Hlavní navigace

Nejlepší rozšíření pro Operu 11

David Procházka

S vydáním jedenácté verze internetového prohlížeče Opera se stala jedna významná událost. Do Opery byly zahrnuty zásuvné moduly, které z jiných prohlížečů známe již léta. Podívejme se tedy na ty nejzajímavější a zvlášť povedené pluginy.

Sdílet

Zásuvné moduly jsou z jiných internetových prohlížečů starým známým pojmem. A nejen z prohlížečů. Kde by byl například takový program Miranda, sloužící k IM komunikaci (ICQ, Jabber), kdyby nebylo zásuvných modulů. Uživatelé Firefoxu si také na různá rozšíření velice dobře zvykli a neobejdou se bez nich. Opera mnoho funkcí, které byly v jiných prohlížečích dostupné pouze jako zásuvné moduly, podporovala standardně. Například gesta myši, ukládání hesel, manažer stahování apod. Dále podporovala tzv. widgety, tedy jakési miniaplikace ne zcela závislé na prohlížeči.

 

Mimo to lze Operu obohatit o aktivní javascriptové funkce pro zlepšení a zefektivnění zobrazení načítaných stránek a pro práci s formuláři. Zásuvné moduly jako takové ale přišly až nyní s jedenáctou verzí tohoto prohlížeče. Rozšíření lze v Opeře nalézt v hlavní nabídce pod volbou Rozšíření. Tato položka se dále dělí na dvě funkce. První z nich rozšíření získáte a druhou je pak budete moci spravovat. Stažení zásuvného modulu je velmi snadné a rychlé, navíc nevyžaduje restart prohlížeče. U správy nainstalovaných doplňků je lze zakázat, odinstalovat nebo provádět podrobnější nastavení. Všechny doplňky jsou dostupné s anglickým popisem na stránkách Opery.

NoAds

Tento zásuvný modul rozšiřuje a vylepšuje blokování některých elementů na webových stránkách. Zaměřuje se převážně na reklamy. Blokuje zejména skripty z jiných domén, které jsou ve většině případů reklamního charakteru. Dále blokuje texty reklam, iframe prvky a nabízí rychlé zapnutí nebo vypnutí blokování reklam přímo na hlavním panelu u adresního řádku. Pro rychlejší práci lze využít klávesové zkratky.

Stránka doplňku NoAds

 

FastestTube - YouTube Video Downloader

Velice jednoduchý a prostý doplněk, přesto je mezi uživateli velmi oblíben. Po instalaci vám dovolí jakékoli video z Youtube uložit v jednom z podporovaných formátů. Mezi tyto formáty patří FLV a MP4, vždy v několika dostupných kvalitách.

Stránka doplňku FastestTube

 

Image Preview Popup

Jak již z názvu vyplývá, jde o jednoduchý doplněk, který zobrazuje plnou velikost obrázků po najetí myši. Výhodou je, že pokud prohlížíte kupříkladu článek plný obrázků, nemusíte pro jejich zvětšení na obrázky klepat myší a poté opětovně zavírat okno nebo Lightbox. Po instalaci doplňku je možno na obrázek najet, čímž ihned zobrazíte jeho větší verzi.

Stránka doplňku Image Preview Popup

 

LastPass

Tento doplněk je opravdu užitečný pomocník, který rozšiřuje standardního správce hesel v Opeře. Hesla ukládá online na server, přičemž je ještě u vás v počítači šifruje, aby nedošlo k jejich zneužití. Hesla lze postupně zadat nebo provést import z nejznámějších programů na správu hesel (například KeePass). Kromě ukládání hesel pomáhá doplněk také s vyplňováním formulářů.

Stránka doplňku LastPass

 

Google Translate

Již podle názvu lze odvodit, co tento doplněk dokáže. Jde o implementaci funkce Google Translator do prohlížeče Opera. Po instalaci doplňku dojde k přidání ikony do adresního řádku. Narazíte-li na cizojazyčný web, který chcete přeložit, pak z nabídky doplňku vyberete překlad do jiného jazyka. První volbou je překlad do domovského jazyka, takže jde opravdu o velmi rychlou možnost, kterak získat překlad dané webové stránky. Přeložená verze stránky se otevře v nové záložce prohlížeče.

Stránka doplňku Google Translate

 

GMail Checker

Doplněk je určen pro majitele účtů na freemailu Gmail. Obecně slouží pro upozornění na novou poštu ve vaší schránce. Na zprávu upozorní ikonou i zvukem. Z hlavní nabídky doplňku lze pak přímo vyvolat psaní nového emailu nebo přechod do určité složky.

Stránka doplňku GMail Checker

 

Opera Configurator

Pokud rádi experimentujete s nastavením prohlížeče, pak si tento doplněk zamilujete. Dovoluje nastavovat takové části programu, které běžně v konfiguraci nenajdete. Nejste-li ale pro hračičky, pak vám přijde zbytečný. Názory se různí, nejlépe je jej vyzkoušet a zjistit, jaký má zrovna pro vás tento doplněk přínos.

Stránka doplňku Opera Configurator

 

Turn Off the Lights

Rozptyluje-li vás pozadí při přehrávání videa nebo při prohlížení fotografií na webu, pak můžete pomocí tohoto doplňku docílit pohasnutí pozadí stránky tak, aby popředí vystupovalo. Server s videem či obrázky ale musí být doplňkem podporován. Nebojte, největší a nejvýznamnější portály jsou standardně podporovány a tak lze doplněk celkem hezky využít v praxi.

Stránka doplňku Turn Off the Lights

 

Weather Forecast

Doplněk Weather Forecast je určen pro sledování počasí v různých lokalitách. Pro zjištění aktuální teploty ve vašem bydlišti či oblíbeném letovisku vám postačí jediné klepnutí na tlačítko doplňku. Aktuální teplotu v domovské lokalitě pak vidíte zobrazenu vždy a to bez jediného klepnutí myši.

Stránka doplňku Weather Forecast

 

Documents preview

Poslední doplněk dnešního přehledu dovoluje nahlížet na nejběžnější typy textových dokumentů, bez toho, abyste je museli stahovat d počítače a otevírat v daném programu. K prohlížení formátu DOC, PPT a PDF využívá doplněk platformu Google Docs.

Stránka doplňku Documents preview

 

Závěrem

Na webu Opery naleznete celou řadu dalších doplňků k vyzkoušení a instalaci. Jelikož jde o poměrně čerstvou funkcionalitu, je předpoklad, že nejlepší doplňky se vykrystalizují až za určitý čas. Tak jako tak jde o kvalitní vylepšení již tak dobrého internetového prohlížeče, který ovšem v širším měřítku nevyužívá až tak početná skupina uživatelů internetu, což je bezesporu škoda.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty