Hlavní navigace

Nový avast! 8: zaktualizuje vaše programy a vyčistí prohlížeč

Jako každý rok, i letos byla vydána nová verze oblíbeného antivirového programu avast! Kromě kompletního zabezpečení nabízí nově aktualizaci programů, odstranění doplňků v prohlížečích a spoustu vylepšení.
Roman Polášek 28. 2. 2013

Sdílet

avast! patří mezi absolutní špičku na poli bezpečnostních aplikací. Aby udržel krok s početnou a kvalitní konkurencí, prochází neustálým vývojem, což dokazuje právě vydání nové verze, která přináší mnoho změn a nových funkcí.

Nové rozhraní pro dotykové displeje

Hned na první pohled si jistě všimnete výrazně přepracovaného grafického rozhraní. Je přehlednější, nabízí rychlejší a snadnější přístup k funkcím a navíc je přizpůsobeno pro nová zařízená, která jsou vybavena dotykovým displejem. Tlačítka jsou větší a úvodní přehled jednodušší. Změny v rozhraní lze hodnotit jako přínosné. Přispívají ke snadnějšímu ovládání a lepšímu přehledu o stavu aplikace.

Zbrusu nové rozhraní aplikace avast! Free Antivirus

Zbrusu nové rozhraní aplikace avast! Free Antivirus

Zbrusu nové rozhraní aplikace avast! Free Antivirus

Aktualizace vašich aplikací

avast! vidí zastaralé verze aplikací jako možné bezpečnostní riziko pro uživatele. Proto přináší zbrusu novou funkci, která dokáže upozornit na zastaralost aplikací ve vašem počítači. Umožňuje vyhledávání a také aktualizaci programů, a to buď manuálně, nebo zcela automaticky v závislosti na verzi avastu.

Tato funkce jednoznačně cílí na běžné uživatele, kteří si neaktualizují své aplikace a potřebují pomoc. Pokročilí uživatelé si zřejmě budou stále provádět aktualizace sami, protože vždy je lepší mít nad nimi kontrolu, než je svěřit jiné aplikaci. Otázkou je také množství podporovaných aplikací, které bude zřejmě omezeno na ty nejpoužívanější.

Vyhledávání aktualizací pro nainstalované aplikace

Vyhledávání aktualizací pro nainstalované aplikace

Vyhledávání aktualizací pro nainstalované aplikace

Vyčistěte prohlížeč od zbytečných doplňků

Další novinkou, kterou v osmé verzi programu avast! naleznete, je nástroj určený k čištění internetových prohlížečů. Umožňuje najít a odstranit doplňky i různé panely nástrojů z prohlížečů Internet Explorer, Firefox a Google Chrome. Tyto doplňky a toolbary jsou často nechtěné, zpomalují prohlížení a také mohou být bezpečnostním rizikem. Na základě hodnocení každé nalezené položky se pak může uživatel rozhodnout, co s daným doplňkem udělá. Opět se jedná o funkci, která je přínosná hlavně neznalým uživatelům, kteří se problematice neorientují a mohou mít nainstalovaný nějaký nebezpečný toolbar. Pokud ovšem neznalí uživatelé začnou bez rozmyslu vypínat jednotlivé funkce, přestane prohlížeč správně fungovat. Při používání tedy dobře zvažte, který doplněk vypnete.

Tento nástroj si můžete dokonce stáhnout jako samostatný program.

Čištěním prohlížečů si může neznalý uživatel způsobit mnoho problémů

Čištěním prohlížečů si může neznalý uživatel způsobit mnoho problémů

Čištěním prohlížečů si může neznalý uživatel způsobit mnoho problémů

Verze Premier dokáže bezpečně zničit data

avast! byl dosud nabízen ve verzi Free, Pro a Internet Security. Jednotlivé verze se lišily především nabídkou funkcí, kde nejvybavenější edicí byla Internet Security. Od verze 8 je tomu však jinak. Byla uvedena nová verze Premier, která obsahuje proti Internet Security ještě něco navíc. Tím je možnost vzdáleného ovládání počítače a také funkce, jejíž pomocí můžete trvale odstranit data. Použité postupy by měly zabránit možnosti zpětného obnovení dat pomocí speciálních nástrojů. Navíc použitý algoritmus zohledňuje omezený počet přepisů dat u SSD úložišť, takže se snaží být co nejvíce šetrný a přitom účinný.

Jedno špatné kliknutí a skartovač dat dokonale zničí vaše data

Jedno špatné kliknutí a skartovač dat dokonale zničí vaše data

Jedno kliknutí a skartovač dat dokonale zničí vaše data

S funkcí AccessAnywhere můžete ovládat svůj počítač odkudkoliv

S funkcí AccessAnywhere můžete ovládat svůj počítač odkudkoliv

S funkcí AccessAnywhere můžete ovládat svůj počítač odkudkoliv

Další vylepšení

Vývojáři se pochopitelně nevěnovali jen novým funkcí, ale zlepšovali i ty stávající. Významně zapracovali na firewallu, antispam filtru, podpoře IPv6 nebo průběžných aktualizacích virové databáze, kterých může přijít za den hned několik desítek. Implementováno bylo také několik drobných vylepšení, která požadovali uživatelé. Například zastavení skenování v případě, že je mobilní zařízení v provozu pouze na baterii. Tím nedochází k jejímu zbytečnému vybíjení.

Cíleno na méně zkušené uživatele

Při pohledu na seznam novinek, je ihned vidět, že vývojáři posunuli aplikaci významným krokem kupředu. Nové funkce ocení hlavně nezkušení uživatelé, kteří se nevyznají v aktualizacích aplikací či mají nepořádek v internetovém prohlížeči. Novinky mírně vybočují z původního účelu aplikace, ale i tak lze říci, že patří mezi nástroje zajišťující větší bezpečnost a ochranu dat.

Dejte si pozor na instalaci, ve výchozím nastavení instaluje Google Chrome i toolbar, který zřejmě nebudete chtít

Dejte si pozor na instalaci, ve výchozím nastavení instaluje Google Chrome i toolbar, který zřejmě nebudete chtít

Ihned při instalaci je ve výchozím nastavení společně s programem nabízen také Google Chrome a Toolbar, který paradoxně nová funkce Čištění prohlížečů pomáhá odstraňovat
 

avast! už dříve ukázal, že má bezpečnost zvládnutou na jedničku. Obsahuje vše, co může běžný uživatel potřebovat pro bezpečnost svých dat i soukromí na internetu. Uživatelé navíc v nové verzi dostávají do rukou podpůrné funkce, kterými mohou snadno nainstalovat nové verze nejpoužívanějších programů nebo vyčistit svůj internetový prohlížeč. Nové grafické rozhraní pak ulehčuje ovládání a orientaci v aplikaci. Zda přechod na novou verzi stojí za to, a zda najdou nové funkce u vás využití, to už musíte zhodnotit sami podle svých požadavků.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty