Hlavní navigace

Nejlepší mobilní telefon do 4000Kč?

V dnešním článku se podíváme na horkou novinku od největšího čínského výrobce mobilních telefonů Coolpad a to konkrétně model s názvem Torino S. Jak se telefonu daří a zda ho můžeme doporučit se dozvíte v následujícím článku.
Coudy 28. 6. 2016

Sdílet

Čínskou firmu Coolpad zná v České republice jen málokdo a překvapivě ještě v roce 2013 se Coolpad vyhříval na třetí pozici největších mobilních výrobců telefonů v Číně. Od té doby sice na pozici lehce poklesl, ale stále jde o významnou firmu v oboru, která se soustřeďuje hlavně na levné telefony. Model s názvem Torino S má být nejlépe vybavený smartphone této čínské značky, který je určený pro evropský trh. Na evropském trhu tak jde v podstatě o telefon, který patří cenou do nižší střední třídy. Pro běžného zákazníka bude velice zajímavý svým poměrem ceny a výkonu a také kvalitou zpracování a v neposlední řadě také po stránce designu.

Základní pohled na telefon

Velmi povedený design

Telefon s názvem Torino S se zařadí spíše mezi menší telefony díky v dnešní době podprůměrné úhlopříčce, která má jen 4,7". Pozorovací úhly má široké, při větším natočení ale můžete zaznamenat nepatrné zesvětlení či ztmavnutí. Coolpad svým vzhledem se zaoblenými zády zužujícími se k okrajům v podstatě okopíroval povedený design Apple a to konkrétně modely iPod Touch nebo design jejich prvních iPhonů, ale v samozřejmě tenčí a elegantnější provedení. Torino má v nejsilnějším místě dosahuje sotva 8 milimetrů, ale v rukou působí ještě subtilnějším dojmem. Dle Iphonu je také zaoblené krycí sklo, které je přesně zapuštěné do celoplastového těla.

Všechny ovládací prvky pak najdeme na pravé straně telefonu s podobou kovových tlačítek. Uprostřed se nachází již tradičně vypínač a nad ním kolébka ovládání hlasitosti. Na hladkých zádech se objevuje jen o nepatrný kousek vystupující objektiv fotoaparátu se stříbrným lemem a zapuštěná kulatá čtečka otisků prstů, také se stříbrným lemem, který pěkně doplňuje čistě bílý plast. K dostání je pak také verze se zlatými zády a bílými prvky na přední straně kolem displeje. Elegantní dojem mohou kazit trochu náročnějším uživatelům  třímilimetrové černé rámečky kolem displeje, ale pokud si uvědomíte cenu kolem čtyř tisíc korun tak je to vcelku pochopitelné. Naopak co se výrobci velmi povedlo, je velmi nízká hmotnost, která činí pouhých 120 gramů.

Pokud se podíváme na displej tak ten je v podstatě stejný jako u iPhonu. Nejen svojí velikostí a rozlišením obrazovky, ale i úhlopříčkou, která činí 4,7" s rozlišením 1280 × 720 bodů. Použitý IPS panel oplývá velmi sytými barvami, ale jen jeho hodnocení sráží pouze průměrný jas. V krabičce najdete kromě telefonu také několik manuálů, jehlu na otevírání šuplíčku na karty, microUSB kabel, kompaktní nabíječku s výstupem 1 A, průhledný gumový obal a špuntová sluchátka, která jsou oproti jiným modelům dostačující pro běžný poslech a jistě je spousta uživatelů ocení.

Nový Andriod a skvělý hardware

V Coolpadu jako systém nečekaně najdete Android 5.1, ale bohužel s uživatelskou nadstavbou inspirovanou operačním systémem iOS. Zajímavostí je přiřazení různých funkcí až pěti různým otiskům prstů. V rámci nadstavby Cool UI 8.0 nad Androidem 5.1 Lollipop lze nahrávat telefonní hovory. Jako hardware v telefonu je použita čipová sada Snapdragon 410 doplněná dvěma gigabajty operační paměti. Z nich je uživateli dostupných krátce po spuštění 1,4 GB, většinou se hodnota volné paměti pohybuje kolem jednoho gigabajtu. Při běžném používání byste neměli narazit na problém s nedostatkem paměti. Telefon dále poskytne 16 GB prostoru pro systém, data a aplikace. Takovou nabídku má jen několik konkurentů s limitem do 4000 Kč. Žádný z nich ale nenabízí plně funkční čtečku otisků prvků.

Výdrž baterie je spíše průměrná, při větším zatížení bude vyžadovat každodenní nabíjení. Překvapením je pak samotná čtečka otisků prstů na zádech telefonu. Jedná se o stejný typ čtečky, jakou se chlubí například Nexus 6P a nevadí ji ani zpocené ruce. Kromě čtečky otisků prstů je k dispozici několik chytrých pomocníků. Přejetím třemi prsty směrem dolů pořídíte snímek displeje (obvyklá kombinace hlavního vypínače a spodní části regulace hlasitosti funguje samozřejmě také), displej lze zapínat kromě vypínače či čtečky i poklepáním na displej a přejetím přes vypnutý displej lze přecházet mezi skladbami. Největší slabinou je pro někoho pak bohužel nepodpora sítí LTE v pásmu 800 a 900 MHz. Dále pak telefonu chybí také třeba NFC čip. Naopak Bluetooth a GPS nemohou chybět a fungují spolehlivě. Coolpad nabídne dokonce navíc infračervený vysílač, kterým lze ovládat televize a další zařízení v domácnosti. Dalším velkým plusem je pak osmimegapixelový fotoaparát, který za dobrého světla umí pohledné snímky. Telefon nabízí i pokročilé funkce, jako je (pomalé) automatické snímání v režimu HDR nebo možnost manuálního nastavení expozice.

Verdikt

Pokud uživatelé oželí chybějící LTE dostanou kvalitní mobilní telefon s nadstandartní výbavou, skvělým provedením a vzhledem a to s velmi dobrou cenovkou do 4000 Kč.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty