Hlavní navigace

Nové Zoner Photo Studio 17 - rychlejší a chytřejší správa fotek

Díky vylepšenému katalogu budete moci mnohem lépe spravovat své fotky. Pokročilé uživatele pak jistě potěší zdokonalené nástroje pro práci s RAW formáty nebo sdílení fotek v domácnosti pomocí DLNA.
Roman Polášek 23. 9. 2014

Sdílet

K přelomu léta a podzimu každoročně patří i vydání nové verze oblíbeného správce fotografií Zoner Photo Studia. Podle výrobce je nová verze s označením 17 chytřejší, silnější a rychlejší. Podívejme se tedy na ty nejzajímavější nové funkce a vylepšení, které byly v této verzi představeny.

Pro vyzkoušení funkcí programu nabízí výrobce 30 denní zkušební verzi. Po prvním spuštění budete vyzváni k vytvoření bezplatného účtu či přihlášení pomocí existujícího. Bez něj bohužel není možné zkušební verzi používat. Naštěstí je vše velmi snadné a rychlé.

<p>Rozhraní správce fotografií s náhledem vybrané fotky</p>

Rozhraní správce fotografií s náhledem vybrané fotky

Rozhraní správce fotografií s náhledem vybrané fotky

Úpravy snímků RAW

Nejvýraznějšími změnami prošel modul RAW, který využijí především zkušení uživatelé. Díky novým funkcím budete moci s RAW snímky pracovat podobně jako s klasickými fotografiemi. Přidány byly možnosti pokročilého nastavení expozice, stínů a světel, úpravy pomocí křivek či nastavení živosti barev. U RAW snímků můžete rovněž využít automatické úpravy, které mohou pomoci s korekcí barev. Automatická úprava může být výborným výchozím bodem pro další vylepšení snímků. Všechny provedené změny navíc ihned vidíte ve správci fotek a v náhledech.

Sdílení pomocí DLNA

V době chytrých telefonů a také televizorů přináší Zoner Photo Studio 17 velmi užitečnou podporu DLNA. Můžete ji velmi snadno zapnout u libovolné složky v katalogu. Tím je spuštěn mediální DLNA server, který umožní sdílení fotografií z katalogu ve vaší síti. Díky tomu bude možné prohlížet fotky například na televizorech s podporou této funkce nebo na telefonech a tabletech s aplikací Zoner Photo Studio pro Android. Už nebudete muset složitě kopírovat fotky nebo připojovat kabely k zařízením. V rámci domácí sítě je s DLNA vše jednoduché.

<p>Kliknutím na ikonu u složky v katalogu lze spustit DLNA server</p>

Kliknutím na ikonu u složky v katalogu lze spustit DLNA server

Kliknutím na ikonu u složky v katalogu lze spustit DLNA server

Snadnější správa fotografií

Významného vylepšení se dočkal i import fotek a jejich katalogizace. Nejen, že byl zrychlený samotný import a načítání náhledů, ale nově budete moci i rychleji zadávat klíčová slova díky našeptávači. Snadnější je také hodnocení fotek pomocí hvězdiček. Navíc lze hodnocení provádět i pomocí klávesnice.

<p>Ukázka vložení klíčových slov k ohodnoceným fotografiím</p>

Ukázka vložení klíčových slov k ohodnoceným fotografiím

Ukázka vložení klíčových slov k ohodnoceným fotografiím

Nové filtry v editoru

Velmi zajímavě vypadá expoziční přechodový filtr, jehož pomocí můžete upravit expozici jen na části fotky. Díky tomu můžete nechat vyniknout jakoukoliv část fotky. Navíc ve spojení s režimy průhlednosti můžete docílit velmi originálního efektu.

<p>Úprava fotografie expozičním přechodovým filtrem</p>

Úprava fotografie expozičním přechodovým filtrem

Úprava fotografie expozičním přechodovým filtrem

Druhým novým filtrem je Cartoon, tedy převod fotky do podoby komiksové kresby. Přidán byl i efekt, jehož pomocí lze vložit do fotky zajímavě vypadající odlesk objektivu.

<p>Cartoon efekt vyhladí plochy a zvýrazní hrany</p>

Cartoon efekt vyhladí plochy a zvýrazní hrany

Cartoon efekt vyhladí plochy a zvýrazní hrany

Další nástroje

Pro velmi pokročilé uživatele byla nově přidána možnost korekce vad objektivů pomocí LCP profilů.

Pokud rádi doplňujete do fotografií i GPS souřadnice místa pořízení, budete mít jistě radost z nově integrovaných map z portálu mapy.cz. Nabízejí i turistickou mapu, která přijde vhod především u označování fotek pořízených při výletech v přírodě.

<p>Nově lze přidávat GPS souřadnice i pomocí turistické mapy</p>

Nově lze přidávat GPS souřadnice i pomocí turistické mapy

Nově lze přidávat GPS souřadnice i pomocí turistické mapy

Nový je i náhled fotografií přímo ve správci. Jeho pomocí můžete fotku přiblížit nebo zobrazit její přepaly. Díky tomuto vylepšení už nebude nutné tak často přepínat ze správce do prohlížeče a editoru. Vše nyní můžete vidět rovnou při správě celého alba.

<p>V náhledu fotky lze zobrazit přepaly</p>

V náhledu fotky lze zobrazit přepaly

V náhledu fotky lze zobrazit přepaly

Jednou z novinek je i nástroj pro vyhledávání duplicitních obrázků na disku. Díky tomu můžete odhalit například nechtěně zkopírované nebo zapomenuté soubory, které jen zbytečně zabírají místo na pevném disku.

Koupit Zoner Photo Studio 17

Dobrou zprávou rovněž je, že se cena nové verze drží na stejné úrovni jako u dřívějších verzí. Licenci můžete zakoupit prostřednictvím našeho partnerského webu sw.cz. Ten nabízí kromě elektronické verze „do minuty“ i klasickou krabicovou. V nabídce samozřejmě nechybí ani zvýhodněná verze pro studenty a učitele či pro celou domácnost. Samozřejmostí je pak zvýhodněný upgrade z předcházejících verzí.

Vylepšení, která potěší

Jak je z přehledu novinek vidět, nové Zoner Photo Studio 17 neprošlo nijak dramatickou změnou a ani nepřináší revoluční novinky. Verze 17 byla zaměřena především na vylepšení stávajících funkcí a doplnění toho, co dosud chybělo k rychlé a pohodlné práci. Autoři aplikace si určitě zaslouží pochvalu za to, že se neženou jen za novými funkcemi, ale dokážou vyladit ty stávající pro ještě lepší pohodlí uživatelů.

Nové Zoner Photo Studio 17 je rychlé, spolehlivé, je vybaveno moderním rozhraním a má potenciál zůstat i nadále jednou z nejlepších aplikací určených pro správu a editaci fotek. Je výborným pomocníkem jak začínajících, tak i pokročilých uživatelů. Nabízí vše, co jen můžete při správě fotografií potřebovat. Verze 17 je velmi povedená a lze ji určitě doporučit nejen k vyzkoušení, ale i trvalému používání.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty