Hlavní navigace

Nejstahovanější programy roku 2012 na Stahuj.cz

Poznejte nejen 10 nejvíce stahovaných aplikací, ale také nejúspěšnější novinky uplynulého roku. Nabízíme unikátní žebříček aplikací včetně shrnutí jejich nejdůležitějších změn v roce 2012.
Roman Polášek 6. 1. 2013

Sdílet

Za nejvýznamnější událost loňského roku lze brát v oblasti softwaru vydání nového systému Windows 8. Avšak na hodnocení jeho vlivu na desktopové aplikace je ještě brzy. Většina známých a nejpoužívanějších aplikací tak zažila uplynulý rok spíše mírnou evoluci. Níže naleznete tabulku shrnující postavení nejstahovanějších aplikací, rovněž s porovnáním se situací v letech 2011 a 2010. U aplikací poskytujeme rovněž přehled o novinkách, které přinesly v uplynulém roce. Na závěr pak nechybí také nejvíce stahované novinky, které byly na Stahuj.cz přidány až během roku 2012.

10 nejstahovanějších

Pořadí 2012 2011 2010  Název aplikace Licence Počet stažení
1. 1. 1.  avast! Free Antivirus Freeware 995470
2. 2. 2.  Skype Freeware 654707
3. 3. 4.  DAEMON Tools Freeware 563081
4. 4. 3.  WinRAR Shareware 497992
5. 10. 11.  VLC Media Player Freeware 379095
6. 5. 6.  Adobe Reader Freeware 363286
7. 8. 7.  KMPlayer Freeware 361975
8. 6. 8.  Adobe Flash Player
Freeware 349540
9. 9. 13.  CCleaner Freeware 318638
10 13. 20.  Google Chrome Freeware 301843

 

1. avast! Free Antivirus

Nejstahovanější aplikací je stejně jako minulý rok avast! Free Antivirus. Jeho úspěch pramení nejen z jeho kvalitní ochrany, ale také neustálého vývoje, který je přizpůsobován nejnovějším bezpečnostním hrozbám. Na jaře byla uvedena již jeho sedmá verze. Ve speciálním článku si můžete přečíst o všech novinkách, které nová verze přinesla.

Hlavní okno aplikace avast! Free Antivirus

Hlavní okno aplikace avast! Free Antivirus

Hlavní okno aplikace avast! Free Antivirus

2. Skype

Aplikaci Skype, která nyní patří Microsoftu, se v uplynulém roce velmi dařilo. Udržela svou pozici v našem žebříčku a to i přes nový způsob aktualizací, který je prováděn přes Windows Update. V uplynulém roce byla vydána nová verze s označením 6 a také zbrusu nová aplikace pro systém Windows 8. Mezi hlavní novinky lze jistě zařadit ještě větší propojení aplikace s Facebookem.

Rozhraní aplikace Skype se v nové verzi přiblížilo stylu Windows 8

Rozhraní aplikace Skype se v nové verzi přiblížilo stylu Windows 8

Rozhraní aplikace Skype se v nové verzi přiblížilo stylu Windows 8

3. DAEMON Tools

Stále více dat se šíří v podobě obrazu disku, a proto i DAEMON Tools drží svoji pozici. Otázkou do dalšího roku však zůstává, jak program ustojí to, že nový systém Windows 8 umí pracovat s obrazy disků a tato speciální aplikace již nebude tak nutnou výbavou pro každý počítač.

4. WinRAR

Stálicí na poli softwaru je i WinRAR, který stále kraluje archivačním aplikacím. Jde cestou mírné evoluce neustále kupředu, a ačkoliv jeho novinky nejsou v poslední době nijak převratné, stále drží dostatečný odstup před konkurencí.

5. VLC Media Player

Přehrávač VLC Media Player zažívá svou chvíli slávy a výrazně se posunul z desáté pozice až na 5. příčku. Zásluhu má na tom především uvedení nové verze s číslem 2, která znamenala velký krok kupředu po stránce funkční výbavy. Za zmínku stojí především podpora vícejádrových procesorů a také využití grafických karet pro některé výpočty.

Nová verze přehrávače VLC Media Player

Nová verze přehrávače VLC Media Player

Jednoduché rozhraní přehrávače VLC Media Player

6. Adobe Reader

Ačkoliv existuje spousta alternativ k prohlížení pdf souborů, Adobe Reader všem odolává a zůstává jedničkou. V roce 2012 byla uvedena již jeho 11. verze.

7. KMPlayer

Rok 2012 znamenal velkou změnu i pro oblíbený přehrávač KMPlayer. Nejnovější verze přinesla několik nových rozšíření a online funkcí. Abyste si vybrali přesně tu, která vám více vyhovuje, nabízíme ke stažení jak verzi novou, tak i starší bez online funkcí.

8. Adobe Flash Player

Přehrávač prvků ve formátu flash je nezbytnou součástí každého počítače, a proto i tato aplikace drží svoji pozici. Nová verze přinesla kromě hardwarové akcelerace také nový způsob aktualizací, který může nyní probíhat automaticky.

9. CCleaner

Po loňském vzestupu svoji pozici drží CCleaner, jehož pomocí snadno vyčistíte počítač od nepotřebných souborů, které vytvářejí různé aplikace. Aplikace byla mnohokrát aktualizována a přizpůsobena novým verzím podporovaných aplikací.

CCleaner podporuje široké spektrum aplikací

CCleaner podporuje široké spektrum aplikací

CCleaner podporuje široké spektrum aplikací

10. Google Chrome

Nebývalý růst zažívá kromě VLC Media Playeru i prohlížeč Google Chrome. Díky masivní reklamě a také rychlému vývoji dohnal konkurenci. Jeho tržní podíl roste a je nutné uznat, že zaslouženě.

Desítku nejvíce stahovaných aplikací tento rok opustil Firefox, který v posledních letech zjevně ztrácí dech a zažívá odliv uživatelů právě ke konkurenčnímu Chromu.

Další známé aplikace

Mezi desítku nejstahovanějších programů se nedostala spousta kvalitních aplikací. Pro zajímavost uvádíme ty nejznámější z nich:

 • 12. AVG Anti-Virus Free Edition
 • 13. uTorrent
 • 16. K-lite Mega Codec Pack
 • 17. Total Commander
 • 18. Opera
 • 21. 7-Zip
 • 25. Adobe Photoshop
 • 27. The Gimp
 • 29. Microsoft Office 2010
 • 32. Ashampoo Burning Studio free
 • 33. Winamp
 • 38. ESET NOD32 Antivirus

Nejúspěšnější novinky roku 2012

Nové softwarové produkty nemají vzhledem k zavedeným aplikacím šanci dostat se na přední příčky žebříčku podle počtu stažení. Byla by však škoda nezmínit ty nejúspěšnější:

 • Centrum mail
 • Youtube to MP3
 • Media Player Codec Pack
 • Facebook Messenger
 • Windows 8
Ukázka prostředí Metro ve Windows 8

Ukázka prostředí Metro ve Windows 8

Ukázka prostředí Metro ve Windows 8

Abyste byli o novinkách informováni, každý měsíc vydáváme v magazínu přehled věnovaný nejstahovanějším novinkám za uplynulý měsíc. Sami také můžete sledovat trendy ve volně dostupných žebříčcích.

Děkujeme všem uživatelům za miliony stažení aplikací a také za přízeň našemu magazínu. I v roce 2013 vám budeme přinášet to nejdůležitější ze světa softwaru, aby vám nic podstatného neuniklo.

Autor článku