Hlavní navigace

Nová Fedora 23: pohled do hrnce brněnských vývojářů

Martin Tábor

Podzim je na linuxová distra bohatý, a tak mají příznivci open-source světa doslova žně. Před pár dny vyšla i zcela nová Fedora 23, kterou má na starost český tým firmy Red Hat. Pojďme nakouknout, co krajani z Moravy zvládli upéct.

Sdílet

Přejít na:

Distribuce Fedora rozhodně patří – i dle webu DistroWatch – mezi ty hlavní a je jedním z velkých technologických tahounů v oblasti open-source. I když se to řadě příznivců jiných projektů nemusí líbit, mnoho distribucí se v podstatě jen veze a do svých repozitářů přidává cizí balíčky, aniž by do nich sama nějak přispěla. Kvůli pokrokovosti Fedory však zlí jazykové zase tvrdí, že se vlastně jedná pouze o testovací nástroj pro pozdější komerční verze systému RedHat. Z uživatelů si tak firma zadarmo dělá testovací králíky, kteří běhají po minovém poli.

Základní varianty Fedory 23

Pravda je někde uprostřed a dnešní Fedora je moderní operační systém, který ve stabilní verzi dokáže zdarma posloužit stejně dobře nebo lépe než konkurenční distribuce. Stabilita je poměrně dobrá a na stříbrném podnose jsou příznivcům servírovány technologie, které jiná distra adoptují s odstupem třeba i několika let.

Fedora 23 – Live DVD

Výhodou jsou i tři základní varianty Fedory pro různá nasazení – Workstation pro desktop, Fedora Server a Fedora Cloud, jež představuje tenkého nenáročného klienta pro přístup ke cloudovým službám. Jak již bylo zmíněno, Fedoru vyvíjí český tým zaměstnanců firmy RedHat, která v ČR začala působit v roce 2004 a dnes je její brněnská pobočka druhá největší na světě – hned po té v USA. Fedora Workstation jako hlavní prostředí využívá GNOME 3 Shell, avšak několik dalších spinů udělá radost i příznivcům KDE, Xfce, LXDE, Mate, netradičního Soas Desktop a nově i Cinnamonu!

Bližší pohled na Fedoru 23

Termín vydání nejnovější byl posunut o týden, aby se stihlo doladit pár nedostatků. Fanoušci se tak mohou z novinek radovat od 3. 11. a pravdou je, že opět bylo na co čekat. F23 staví na nejnovějším jádře Linux 4.2.

Instalace

Fedora má oproti jiným distribucím poměrně pokročilého instalačního průvodce – jmenuje se Anaconda a nově byl celý přepsán do Pythonu 3. I když na první pohled nepůsobí úplně triviálně, jeho nelineární podoba naopak dává uživateli více volnosti a může se k některým úkonům i libovolně vracet. Fedoru můžete stahovat z oficiálních stránek nebo, a to ještě lépe, i pomocí torrentů.

Pro upgrade z Fedory 22 na 23 byl nástroj FedUp nahrazen pluginem pro DNF. Nainstalujte balíček dnf-plugin-system-upgrade a spusťte proces příkázem sudo dnf system-upgrade download –releasever=23. Pokud mají některé balíčky nesplněné závislosti, což se zpravidla stane, když máme nainstalované balíčky třetích stran, které ještě nemají repozitáře pro F23, proces se zastaví. V takovém případě musíte výše uvedený příkaz spustit znovu s dodatečným parametrem –allowerasing. Po úsměšném dokončení, spustíte samotný proces upgradu příkazem sudo dnf system-upgrade reboot.

Upgrade Fedory 22 na Fedoru 23 (začátek od 0:00:44)

Pro upgrade můžete použít taky neoficiální nástroj fedora-upgrade, který umožňuje upgrade za plného běhu systému a jehož balíček naleznete v repozitářích.

Novinky pro desktop

Výchozí desktopová Fedora 23 opět vsadila na nejnovější rozhraní GNOME 3 Shell, a to skutečně v aktuální verzi 3.18. Již z toho plyne mnoho výhod, jelikož GNOME 3 je stále zánovní projekt, který se vyvíjí svižným tempem a zároveň je odstraňováno mnoho nedostatků a chyb. I když Fedora Workstation cílí podle tvůrců „na všechny“, systém je poměrně dobře vybaven pro vývojáře. Z toho důvodu zmiňme např. přechod na Mono 4, Unicode 8.0 a zahrnutí Eclipse 4.5 do repozitářů.

Fedora 23 s aplikací Software

Kvůli zranitelnostem v SSL3 a RC4 jsou oba tyto protokoly zakázané, takže aplikace využívající knihovny GNUTLS a OpenSSL k nim nebudou mít přístup. Výchozím grafickým serverem je stále X, avšak na nasazení Waylandu se již pilně pracuje. Vývojáři pilují vzhled programů a dočkat bychom se měli již ve Fedoře 24. Ti netrpěliví však již mohou na přihlašovací obrazovce vybrat „GNOME on Wayland“ a zkusit testovací režim. Novinkou GNOME 3.18 je také správce souborů Nautilus 3.18.1 – ten zobrazuje stav úkolu jako koláčový graf přímo v záhlaví okna. Aplikace Software zase integruje Linux Vendor Firmware Service, takže může nabízet i aktualizaci firmware (např. BIOSu).

Fedora 23 – Nautilus 3.18.1

Další zlepšení uživatelské přívětivosti zajistí inovovaný Kalendář. Dokáže zobrazovat náhled na měsíce i roky a kromě ukládání dat přímo na váš pevný disk umožňí sychronizovat data i s cloudovým kalendářem od Googlu.

Fedora 23 – nový Kalendář

Fedora 23 Release Party

Česká pobočka Red Hatu opět chystá release party, která proběhne v nové budově brněnského Red Hatu, a to v úterý 10. listopadu od 18:00. Na programu budou mimo jiné tyto přednášky (letos vše v angličtině):

  • Jiří Eischmann – Fedora Workstation,
  • Martin Stránský – Firefox na Waylandu,
  • Petr Hráček – Fedora Developer Portal,
  • Jan Šilhan – DNF,
  • Martin Bříza – Live USB Creator.

Red Hat Czech, Purkyňova 71/99, 612 00 Brno

Kdo by snad termín 10. 11. již nestíhal nebo se mu nechce jezdit do Brna, asi o týden později proběhne podobná Release Party i v matičce Praze. Její program a časový plán bude ještě upřesněn.

Nová uživatelská příručka

S Fedorou 23 je spojen ještě jeden „důležitý“ pokrok. Je jím nová česká třičetistránková tištěná příručka pro začátečníky, kteří by přeci jen chtěli Fedoru na svém počítači vyzkoušet.

Fedora 23 – Příručka začínajícího uživatele

O vzniku podobné publikace přemýšlela Red Hat komunita již několik let, ale nakonec jej inicioval až zájem Lukáše Kotka, který byl návštěvníkem loňské Release Party. Publikace je rovněž open-source, takže existuje i jako PDF (zdrojové soubory v LaTexu zde).

Zdroj: fedoramagazine.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty