Hlavní navigace

Nové hodiny do Windows

Martin Zachar

Nelíbí se vám jednoduše vyhlížející hodiny v oznamovací oblasti na liště start? Chcete změnu a mít svůj styl? Vyžadujete od hodin další funkce typu budík nebo zobrazení více časových pásem? Pak si přečtěte článek, kde vše najdete.

Sdílet

Hodiny jsou neoddělitelnou součástí operačního systému, ale málo kdo z nás si uvědomuje, jak často je využívá. Na něco čekáte, někam se chystáte, ale i poslední chvíle trávíte u počítače, kde brouzdáte na internetu, pracujete nebo hrajete, ale přitom stále sledujete čas do odchodu. Avšak například při hraní her se často stane, že na hodiny nevidíte, na mobilní telefon, kde máte hodiny také, se nepodíváte, protože vás hra vtáhne do děje. A právě pro takové případy jsou zde různé prográmky a utility. Na ty nejoblíbenější se zde podíváme.

 

<p>&#160;</p>

Vzhled hodin s kalendářem v systému Windows Vista.

ClocX

Jednoduchý program, který umístí analogové hodiny na vaši plochu. Jedná se spíše o vzhledovou záležitost, než záležitost funkčnosti a využitelnosti.

Aplikace má různé možnosti nastavení, které umožní umístit hodiny nad všechna ostatní okna, zprůhlednit je, udělat z nich proklikávací, takže když na ně kliknete tlačítkem myši, jako byste klikali na okno pod nimi na dané umístění. Dále si můžete v hodinách zobrazit datum nebo vytvořit budík (dokonce více nezávislých). Program obsahuje také jednoduchý kalendář.

Výhodou může být nastavitelný vzhled, což vám usnadní zařazení hodin na vaše pozadí systému Windows. Program také obsahuje spoustu jazykových balíčků, mezi nimiž nechybí ani čeština.

 

<p>&#160;</p>

Hodiny aplikace ClocX na ploše spolu s možnostmi nastavení.

Čas - Better clock

Další představovaný prográmek je multifunkční aplikací. Už se tedy nejedná o pouhé sledování času, případně nastavení alarmu. Okno aplikace je rozděleno do několika záložek, kdy každá z nich obsahuje jednu funkci.

První funkcí je samozřejmě sledování hodin. Opět se vám zobrazí v analogové podobě a opět si můžete volit vzhled, popřípadě vytvářet vlastní. Na analogových hodinách se zobrazují ještě digitální a vedle hodin máte umístěný opět i jednoduchý kalendář.

Druhá záložka obsahuje stopky. Dvěma jednoduchými tlačítky ovládáte celý mechanismus. Naměřenou hodnotu (čas) si poté můžete uložit. Můžete si však ukládat i časy nenaměřené tímto programem. Jednoduše zadáte hodnotu, datum a poznámku. Tak si můžete ukládat například i časy naměřené hodinkami nebo mobilem. Využití najde například při sportování. Pokud běháte nějakou trasu, můžete si ukládat časy zaběhnutí a poté porovnávat, zda se zlepšujete.

Třetí záložka slouží k nastavení alarmu. U něj si můžete nastavit spuštění buďto v zadaný čas nebo za zadaný úsek času. Nevýhodou je, že se dá nastavit pouze jeden alarm. Při vypršení času je přehrána jednoduchá melodie, kterou si můžete sami zvolit.

Čtvrtá záložka umožňuje nastavit vypnutí počítače po zadaném časovém intervalu nebo v zadaný čas (podobně jako u alarmu). Pokud tedy chcete například při usínání poslouchat hudbu (internetové rádio), pak si jednoduše nastavíte vypnutí v určitou dobu, kdy už budete určitě spát, a program počítač vypne.

Pátou funkcí je ukládání času zapnutí programu a délky doby běhu. Pokud se tedy bude spouštět program automaticky po startu systému, můžete jednoduše sledovat, který den jste byli jak dlouho na počítači.

Program je opět v češtině a navíc se nemusí ani instalovat.

 

<p>&#160;</p>

Okno aplikace Čas a první záložka.

World time clock

Pokud často cestujete do zahraničí nebo se zahraničím komunikujete, může se vám hodit tento prográmek, který zobrazuje údaje o čase až v pěti různých světových městech. Obsahuje malou databázi 150 zemí a v nich celkem 400 měst.

Jednotlivé časy jsou zobrazeny v digitální podobě, ale lokální čas (váš) je zobrazen ještě i v analogové. Jednotlivá města si nastavujete přes opravdu jednoduchý formulář. Digitální hodiny pak můžete nechat zobrazovat v jednom z pěti formátů.

U vzhledu si můžete upravit barvy analogových (pozadí, ručičky, značky) a digitálních (pozadí a číslice) hodin. Program opět umožňuje nastavit alarm, který při vypršení času volitelně zobrazí zprávu a přehraje zvukový signál. Také má v sobě integrovaný kalendář.

Program sice není v češtině, ale ta opravdu není zapotřebí. Výhodou je to, že se program nemusí instalovat.

 

<p>&#160;</p>

Okno aplikace spolu s formulářem pro nastavení města.

Atomic clock sync

Tento program se připojí k jednomu ze serverů institutu NIST a zkontroluje váš čas s tamějšími atomickými hodinami. Pokud je odchylka hodin větší než přípustná, nabídne vám přenastavení (synchronizaci).

Pokud necháte program běžet v automatickém módu, pokusí se jednou za den připojit k serveru a zkontrolovat čas. Pokud se mu to nepodaří (například nejste připojeni k internetu), pokusí se uskutečnit spojení za daný časový interval. Kontrolu samozřejmě můžete také provést manuálně pomocí tlačítka Ping Now.

 

<p>&#160;</p>

Informační okno aplikace.

Závěr

Určitě ne každý využije všechny zmiňované programy, ale již hodně krát jsem potkal lidi, kteří právě takovéto programy hledali. Žádný z nich není náročný na systém a většinou poznáte, že běží, jenom podle ikony v oznamovací oblasti.

Programy, na které jsme se podívali, zvládají snad většinu funkcí, které by uživatel mohl od hodin vyžadovat. Pokud jste však nenašli funkci, kterou hledáte, můžete se podívat na stahuj.cz do sekce Datum a čas, kde je plno dalších zajímavých programů. Mezi ně patří například SmartClock, Stopky, Počítačové kukačky a další.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty