Hlavní navigace

Nové levné miniaturní počítače

Coudy

Na trhu se v poslední době roztrhl pytel s malými a extra levnými počítači. Podnětem k tomuto kroku jistě bylo ultralevné Raspeberry Pi a výrobci pokračují dále tímto trendem. Přadstavíme vám další dva kousky.

Sdílet

Prvním miniaturním počítač, který vám chceme v tomto článku představit, se před nedávnem objevil na serveru Indiegogo. S původní myšlenkou miniaturního open source počítače přišlo již výše zmíněné Raspberry, který se velmi rychle rozšířil mezi širokou veřejnost. Hlavní výhoda byla především nízká cena a kompaktní rozměry, spolu s velmi širokou komunitou.

Lemon pi

Počítač nese velmi podobný název Lemon Pi od společnosti Embedstudio. Výrobci se evidentně inspirovali nejen názvem, ale v podstatě i samotným zaměřením. Snad jediným rozlišením oproti Raspberry je použití open source čipsetu ActDuino S500 od Action Semiconductor. Samotný čip je vyroben 28nm technoligií a zahrnuje čtyřjádrový procesor Cortex-A9 a grafický čip PowerVR SGX 544. Zkušenější z vás samozřejmě již vědí, že tento čipset je hojně používaný u mobilních telefonů a tabletů. Právě díky tomu bude možno přehrávat Full HD video v šedesáti snímcích za sekundu a video ve vysokém rozlišení (H.264) s 30 snímky za sekundu.

Lemon Pi bude vybaven standardně operační pamětí (RAM) o velikosti 1 GB DDR3 s možností rozšíření na 2 GB. Vnitřní uložiště bude o kapacitě až 64 GB (eMMC 4.5). Pro rozšíření je na spodní straně Lemon Pi dostupný slot pro micro SD karty. Nechybět samozřejmě nebude i v dnešní době jeden standartní port USB 3.0, který bude dále doplněn dvěma dalšími USB ve verzi 2.0. Obrazový výstup zajišťuje HDMI výstup ve verzi 1.4 s podporou HDCP. Trochu zklamání v dnešní době je jen 100Mbitový ethernet port. Výrobce toto ovšem bohatě kompenzuje možností připojení dalšího rozšíření pomocí 40pinového rozhraní původně určené  pouze pro Rapsberry. Dalším velmi příjemným rozšířením je infračervený snímač například pro dálkové ovládání. Po zvukové stránce je Lemon Pi vybaveno klasickým konektorem 3,5 mm s kodem ATC2603C. O napájení celého počítače je postaráno pomocí externího 5V adaptéru (700mA). Jediným negativem je tak v podstatě jen nepřítomnost Bluetooth modulu.

Linux i Android

Po softwarové stránce je Lemon Pi podporován operačním systémem Ubuntu 12.04 a také Android 5.0 Lollipop. Tím se uživatelům dostává široké škály možností používat na PC velmi velké množství her a aplikací.  V předprodeji je možno si již objednat Lemon Pi v několika  verzích za 25,30 nebo 35 USD a v podstatě tak dorovnává cenu konkurenčního Raspberry Pi. Oficiálně k dostání by měl být koncem srpna tohoto roku.

Intel Compute Stick

Druhým velmi malým počítačem je nedávno oznámený Intel Compute Stick. Od velikostně podobných počítačů je dělí jedna konkrétní, ale přesto důležitá věc. Plnohodnotný Windows 8.1. V podstatě se tak jedná o nejmenší počítač, se kterým jste schopni plnohodnotně fungovat s Windows 8.1.

V útrobách tyčinky najdeme procesor Intel Atom Z3735F, tedy stejný který najdeme v těch nejlevnějších tabletech. Jedná se tak o čytřjádrový 64bitový procesor postavený na platformě Bay Trail. Bohužel Windows je zde nepochopitelně v 32bitové verzi. K dispozici jsou 2 GB operační paměti a 32 GB disk, rozšiřitelný taktéž micro SD kartou. O konektivitu se stará bohužel jediný USB 2.0 port. Naštěstí tak nechybí Bluetooth pro připojení dalších periferií a Wi-Fi pro bezdrátové připojení. Napájení obstarává microUSB konektor a v balení se nachází zdroj s 2A výstupem. Nechybí ani možnost zařízení napájet z klasického USB, ovšem při větším vytížení budete potřebovat adaptér. Tato funkce se hodí, pokud Intel Compute Stick jednoduše zasunete do HDMI výstupu vašeho televizoru a o napájení se postará kabelem připojené USB z televize.

Windows 8.1, ale s ventilátorem

Intel Compute Stick tak vystačí svým výkonem na jednoduché surfování po internetu či jednodušší prací v jednom programu. Samozřejmostí je přehrávání Full HD videí na Youtube. Bohužel při vyšším zatížení se zapíná malý ventilátor, který je pak například při sledování filmu v tichých scénách slyšet. Počítač v základní verzi s Windows 8.1 je již běžně k zakoupení už i u nás za cca 4100 Kč. K dispozici bude také v 1500 Kč levnější verzi s 1GB operační paměti a 8 GB prostoru na data. V tomto případě bude dodávaným systémem již Ubuntu ve verzi 14.04 LTS.

Bohužel k původně zamýšlenému účelu nebude svou cenou schopen konkurovat levnějším Android zařízením. Kompromisy jsou docela výrazné a za příplatek je možno již koupit tablet, který je s displejem a akumulátorem. Uplatnění tak jistě najde u uživatelů, kteří budou chtít ze svých televizorů udělat počítač s Windows 8.1, byť pouze se základním použitím, ale zase s možností nainstalování plnohodnotného mediacentra.

Další logickou možností vzhledem k velikosti je možnost snadného přenášení a zprovoznění prakticky kdekoliv a to vše se svými daty. Uplatnění jistě najde u různých velkoplošných zobrazovačů, kde je dosud klasický počítač. Ušetří nejen mnoho místa, ale hlavně náklady na provoz. Bohužel pro hraní klasických počítačových her či například renderování 3D grafiky je již výkon vzhledem k použitému hardwaru nedostačující.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty