Hlavní navigace

Nový avast! 2014 - spousta vylepšení pro ještě lepší ochranu

Bezpečnostní aplikace avast! byly vybaveny zbrusu novým uživatelským rozhraním a také mnoha užitečnými vylepšeními. Nově budete moci vytvořit také záchranný disk pro možnost vyčištění infikovaného systému.
Roman Polášek 21. 10. 2013

Sdílet

Ačkoliv od vydání osmé verze aplikací avast! uplynulo teprve půl roku, společnost AVAST Software přichází s novou verzí celé produktové řady, která nese označení 2014. V poměrně dlouhém seznamu změn nalezneme především vylepšení stávajících funkcí, ale i několik zbrusu nových možností. Podívejme se na to hlavní, co autoři pro novou verzi připravili. A především, co se týká bezplatného programu avast! Free Antivirus.

Jednodušší instalace a nové uživatelské rozhraní

Nový avast! 2014 ještě více cílí na jednoduchost používání a také méně zkušené uživatele. Už při instalaci aplikace je nabízena možnost nainstalování jedním kliknutím. Bohužel stále je ve výchozím nastavení vybrána volba instalace Google Chrome a Google Toolbaru, takže pokud tyto aplikace ve svém počítači nechcete, můžete příslušné volby zrušit.

I nová verze ve výchozím nastavení instaluje Google Toolbar. Volbu lze naštěstí zrušit.

I nová verze ve výchozím nastavení instaluje Google Toolbar. Volbu lze naštěstí zrušit.

I nová verze ve výchozím nastavení instaluje Google Toolbar. Volbu lze naštěstí zrušit. | Po registraci získáte nabídku vyzkoušet si aplikaci Internet Security na 20 dní zdarma

Po instalaci vás přivítá kompletně přepracované uživatelské rozhraní, které je velmi přehledné. Navigace byla přesunuta k levému okraji a téměř všechny ovládací prvky byly výrazně zvětšeny. V okně je přitom vždy zobrazeno jen pár informací, takže se v nabízených volbách lehce zorientujete. Především méně zkušení uživatelé ocení jednoduchou navigaci bez zbytečných informací a složitých nastavení. Pochvalu lze směřovat i k plynulosti a rychlé odezvě rozhraní.

Zbrusu nové rozhraní ve verzi 2014

Zbrusu nové rozhraní ve verzi 2014

Zbrusu nové rozhraní ve verzi 2014

Zjednodušeno bylo také utřídění jednotlivých ochranných štítů. Nově jsou hlavní funkce rozděleny pod tři štíty – souborový, webový a poštovní. Toto rozdělení jistě bude pro uživatele přehlednější a více korespondující s druhy ochrany. Všechny lze individuálně zapnout i vypnout, případně upravit jejich chování pomocí nastavení.

Rychlejší a více bezpečný

Vývojáři v nové verzi výrazně zapracovali i na rychlosti skenování. Antivirové jádro nyní provádí kontrolu exe souborů dvakrát rychleji. Při textovém obsahu je urychlení až desetinásobné.

Díky průběžným aktualizacím virové databáze jsou také mnohem rychleji posílána data uživatelům. V současné době je posíláno průměrně 250 těchto drobných aktualizací denně. Tyto údaje můžete rovněž sledovat prostřednictvím samotné aplikace ve statistikách. Díky těmto aktualizacím dostávají uživatelé aktuální ochranu před nebezpečnými programy prakticky neustále a v co nejkratším možném čase od jejich objevení.

V globálních statistikách naleznete počet aktualizací databáze v jednotlivých dnech

V globálních statistikách naleznete počet aktualizací databáze v jednotlivých dnech

V globálních statistikách naleznete počet aktualizací databáze pro jednotlivé dny

K ještě lepší detekci a nalezení infekce vylepšili autoři skenování zaslaných souborů v cloudu. Nově je celý proces tvořen několika úrovněmi detekce, které zkoumají podezřelé části kódu a chování.

Nové funkce

Na velmi nezkušené uživatele cílí nová funkce s názvem Režim uzamčení. Můžete ji aktivovat v nastavení. Funkce kontroluje aplikace, které uživatel na počítači spouští. V případě, že je tato funkce aktivní, zablokuje spouštění aplikací, které mají nízké hodnocení a mohly by ohrozit zabezpečení systému. Pro tuto funkci lze aktivovat také agresivní režim, který posouvá laťku ještě výše a dovolí pouštět pouze prověřené a bezpečné aplikace. Ve výchozím nastavení je však tato funkce vypnutá.

V nastavení antiviru naleznete režim uzamčení

V nastavení antiviru naleznete režim uzamčení

V nastavení antiviru naleznete Režim uzamčení

Novinkou je také technologie DeepScreen, kterou rovněž naleznete v nastavení. Tato technologie umožňuje provádět inteligentnější rozhodnutí při kontrolování neznámých či nových souborů.

V uživatelském rozhraní nově najdete také funkci pro vytvoření záchranného disku z vaší instalace programu avast! Záchranný disk může být nejen CD nebo DVD médium, ale i flash disk. Využijete jej především v případech, kdy byly infekcí ovlivněny základní funkce systému, a není možné odstranit infekci standardní instalací antivirového programu.

Jedním z nových nástrojů je vytvoření záchranného disku

Jedním z nových nástrojů je vytvoření záchranného disku

Vytvoření záchranného disku přijde vhod v případě potíží

Další vylepšení

Aplikace umožňuje také přihlášení prostřednictvím vašeho avast! účtu. Poté přímo v rozhraní uvidíte všechna svá zařízení, která jsou chráněna produkty avast!

Po přihlášení ke svému účtu naleznete informace o všech svých zařízeních, která jsou chráněna

Po přihlášení ke svému účtu naleznete informace o všech svých zařízeních, která jsou chráněna

Po přihlášení ke svému účtu naleznete informace o všech svých zařízeních, která jsou chráněna

Téměř ve stejnou dobu jako avast! 2014 přišel na trh také systém Windows 8.1. avast! 2014 získal certifikaci kompatibility s tímto systémem, kterou potvrzuje i používání aplikace pro účely recenze, které na tomto systému probíhalo.

Uvedená vylepšení jsou společná jak pro bezplatnou verzi, tak i placené produkty avast! V placených aplikacích byla značně vylepšena také funkce SafeZone pro bezpečné nakupování a správu financí prostřednictvím internetu. Kompletně byl předělán také Firewall, aby lépe pracoval s novými verzemi systému Windows. Navíc se pyšní plnou podporou IPv6.

Stále bezplatný a ještě lepší antivirus

Nové funkce nejsou z hlediska ochrany nijak zásadní a revoluční, přesto lze mezi nimi najít kroky vedoucí k ještě lepší ochraně systému a vašich dat. Nový avast! 2014 je velmi povedený a vzhledem k tomu, že je zdarma pro nekomerční použití, lze jej doporučit k používání či aktualizaci ze starší verze. Placený Pro Antivirus, Internet SecurityPremier můžete výhodně zakoupit prostřednictvím specialisty na software – obchodu sw.cz.


Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty