Hlavní navigace

Nejstahovanější softwarové novinky - srpen 2011

Srpen byl velmi bohatý na opravdu kvalitní a přínosné novinky. Těšte se na originální panel pro Windows, více pracovních ploch nebo odložené spuštění aplikací pro optimalizaci systému.
Roman Polášek 13. 9. 2011

Sdílet

Druhý prázdninový měsíc přinesl hned několik kvalitních softwarových produktů, které by rozhodně neměly ujít vaší pozornosti. V tabulce patnácti nejúspěšnějších novinek tentokrát naleznete především programy určené pro vylepšení systému Windows. Díky nim tak můžete získat mnoho užitečných funkcí, které byste ve Windows hledali marně.

Pořadí Název aplikace Licence Počet stažení
1.  Startup Delayer Freeware 1446
2.  Alien IP Shareware 1143
3.  Winstep Nexus Freeware 1022
4.  Kingsoft PC Doctor Freeware 1017
5.  CDCheck Freeware 553
6.  Ram Optimizer Bar Freeware 427
7.  Foxmail Freeware 409
8.  Right Click Enhancer Freeware 357
9.  WindowsPager Freeware 294
10.  HDD Raw Copy Tool Portable Freeware 292
11.  InSSIDer Freeware 235
12.  HDD Low Level Format Tool Freeware 226
13.  Easy Card Creator Free Edition Freeware 216
14.  Spotlight on Windows Freeware 210
15.  ACS Slovník Freeware 208

Poznámka k měření: Výsledky berte prosím s rezervou. Vzhledem k tomu, že byl každý program přidán v jiné fázi měsíce, měl i jiný čas na získání počtu stažení. Pořadí, hlavně v závěru tabulky, je tak jen orientační a nikoliv přesné! Míra počtu stažení také nevyjadřuje skutečnou kvalitu aplikace. Aplikací jsou stovky a není možné srovnání podle průměrného počtu stažení za den. Tento údaj statistika generovat nedokáže.

3. Winstep Nexus

Líbil se vám vždy panel aplikací známý z Mac OS? Tak vězte, že podobný a funkcemi velmi bohatě vybavený můžete mít i v systému Windows. Vše díky aplikaci Winstep Nexus, která byla v srpnu třetí nejstahovanější novinkou na serveru Stahuj.cz. Díky této aplikaci získáte nejen graficky povedený panel, ale také funkčně propracovaného pomocníka. Na panel můžete umístit nejen zástupce pro spouštění programů, ale také libovolnou složku v počítači, vnitřní příkaz (například vysunutí mechaniky nebo vypnutí monitoru), url adresu nebo některý z připravených modulů. Jejich pomocí lze například monitorovat vytížení procesoru nebo přenos dat v síti.

Winstep Nexus - výchozí podoba panelu

Winstep Nexus – výchozí podoba panelu

Winstep Nexus – výchozí podoba panelu

Panel lze použít současně i pro aktuálně spuštěné programy a také pro ikony z oznamovací oblasti. Díky tomu, že na panelu naleznete i ikonu pro přístup k nabídce start, může celá aplikace hravě nahradit hlavní panel.

Winstep Nexus - ukázka dalšího skinu pro panel

Winstep Nexus – ukázka dalšího skinu pro panel

Winstep Nexus – ukázka dalšího skinu pro panel

Aplikace je vybavena spoustou grafických efektů a mnoha vzhledy, takže si můžete panel přizpůsobit přesně podle svých představ. Zdarma tak můžete získat doplněk v češtině, který bude velmi originální i funkční ozdobou vaší plochy. Více informací se dočtete v příslušné recenzi.

2. Alien IP

Druhou příčku v našem pravidelném přehledu nejstahovanějších novinek obsadila originální aplikace, jejíž pomocí můžete na mapě světa vyhledat přibližné umístění libovolného zařízení podle IP adresy. Zjistit tak můžete nejen polohu počítače s veřejnou IP adresou, ale také to, kde se například nacházejí servery, na kterých je umístěna vaše oblíbená webová stránka.

Ovládání programu je snadné. Stačí zadat adresu a aplikace vyznačí její polohu na mapě. Kromě této možnosti si můžete nechat zobrazit také cestu sítí k této poloze. Obrázek si pak lze uložit. V neregistrované verzi je obrázek bohužel doplněn vodoznakem. Kromě těchto nástrojů aplikace nabízí také jednoduchou IP kalkulačku. Bohužel v mém případě při zkoušení aplikace pro účely tohoto článku vyhledávání nefungovalo.

Alien IP - ukáže polohu zadané IP adresy

Alien IP – ukáže polohu zadané IP adresy

Alien IP – ukáže polohu zadané IP adresy

1. Startup Delayer

Nejúspěšnější novinkou minulého měsíce se stala aplikace, která umožňuje odložení spuštění programů po startu systému. Se systémem jsou obvykle spouštěny programy spojené s ovladači hardwaru či aplikace pro rychlou komunikaci. Spouštění mnoha aplikací najednou způsobuje maximální vytížení hardwarových prostředků počítače a ten je tak ve chvíli po spuštění operačního systému téměř nepoužitelný. Odloženým spuštěním aplikací lze tuto zátěž rozložit na delší dobu a systém lze tak hned po spuštění začít používat bez zbytečných omezení.

Aplikace umožňuje nejen manuální odložení spuštění aplikací definováním příslušné doby, ale k dispozici je i automatické nastavení, které v závislosti na zvolené úrovni vytížení procesoru a pevného disku postupně spouští jednotlivé aplikace. Výsledný efekt, který má aplikace na spuštění programů, zde sledovat pomocí dvou podrobných přehledů. První z nich nabízí výpis postupného spuštění aplikací spolu s časem, druhý graficky znázorňuje průběh vytížení procesoru a disku během spouštění systému. Práce s aplikací je velmi snadná a mnoho úkonů lze provádět pomocí funkce táhni a pusť. Program je nejen zdarma, ale je vybaven i rozhraním v češtině, díky kterému je práce s ním ještě jednodušší. Více si můžete o programu přečíst v našem článku.

Startup Delayer - jednoduchá správa aplikací spouštěných po startu

Startup Delayer – jednoduchá správa aplikací spouštěných po startu

Startup Delayer – jednoduchá správa aplikací spouštěných po startu

Další programy

Výše představené aplikace rozhodně nejsou jediné, které mohou být zajímavé a přínosné. Pokud toužíte po větším pracovním prostoru, můžete zkusit například program WindowsPager, který umí vytvořit v systému více pracovních ploch. Pro optimalizaci systému Windows pak můžete vyzkoušet program Kingsoft PC Doctor. Vhod přijde jistě i program CDCheck, který dokáže analyzovat optická média a v případě nalezení problému dokáže poškozená data obnovit pro novou kopii. Pokročilým uživatelům by pak neměl uniknout diagnostický nástroj Spotlight on Windows, se kterým rychle a snadno získáte podrobný přehled o výkonu systému.

A jaké aplikace zaujaly tento měsíc vás? Víte o dalších skvělých produktech, které na Stahuj.cz zcela chybí? Napište nám své postřehy do diskuze pod článkem.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty