Hlavní navigace

Nový Apache OpenOffice 4.0 a LibreOffice 4.1

Tento týden je pro svět open source poměrně "náročný", jelikož po dlouhé době vyšel konečně Apache OpenOffice 4, avšak zároveň i nová verze LibreOfficu. Z dříve jednoho projektu jsou teď dva skutečně konkurenční produkty.
Martin Tábor 27. 7. 2013

Sdílet

Zatímco o LibreOffice je slyšet poměrně často a v současné době zřejmě drží štafetu v oblasti kancelářského open source, u OpenOffice se vývoj zdánlivě zastavil. Pakliže již někdo nepamatuje dramatické události kolem balíku OpenOffice.org, začaly v podstatě odkoupením firmy Sun Microsystems Oraclem, do jehož působnosti se tak dostal i další vývoj OpenOffice. V září 2010 pak skupina předních vývojářů oznámila, že nejsou pod vedením Oraclu spokojeni a zakládají vlastní nadaci The Document Foundation a projekt LibreOffice. Ten pochopitelně vycházel z kódu „starého“ OpenOfficu, avšak dále s ním již nespolupracoval a nakonec se z něj stal vskutku velmi úspěšný fork.

Apache OpenOffice 4.0.0

Po odchodu předních vývojářů a „nadvládou“ Oraclu se však naopak přestalo dařit mateřskému OpenOffice. Oracle se tak nakonec rozhodl neperspektivního produktu zbavit a  v červnu 2011 jej předal nadaci The Apache Software Foundation, jejíž stejnojmenný server pohání zřejmě většinu webových stránek na světě. Po tomto předání se nějakou dobu nedělo vlastně nic a posléze vyšlo několik drobnějších verzí, které však neměly ambice dohnat poměrně rychlý vývoj balíku LibreOffice. Jednou z reálných možností bylo, že by se obě větve opět spojily, ale zatím je vše trochu jinak.

LibreOffice 4.1.0

Dlouho očekávaná „velká“ čtvrtá verze Apache OpenOffice přichází jak s novým názvem, tak i logem a mnoha novinkami. Vývojářům se podařilo implementovat řadu funkcí z jiného kancelářského balíku IBM Lotus Symphony, a tak se do OpenOffice dostal nový postranní panel s nastavením vlastností. Ten je odpovědí na dnešní širokoúhlé obrazovky a dokáže sám přizpůsobovat šířku, případně zcela zmizet. Mnoho novinek se týká rovněž grafických funkcí a nově se můžeme setkat např. s pokročilým antialiasingem, gradienty, lepšími grafy atd. Zlepšena je i kompatibilita s moderními formáty komerčního MS Office. Podrobný popis novinek v Apache OpenOffice 4.0 je k dispozici např. zde. Shodou okolností vyšel dle plánu v současných dnech i LibreOffice 4.1, který možná obdržel více než rovnocenného soupeře.

Zdroj: zdnet.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty