Hlavní navigace

Norton 360 - komplexní péče o počítač

Norton 360 není pouhým nástrojem pro zabezpečení počítače proti nejrůznějším hrozbám, ale poskytuje také celou řadu funkcí pro optimalizaci systému. Navíc pátá verze produktu přináší zajímavé novinky, a proto se pojďme s aplikací blíže seznámit.
Petr Tumajer 8. 10. 2011

Sdílet

Aplikace Norton 360 patří do rodiny bezpečnostních produktů společnosti Symantec. Vedle produktů Norton Internet Security a Norton AntiVirus se jedná o komplexní nástroj, který integruje hlavní funkce obou zmíněných aplikací a navíc poskytuje další funkce pro zálohování dat, diagnostiku a optimalizaci sytému.

S postupujícími verzemi produktu Norton 360 se dařilo celkem úspěšně eliminovat hlavní nedostatek nižších verzí, tj. relativně vysoké nároky na systém. Proto se v současné době stává z aplikace Norton 360 komplexní nástroj, který je schopen efektivně zajistit zabezpečení, údržbu a optimalizaci systému na širokém spektru počítačů.

Minimální požadavky na hardware a software:

  • Procesor 300 MHz nebo výkonnější
  • 256 MB paměti RAM, doporučeno 512 MB
  • 300 MB volného místa na pevném disku
  • Je nutné splnit minimální požadavky operačního systému Microsoft Windows XP/Vista/Win7
  •  Internet Explorer 6.0 nebo vyšší nebo Mozilla Firefox 3.0 nebo vyšší
  •  Pro zálohování online je požadováno vysokorychlostní připojení k internetu 

Instalace

Program je distribuován jako shareware se zkušební lhůtou 30 dní. Po stažení instalačního balíčku, můžete přímo spustit proces instalace. Tento proces je maximálně zjednodušen. První okno instalačního průvodce obsahuje volbu pro zapojení do programu Norton Community Watch. Je-li tato volby zaškrtnuta, jsou informace o bezpečnostních hrozbách z vašeho počítače automaticky odesílány společnosti Symantec, která je využívá k identifikaci možných rizik a zlepšení ochrany.

Úvodní okno průvodce instalací

Úvodní okno průvodce instalací

Úvodní okno průvodce instalací

Chcete-li aplikaci instalovat do jiného než standardního umístění, použijte volbu Možnosti instalace. Zde potom můžete zvolit libovoné umístění programu.

Volba umístění programu.

Volba umístění programu.

 Volba umístění programu

Celý proces instalace potom probíhá zcela automaticky a po jeho ukončení můžete spustit průzkum a kontrolu systému.

Uživatelské rozhraní a hlavní funkce

Hlavní funkce aplikace jsou rozděleny do čtyř částí: Zabezpečení počítače, Ochrana identity, Zálohování a Vyladění počítače. Ke konfiguračním volbám jednotlivých funkcí je možné přistupovat pohodlně z hlavního okna aplikace.

Hlavní okno aplikace.

Hlavní okno aplikace.

 Hlavní okno aplikace

Uživatelé OS Windows Vista a Windows 7 ocení miniaplikaci, která v postranním panelu přehledně zobrazuje stav zabezpečení a informuje o aktuální činnosti programu.

Mini-aplikace v postranním panelu.

Mini-aplikace v postranním panelu.


 Miniaplikace


Trojice tlačítek ve spodní části miniaplikace nebo v hlavním okně programu, zpřístupňuje zajímavé funkce. První tlačítko zobrazuje mapu, na které můžete procházet kontinenty, státy, města a zobrazovat aktuální počet hrozeb, které se v daných lokalitách vyskytují.

Druhé tlačítko poskytuje přístup k online službě Norton Online Family, která představuje nástroj pro monitoring činnosti vašich dětí na internetu.

Třetí tlačítko zobrazuje informace z aplikace Norton Safe Web. Jsou zde k dispozici celkové počty nalezených nebezpečných webů, celkový počet vyhodnocených nebezpečných webových stránek a adresy nejnovějších nebezpečných webů.

Informace z aplikace Norton Safe Web.

Informace z aplikace Norton Safe Web.


Informace Norton Safe Web

Zabezpečení počítače

Hlavní funkcí aplikace je samozřejmě zabezpečení počítače proti nejrůznějším hrozbám. Jsou zde k dispozici funkce pro ochranu před viry a spywarem . Ve výchozím nastavení jsou virové databáze aktualizovány každou hodinu. Program je schopen prověřovat přílohy příchozích i odchozích e-mailů a k účinným nástrojům patří také inteligentní brána firewall.

Konfigurační volby pro inteligentní bránu firewall.

Konfigurační volby pro inteligentní bránu firewall.

Konfigurační volby inteligentní brány firewall


Za zmínku stojí pokročilá ochrana technologií SONAR, která je založena na sledování chování potenciálních hrozeb i jejich pověsti, identifikuje a blokuje nové útoky, programy určené pro kriminální použití a další hrozby, které se jinak vyhnou tradiční detekci. Hrozby jsou automaticky vyhodnocovány bez nutnosti zásahu uživatele.

Zálohování

K dalším kladným vlastnostem aplikace patří její funkce pro zálohování. V přehledném rozhraní můžete snadno zvolit sobory k zálohování, umístění zálohy i časový plán pro tvorbu zálohy. Veškeré volby je možné ukládat do souborů pro pozdější použití a tím si vytvářet různé sady pro zálohování.

Konfigurační volby pro zálohování.

Konfigurační volby pro zálohování.


Konfigurační volby pro zálohování


K zajímavým vlastnostem patří možnost zálohování na online úložiště. K dispozici je úložiště o velikosti 2GB. Další úložný prostor je nutné dodatečně zakoupit.

Vyladění počítače

V této skupině jsou k dispozici nástroje pro optimalizaci (defragmentaci) disku, odstranění dočasných souborů operačního systému a internetového prohlížeče (Internet Explorer), vyčištění registru, tvorbu diagnostických zpráv a správce spuštění, který umožňuje spravovat programy spouštěné současně se startem systému.

Diagnostická zpráva.

Diagnostická zpráva.


 Diagnostická zpráva


Automatizace činností

Veškeré činnosti aplikace (prověřování, zálohování, optimalizace počítače) je možné naplánovat. Automatické volby zajišťují optimální využití systémových prostředků a veškeré náročnější činnosti jsou realizovány při nečinnosti počítače. Pomocí funkce Norton Insight je možné vyhledat důvěryhodné soubory a ty potom vyloučit z prověřování. Tím se zvýší rychlost a efektivita této činnosti.

Norton Insight - hodnocení aplikací.

Norton Insight - hodnocení aplikací.


Norton Insight - hodnocení aplikací


Integrace do webových prohlížečů

Nástroje Norton 360 se integrují do internetových prohlížečů Internet Explorer a Mozilla Firefox. Bezpečné, neznámé a nebezpečné weby jsou označeny ve výsledcích vyhledávání. Kliknutím na příslušné označení je možné zobrazit podrobnější informace o případných hrozbách.

Označení webů ve výsledcích vyhledávání.

Označení webů ve výsledcích vyhledávání.


Označení webů ve výsledcích vyhledávání


V nástrojové liště je potom k dispozici tlačítko funkce Norton Safe Web, o které jsme se zmínili již dříve a tlačítko Identity Safe, které bezpečně uchovává přihlašovací údaje a další citlivé informace (správce hesel).

Norton 360 prověřuje soubory ihned  po jejich stažením do počítače a v oznamovací oblasti nástrojové lišty Windows zobrazuje výsledky, včetně podrobnějších informací.

Podrobné informace o staženém souboru.

Podrobné informace o staženém souboru.

 Podrobné informace o staženém souboru


Závěr

Aplikace Norton 360 představuje kvalitní a komfortní nástroj pro zabezpečení systému a optimalizaci počítače. Výchozí nastavení jsou vhodně zvolena a proto je program vhodný i pro méně zkušené uživatele nebo uživatele, kteří se nechtějí zabývat zdlouhavou konfigurací.

Pokročilý uživatel ocení přehledné rozhraní, ve kterém je možné přizpůsobit chování aplikace pomocí rozsáhlých sad uživatelských voleb.

Zakoupenou licenci je možné použít až na tři počítače. 

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty