Hlavní navigace

Nejlepší software bez instalace pro flash disky

Kapacity flash disků neustále rostou, ceny naopak výrazně klesají. Proč tedy nemít svůj oblíbený software neustále při sobě? Bez instalace a během okamžiku můžete na cizím počítači pracovat se svými oblíbenými programy.
Roman Polášek 19. 9. 2008

Sdílet

Většina programů, se kterými na počítači běžně pracujeme, se musí instalovat. Některé programy však byly přizpůsobeny tak, aby jejich veškerá data byla umístěna v jediné složce. Takový program je tedy možné šířit jen pomocí této složky bez nutnosti instalace. Program tak lze zkopírovat na přenosné zařízení (ideálně flash disk, či externí pevný disk) a po připojení k počítači je možné tento program přímo spustit.

Takové řešení může být velmi vhodné na školních počítačích, v internetových kavárnách nebo i v práci, kde není možné dodatečný software instalovat a většinou jsou dotyčné počítače velmi skromně softwarově vybaveny.

V takových případech je malý flash disk i se skromnou výbavou k nezaplacení. Pojďme se podívat na přehled programů, které by jistě neměly na vaší „flashce“ chybět.

Veškerý portable software lze stahovat ze stahuj.cz, nebo také z webu portableapps.com, který se přenosným verzím programů věnuje.

Internetový prohlížeč – Mozilla Firefox

Musíte-li pracovat na počítači vybaveném pouze stařičkým IE6, jistě si vzpomenete na svůj „vytuněný“ prohlížeč, který máte na svém osobním počítači. V takovém případě je Firefox portable přímo záchranou. Firefox portable lze zcela přizpůsobit jako klasický firefox, lze si v něm ukládat záložky či instalovat rozšíření.

Firefox Portable a moderní grafické grazhraní ve verzi 3

Poštovní klient – Mozilla Thunderbird

Neholdujete-li klasickému webovému rozhraní emailové schránky, lze s emaily pracovat pomocí poštovního klienta Thunderbird. Program sice zabere jen velmi málo místa, je však nutné dávat si pozor na emaily s objemnými přílohami. Emaily se ukládají do složky s programem a rychle ukrajují volné místo na flash disku.

Thunderbird – jednoduchost a přehlednost

Komunikace – Miranda IM

Komunikace s přáteli je důležitá a pro někoho dokonce závislostí. Nechcete-li využívat webových služeb, jako je například meebo.com, můžete využít mirandu, která si poradí s mnoha komunikačními protokoly (viz. obrázek níže).

Miranda a protokoly, které podporuje

Kancelářské aplikace – OpenOffice.org

Psát dokument v poznámkovém bloku není zrovna příklad efektivní práce, proto je balík kancelářských aplikací OpenOffice.org dalším vhodným kandidátem pro náš usb disk. Obsahuje všech 6 aplikací a jeho velikost tomu odpovídá – 242MB se už na ty nejmenší flash disky prostě nevejde.

Tabulkový editor OpenOffice.org – alternativa k MS Excelu

Grafický editor – Gimp

Na úpravu fotek z dovolené a podobné činnosti je klasické Malování ve Windows přece jen málo. Gimp je plnohodnotným grafickým editorem, který se v mnoha ohledech může měřit i se slavným Photoshopem od Adobe.

Pro uživatele Windows netradiční rozložení oken

Komprimace – WinRAR či 7-Zip

Komprimační programy sice nevyužije každý, ale je velmi hezké, že oba nejsilnější hráči na trhu poskytují svůj program v přenosné verzi. Mírnou nevýhodou WinRARu je fakt, že oproti svému soupeři není zdarma. Podrobné srovnání obou programů (i když ne v přenosné verzi) si můžete přečíst v našem testu.

Vlevo WinRAR Unplugged, vpravo 7-Zip Portable

Multimédia – MPlayer nebo VLC

Přehrát audio a video soubory nebo dvd může být na cizím počítači problém, jak z pohledu absence kodeků, tak i přehrávače. Naštěstí lze mít neustále při sobě programy, které přehrají téměř vše.

MPlayer a VLC, stačí si vybrat jeden

A dále?

Vyjmenovanými aplikacemi přehled rozhodně nekončí. Jako portable aplikace jsou k dispozici také antivirové programy, vypalovací software, vývojové nástroje, hry a zajdeme-li do úplného extrému, jsou připraveny i operační systémy na bázi Linuxu, které lze nahrát na flash disk.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty