Hlavní navigace

Nová metoda odhalí odesílatele spamů

David Procházka

Ochrana proti spamu se stále zdokonaluje. Specialisté z Concordia University vyvinuli novou metodu, kterak odhalit zprávy odesílané z neexistujících e-mailových adres. Metoda tak poskytne zlepšení stávajících spamových filtrů.

Sdílet

Ve skutečnosti je tato metoda natolik spolehlivá, že ji lze využít jako důkaz při soudních líčeních. Motivem vývoje nové antispamové metody je podle tvůrců projektu neustále rozšiřující se oblast působnosti skupin rozesílajících nevyžádanou poštu. Od nabídky výrobků či služeb se spam často zaměřuje na drogy, nelegální obsah, podvody nebo pornografii.

<p>&#160;</p>

Často se tvůrci těchto zpráv také snaží od příjemců této pošty získat důvěrné informace, jako je například čísla platebních karet apod. Metoda byla vyvinuta na základě potřeb policejních oddělení tak, aby policisté mohli určit, kdo napsal konkrétní e-maily odesílané z IP adresy, kterou používá více osob. Vývojový tým si kladl za cíl vyvinout metodu, která by byla dostatečně spolehlivá, a jenž by se dala využít v oficiálním vyšetřování. Nová metoda pracuje se vzory zasílaných zpráv, pomocí nichž vzniká tzv. write-print. Jde vlastně o jakýsi ekvivalent otisku prstu a identifikuje se tak stejný odesílatel rozličných zpráv.

Tím vznikají soubory e-mailů patřících jednomu odesílateli. Tyto zprávy se dále analyzují a novou metodou je z nich možno vyčíst různé artefakty, jako například vzdělání autora zprávy, pohlaví, státní příslušnost apod. Při testech se podařilo správně identifikovat autora e-mailu zhruba v rozmezí 80 – 90 procentní úspěšnosti. Jak se celý systém ujme v praxi, ukáže až čas. Je ale jisté, že tvůrci spamu jsou vždy napřed a snadno se přizpůsobí novým filtračním podmínkám.

Zdroj: DT

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty