Hlavní navigace

Novinky ze světa Windows 10 - březen 2015

Minulý měsíc byl na komerční softwarové novinky poměrně bohatý a Redmond do těchto vod přispěl dosti výrazně. Pojďme si proto udělat krátký souhrn těch nejzajímavějších událostí a produktů.
Martin Tábor 13. 4. 2015

Sdílet

Ať se to někomu líbí nebo ne, Microsoft v poslední době skutečně tvrdě pracuje na vylepšení reputace a nápravě hříchů minulých let. Pomalu se tak rýsuje další produkt s názvem Windows 10, u něhož vlastně ani tak nejde o nový operační systém, jako spíše o zcela novou platformu. Slov jako revoluce či nová éra jsme si sice vyslechli dost již během čekání na původní Windows 8, avšak tento záměr se Redmondu před dvěma lety nakonec úplně nepovedl. Všechny jeho vize však skutečně naplní až letošní ekosystém Desítek.

Windows 10 Technical Preview – build 10049
 

Vývoj konečně nabírá tempo, a tak nám Microsoft po dvou měsících marného čekání dopřál rovnou dvě nová sestavení, přičemž to poslední obsahuje i Project Spartan. Pro připomenutí, první letošní sestavení Desítek z 23. ledna mělo číslo 9926 a Microsoft slíbil častější vydávání nových verzí. Po téměř celé další dva měsíce se však na veřejnost nedostalo nic. Build 10041 se objevil až 18. března a předposlední den stejného měsíce stihlo vyjít  rovnou další (a nyní aktuální) sestavení 10049.

Windows 10 (10049) – nabídka Start a Hledání
 

Nové aplikace

Za poslední roky jsme si u Windows skutečně užili nejrůznějších termínů pro nové aplikace, povětšinou instalované z Windows Store. Původně se vžil pojem Metro, avšak ten ztratil budoucnost ve chvíli, kdy jej sám Microsoft (kvůli licenčním sporům) poslal k ledu. Pak jsme tu měli dotykové aplikace, moderní aplikace, Modern UI aplikace, Windows 8 aplikace, Windows Store aplikace apod. Samotné Metro se přitom dlouho drželo dál. Paradoxní je, že stále šlo vlastně o to samé.

Dotykový OneNote je stejný jako Word, Excel a PowerPoint
 

Abychom si trochu ujasnili, jak to s „novými“ aplikacemi vlastně vypadá a čím jsou, povězme si něco o současném stavu a o budoucí situaci ve Windows 10. Ať se v současné době dotykové aplikace od Microsoftu označují jakkoli, jsou několika typů. V době, kdy vyšly původní Osmičky, to byly zcela samostatně stojící aplikace pro Windows Phone a aplikace pro Windows 8. U Windows 8 se pak ještě dělili na ty aplikace, které běžely jen na desktopu nebo šly spustit i na ARMovém Windows RT (v případě RT totiž vývojáři neměli k dispozici některá API, jež např. tamější Internet Explorer exkluzivně ano – proto také pro Windows RT nevznikl konkurenční browser).

Nové Mapy – služba Bing, integrace do systému a možnost použití offline
 

Vývoj však pokračoval a dnes tu máme Windows 8.1 Update a nejnovější Windows Phone. Pro ně je již možné vyvíjet i tzv. univerzální aplikace, které běží na smartphonu i desktopu, avšak stále je ze strany vývojáře nutné napsat některé části kódu dvojitě a vytvořit několik uživatelských rozhraní. Windows 10 si poradí s jedním zdrojovým kódem a GUI si každé zařízení samo přizpůsobí během instalace.

Záznam hlasu

Pryč se starými pořádky

No, a teď přicházejí Desítky… Windows 10 bude vše od konzole Xbox, přes Váš smartphone a tablet až po konvertibilní zařízení, ultrabooky, notebooky a stolní PC. Nic dalšího by nemělo být třeba rozlišovat. I v terminologii má Microsoft konečně jasno – původní desktopové aplikace (jen pro desktop) se jmenují Windows Desktop Apps a „nové univerzální“ pro ekosystém Windows 10 pak jednoduše Windows Apps. A právě Windows Apps dozrály po letech vývoje do takového stavu, že ve Windows budou hrát napříště hlavní roli.

Aplikace Budíky a hodiny z Windows 10 (10049)

Již v současném sestavení Technical Preview 10049 přibylo mnoho systémových utilit, které jsou víceméně všechny z rodiny Windows Apps. Windows 10 totiž toto prostředí úspěšně propojily s desktopem (dotykové aplikace běží i v okně), a tak není problém, aby např. defaultní systémová kalkulačka byla právě ta „univerzální“. Není tak vůbec jisté, zda se ve finálních Desítkách starší klasika vůbec objeví.

Kalkulačka (build 10049)

V aktuálním buildu jsou již nové aplikace Hudba, Fotky, Mapy, Kalkulačka, Budíky a hodiny, Hlasový záznam, Tisk a několik dalších. V blízké době se navíc některé dočkají další aktualizace přes Windows Store (beta) a v provedení Windows Apps bude zdarma i několik základních programů nových Office 2016. V systému je defaultně OneNote a ve verzi beta lze z Windows Store stáhnout již nyní Word, Excel a PowerPoint.

Fotky – konečně použitelné album i prohlížeč

Project Spartan

Právě o prohlížeči Spartan se asi v posledních měsících v souvislosti s Desítkami mluví vůbec nejvíc. Po stránce GUI jde o odlehčený prohlížeč, který je navíc (skutečně) moderní aplikací z rodiny Windows Apps. Prakticky ve stejné podobě tak bude přítomen na většině zařízení s Windows 10, a to včetně smartphonů. Půjde tak o hlavní browser Microsoftu, který převezme štafetu od současného Internet Exploreru. Ten sice ve Windows 10 zřejmě zůstane, ale jen coby záloha pro kompatibilitu s firemními aplikacemi apod.

Project Spartan (build 10049)

V aktuálním sestavení 10049 se na veřejnosti ukázal vůbec poprvé, avšak nové vykreslovací jádro vzniká ještě v rámci IE Technical Preview. Jmenuje se vcelku příhodně „Edge“ a jde vlastně o další evoluci standardního jádra IE Trident, od něhož se Edge odštěpí, zahodí velkou část kódu zajišťujícího zpětnou kompatibilitu a půjde si vlastní cestou. Otevřete-li tak v současných Desítkách Project Spartan nebo Internet Explorer, vykresluje vám stránky zatím stejný engine. Co je však zcela jiné, je uživatelské prostředí.

Project Spartan (build 10049) – Hlavní nabídka a Nastavení

Závěr

Při podrobném testování velmi záhy zjistíte, že současný build Technical Preview Desítek je stále jen stěží použitelný. Stabilita není nijak strašlivá, ale zároveň ne taková, abyste se pustili do náročnější práce. Co se týče GUI, pro někoho může jít třeba i o podružný problém, ale jeho stav je zatím takový, že může při práci skutečně vadít. Zmínit lze např. stále „poskakující“ tlačítka pro ovládání okna, překrývající, chybná upozornění v panelu Notifikace apod.

Windows Store (beta) – ilustrační obrázek
 

Do konce „léta“ má však Redmond ještě nějakých šest měsíců a nezbývá než doufat, že je využije na maximum. Na druhou stranu budou Windows 10 skutečně příjemnou a potřebnou evolucí, která posune původní myšlenku Windows 8 k realitě. Již nyní mohou vývojáři zkusit nové SDK, přičemž použitelnost jedné aplikace na obrovském počtu zařízení by měla přispět k rychlému plnění Windows Store skutečně užitečným softwarem z konkurenčních platforem.

Zdroj: blogs.microsoft.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty