LibreOffice 3.5

Nadace The Document Foundation vydala po třetí RC verzi konečnou podobu LibreOffice řady 3.5. Novinek je opravdu hodně a na řadu z nich pravděpodobně narazí každý uživatel. Pojďme se na některé podívat.
Martin Tábor 15. 2. 2012

Sdílet

Vývoj open-source softwarového balíčku LibreOffice 3.5 trval o něco déle než vymezoval původní oficiální plán. Snad díky tomu můžeme alespoň doufat v pečlivější testování poslední Release Canditate, která byla posléze prohlášena za finální sestavení. O tom tentokrát, alespoň prozatím, svědčí i označení RC3 v dialogu „O aplikaci“, jež zřejmě uniklo pozornosti vývojářů a je přítomno i ve finálním instalačním balíčku. Lze tak směle prohlásit, že je konečné sestavení pravděpodobně skutečně bit-to-bit totožné s poslední testovací verzí. Tato drobnost však rozhodně nijak celkovou úroveň řady 3.5 neatakuje.

LibreOffice 3.5.0

Změn bylo provedeno skutečně velké množství a jedná se jak o zcela nové funkce, tak i vylepšení či odladění těch stávajících. Subjektivně se zdá, že se v celkovém hledisku povedla i optimalizace na straně výpočetní náročnosti a aplikace např. rychleji startují. Jmenovitě se jedná o tyto hlavní změny:

  • Writer: změna grafické podoby editace záhlaví a zápatí, indikace ručního zalomení stránky, úpravy mnoha dialogových oken, nové možnosti při vyvolání kontextové nabídky při práci s textem (propojení s Wikipedií atd…),
  • Calc: opravené/vylepšené vykreslování křivek, pozměněná tvář dialogů,
  • Impress: lepší podpora exportu do PDF.

Změn je pochopitelně mnohem větší počet, přičemž můžeme obecně zmínit např. ještě refaktorizaci zdrojového kódu, podporu automatických aktualizací či drobné zlepšení typografie. Kompletní přehled je dostupný např. zde. Co se týče starší verze 3.4, na konci března bude vydáno ještě poslední údržbové sestavení 3.4.6, čímž jeho podpora skončí.

Zdroj: documentfoundation.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty